Alucra Demirözü Köyü

Başkan Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel açıklama yapıyor

Başkan Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel açıklama yapıyor
Bu haber 28 Eylül 2018 - 14:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel açıklama yapıyor

Giriş Tarihi: 28.09.2018 Güncelleme Tarihi: 28.09.2018 
ERDOĞAN VE MERKEL AÇIKLAMA YAPIYOR

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi sona erdi. Erdoğan ve Merkel görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Bir gazetecinin ajan Can Dündar ile ilgili sorusuna Başkan Erdoğan “Can Dündar devletin sırlarını ifşa eden birisi… Türk yargısı tarafından 5 yıl 10 ay ceza almıştır. Bu kişi (Can Dündar) Türk yargısına göre bir mahkumdur, kaçmıştır ve Türkiye’ye iade edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştireceği görüşme için Başkent Berlin’deki Bellevue Sarayı’na ulaştı.

Başkan Erdoğan kapıda Almanya Başbakanı Merkel tarafından karşılandı. İki lider görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

ALMANYA BAŞBAKANI ANGELA MERKEL’İN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI;

Bu görüşme öncesinde de Türk bakanlarla önemli konuları ele aldılar. Sayın Ekonomi Bakanı Peter Altmaier de Türkiye’ye gidecek. İşbirliğimizin arttırılması için bir ofis açılacak, çaba sarf edilecek. Göç konusunda büyük bir başarı sağladı.

İdlib konusunu da konuştuk. Camilere yönelik saldırılar kabul edilemez.

Bu konuda Rus ve Fransız cumhurbaşkanları ile bir görüşme gerçekleştireceğiz.

Avrupa Birliği‘nin sığınmacılar için ayırdığı parayı da bürokratik engellere takılmadan ihtiyacı olan yerlere gönderilmesi için çaba sarf edilecek.

Türkiye’deki Alman okulları da görüşüldü. İyi ilişkilere sahip olmak ortak stratejik hedefimiz.

BAŞKAN ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI;

Erdoğan ilişkilerin daha da güçlenmesinden yanayız. Sayın Merkel ile yarın sabah bir görüşmemiz daha olacak.

Vize serbestisinde kalan 6 kriteri yerine getireceğiz. Almanya’nın vereceği desteğe büyük önem veriyoruz.

Almanya’dan FETÖ-PKK konusunda daha etkili mücadele bekliyoruz.

Tüm Alman makamlarına misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum. Merkel’le görüşmemizde bir süredir çalışmayan işbirliği mekanizmalarını işler kılma konusunda fikir birliğine vardık. İkili ilişkileri etraflıca ele alma fırsatı bulduk. Kendileri ile yarın sabah bir araya gelerek bu konuları görüşme fırsatı bulacağız.”

“Milletimizin desteği ve direnişi sayesinde bir darbe girişimiyle hedeflerinden saptırıldık. Darbeciler güçlü demokrasiyi rafa kaldırmayı başaramadılar. Darbe girişimi sonrası FETÖ ve uzantılarıyla mücadele için OHAL uygulamasına gittik. 2 yıl boyunca yoğun bir çaba sarfettik, önemli başarı sağladık. 24 Haziran sonrası bu uygulamayı da kaldırdık. Ülkemiz yeniden reform ve ilerleme yoluna girmiştir.”

“Vize serbestisi konusunda kalan 6 kriteri en kısa zamanda yerine getirmeyi planlıyoruz. Katılım müzakerelerinin canlandırılması hem Türkiye hem AB’nin faydasına olacaktır. Almanya’nın vereceği desteğe de büyük önem veriyoruz.”

BAŞKAN ERDOĞAN VE ALMANYA BAŞKANI MERKEL GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLIYOR…

– Merkel: PKK’nın Almanya’da tüm faaliyetleri yasaklanmıştır. FETÖ konusunda daha çok bilgiye ihtiyacımız var.

– Erdoğan: FETÖ terör örgütnün yüzlerce mensubu buralarda…

Enver Altaylı ile ilgili bir soru üzerine Başkan Erdoğan soruyu sora gazeteciye “Yargı sistemimizi eleştirme hakkına sahip değilsiniz. Yargı sistemine saygı duymak zorundayız” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın bu açıklamaları sonrası Merkel “Yargı bağımsızlığına saygımız sonsuzdur” açıklamasında bulundu.

Başkan Erdoğan, “Yarın sabah yapılacak görüşmelerde ekonomik ilişkileri ele alacağızé dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN AJAN CAN DÜNDAR SORUSUNA YANIT

Bir gazetecinin Can Dündar akredite olmasına rağmen toplantıda değil sebebi nedir sorusuna Merkel, “Dündar’ın basın toplantısına katılmaması kendi tercihidir. Kensinin durumuyla ilgili Sayın Erdoğan ile aramızda farklı görüş mevcut.” ifadelerini kullandı.

Merkel’in sözleri sonrası konuşan Erdoğan, “Merkel’in samimi açıklamalarına teşekkür ederim. Can Dündar devletin sırlarını ifşa eden birisi… Türk yargısı tarafından 5 yıl 10 ay ceza almıştır. Bu kişi (Can Dündar) Türk yargısına göre bir mahkumdur, kaçmıştır. Bizim Almanya ile suçluların iadesi anlaşması var. Biz bu karşılıklı anlaşmaya göre devletin sırlarını ifşa eden bir ajanın iadesini istedik. Aynı şekilde Almaya’da bizden böyle bir suçluyu istese ben veririm hiç gözünün yaşına bakmam” ifadelerini kullandı.

STEINMEIER’DEN ERDOĞAN’A AKŞAM YEMEĞİ

Erdoğan, Bellevue Sarayı’nda Merkel ile gerçekleştireceği görüşmenin ardından Alman firmalarıyla yuvarlak masa toplantısına ve Steinmeier’ın vereceği akşam yemeğine katılacak.​

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA