Alucra Demirözü Köyü

İşte yüksek emekli maaşının formülü! Brüt maaşa dikkat

İşte yüksek emekli maaşının formülü! Brüt maaşa dikkat
Bu haber 05 Şubat 2021 - 11:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İşte yüksek emekli maaşının formülü! Brüt maaşa dikkat

Emekli olmak isteyen ve emekli olanların en çok merak ettiği konulardan birisi emekli maaşının ne kadar olacağı. Çalışanların ileride alacakları emekli maaşını artırmak ellerinde. Burada en önemli parametre brüt maaş. Emekliler yılda 2 kez zam alıyor. Bu zam enflasyona göre belirleniyor. Ancak maaşı artırmak için çalışırken alınabilecek önlemler var. Bunlara dikkat eden yüksek maaş alıyor. İşte yüksek emekli maaşı almanın püf noktaları.

İşte yüksek emekli maaşının formülü! Brüt maaşa dikkat

Çalışanların ileride alacakları emekli maaşını artırmak ellerinde.

Burada en önemli parametre brüt maaş.

Emekliler yılda 2 kez zam alıyor. Bu zam enflasyona göre belirleniyor.

Ancak maaşı artırmak için çalışırken alınabilecek önlemler var. Bunlara dikkat eden yüksek maaş alıyor. İşte yüksek emekli maaşı almanın püf noktaları.

1Emekliliğinizi planlarken son 1-2 yılı düşünmeyin. Eğer imkan varsa 8-10 yıl öncesinden yapın. Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. Çünkü maaş hesaplarken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

2. Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor. Burada sizin brüt maaşınız önemli.

3. Eğer imkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı çalışmak prime esas kazancınızı yükseltecektir. Kaç yerde sigortalı olursanız olun, 1 ayda 30 gün sayılır. Ancak kazancınız, toplanacağından yükselir.

4. İster SSK‘lı olun ister Bağ- Kur’lu, SGK‘ya tavandan kazanç bildirilirse, ileride alınacak emekli aylığı artar.

5. Bağ-Kur yerine SSK’dan emekli olmak daha avantajlı.

SSK’dan emekli olma imkanınız varsa; isteğe bağlı sigortatarım SSKtarım Bağ– Kur, zorunlu Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutun.

6. Hangi kurumda olursanız olun son 3.5 yılda (1261 gün) SSK’lı olursanız emekliliğiniz SSK şartlarından hesaplanacak. Böylece erken emeklilik ve yüksek maaş imkanı doğar.

7. Emeklilik başvurusu yaparken doldurulan ‘Tahsis Formu’ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı eklemeyi unutmayın. Aylık bağlama oranını yükseltici etki yapacaktır.

8. Gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Ayrıca düzenli nakit ödemeleriniz varsa, onları da ekletin.

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA