Alucra Demirözü Köyü

Savunma devleri arasında 4 Türk firması

Savunma devleri arasında 4 Türk firması
Bu haber 13 Ağustos 2018 - 18:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Savunma devleri arasında 4 Türk firması

EKONOMİ
Giriş Tarihi: 13.08.2018 Güncelleme Tarihi: 13.08.2018 
SAVUNMA DEVLERİ ARASINDA 4 TÜRK FİRMASI

Dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi kabul edilen “Defense News Top 100″de yer alan Türk şirketi sayısı 4’e yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayımlanan ve dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi kabul edilen “Defense News Top 100” açıklandı.Listede ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) olmak üzere 4 Türk firması yer aldı. Listede ASELSAN 55, TUSAŞ 64, ROKETSAN 96. ve STM 97. sırada kendilerine yer buldu.

STM ilk kez listeye girerken ASELSAN ve ROKETSAN ikişer sıra yükseldi.

Yurt içinde ve dışında üstlendiği projelerle performansını artıran ASELSAN, 2016’da 1 milyar 195 milyon dolar olan cirosunu geçen yıl 1 milyar 424 milyon dolara çıkartarak ilk kez 2006’da girdiği listedeki sıralamasını yükseltmeye devam etti.

ASELSAN, bu başarıyı askeri ve sivil haberleşme sistemleri, radar ve elektronik harp sistemleri, elektro-optik sistemler, aviyonik sistemler, savunma ve silah sistemleri, komuta kontrol sistemleri, deniz sistemleri gibi alanlarda Ar-Ge’ye dayalı geliştirdiği ürün ve çözümlerle yakaladı.

ANKA insansız hava aracı, ATAK helikopteri ve HÜRKUŞ gibi yerli tasarım projelerini hayata geçiren, Boeing, Airbus, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Bombardier ve Leonardo gibi lider uçak sanayi firmaları için üretimler yapan TUSAŞ ise 2011 verileriyle listeye ilk kez 83. sıradan giriş yaptı. Şirket, 1,1 milyar dolarlık cirosuyla bu yılki listede de yer almaya devam etti.

ROKETSAN, geçen yıl dahil olduğu listede bu dönem 376 milyon dolarlık cirosuyla yer buldu.

STM ise 369 milyon dolarlık cirosuyla bu yıl ilk kez listede yer aldı.

Defense News Top 100’ün ilk sırasında 47 milyar 985 milyon dolar ciroyla Lockheed Martin, ikinci sırasında 23 milyar 573 milyon dolarla Raytheon Company, üçüncü sırasında 22 milyar 380 milyon dolarla BAE Systems, dördüncü sırasında 21 milyar 700 milyon dolarla Northrop Grumman ve beşinci sırasında 20 milyar 561 milyon dolarla Boeing bulunuyor.

İmzalar atıldı! Türkiye’nin çılgın projesi HAVA SOJ geliyor. HAVA SOJ’un özellikleri neler?

TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi: 09.08.2018 Güncelleme Tarihi: 09.08.2018 
İMZALAR ATILDI! TÜRKİYE'NİN ÇILGIN PROJESİ HAVA SOJ GELİYOR...

HAVA SOJ Projesi kapsamında; Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı olan 4 (dört) adet Hava SOJ Sistemi tedarik edilecek. Bu kapsamda Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında HAVA SOJ Projesi sözleşmesi imzalandı. Peki, HAVA SOJ nedir ve özellikleri neler? İşte HAVA SOJ hakkında detaylar…

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında HAVA SOJ Projesi sözleşmesi imzalandı.

Demir, SSB binasındaki Nuri Demirağ Salonu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planında bulunan 400 projeden büyük bir kısmının savunma sanayisi projeleri olduğunu söyledi.

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA