Alucra Demirözü Köyü

NATO tatbikatında Rusya’nın GPS sinyallerini bozduğu iddiası

NATO tatbikatında Rusya’nın GPS sinyallerini bozduğu iddiası
Bu haber 16 Kasım 2018 - 10:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

NATO tatbikatında Rusya’nın GPS sinyallerini bozduğu iddiası

Giriş Tarihi: 16.11.2018 
NATO TATBİKATINDA RUSYA’NIN GPS SİNYALLERİNİ BOZDUĞU İDDİASI

Finlandiya, NATO’nun Trident Juncture tatbikatı sırasında Rusya’nın GPS sistemlerine müdahale ederek iletişimi kestiğini iddia etti.

Finlandiya Savunma Bakanlığı, NATO‘nun Norveç, Finlandiya ve İsveç’te 25 Ekim ile 7 Kasım tarihleri arasından gerçekleştirdiği Trident Juncture tatbikatı sırasında Rusya‘nın GPS sistemlerine müdahale ettiğini iddia etti. Finlandiya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Sinyallere doğrudan müdahale Rusya topraklarından geldi. Dışişleri Bakanlığı bu konudaki bir raporu Finlandiya parlamentosunun uluslararası ilişkiler komitesine verdi. Yetkililer konuyu açıklığa kavuşturmaya devam ediyor” denildi.

Bu açıklamadan 2 gün önce Norveç Savunma Bakanlığı da açıklama yaparak tatbikat sırasında Rusya’nın GPS sinyallerini bozduğunu öne sürmüştü. Finlandiya Dışişeri Bakanlığı, Norveç’in iddiasının arkasında durarak, “Norveç’e bu konuda inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“RUSYA’NIN OLAYLA İLGİSİ YOK”
Tatbikatın GPS sistemlerine saldırı iddialarına Rusya tarafından yanıt gecikmedi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, NATO tatbikatları sırasında GPS sistemlerinde yaşanan sorunlardan habersiz olduklarını ve Rusya’nın bu aksaklıklarla bir ilgisi olmadığını söyledi.

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA