Alucra Demirözü Köyü

Sirte ve Cufra için eller tetikte! Libya UMH komutanı operasyonun detaylarını anlattı.

Sirte ve Cufra için eller tetikte! Libya UMH komutanı operasyonun detaylarını anlattı.
Bu haber 21 Temmuz 2020 - 12:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sirte ve Cufra için eller tetikte! Libya UMH komutanı operasyonun detaylarını anlattı.

Libya’da Sirte ve Cufra’nın darbeci Hafter’den kurtarılması için askeri ve diplomatik hareketlilik zirve yaptı. Sirte ve Cufra için diplomatik temaslar sürerken Libya ordusu cephedeki hazırlıklarını tamamladı. Lİbya Ulusal Mutabakat Hükümeti komutanı operasyonun detaylarını anlattı.

Libya’da stratejik önemdeki Sirte ve Cufra için askeri ve diplomatik hareketlilik zirve yaptı. Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri operasyon için hazırlıkları büyük oranda tamamladı. Sirte’nin batısına gönderilen 200 araçlık konvoyun ardından dün de sevkiyatlar devam etti. UMH Komutanlarından Tahir el Malti, Sirte’ye yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Weska’da beklediklerini, operasyona hazır olduklarını ve emir beklediklerini söyledi. Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Mejai de El Cezire’ye yaptığı açıklamada Sirte’nin batısında bugüne kadar benzeri görülmemiş bir güçle beklediklerini söyledi. El-Mejai şunları kaydetti:

UZLAŞI OLURSA SAVAŞ OLMAYACAK

“Sirte ve Cufra şehirlerinin ve Libya limanlarının özgürleştirme mücadelesinin başlaması artık çok yakın. Hafter’i destekleyen ülkeler bir uzlaşı ortaya koysa idi savaş olmayacaktı. Ancak bu ülkeler savaşmayı seçerse, El-Vifak güçleri savaş hazır. Tüm potansiyellerini ve güçlerini bu operasyona hizmet etmek için kullanıyorlar.”

UMH T-122 İLE GÜÇLENDİ

TSK da Libya’da UMH’ye askeri eğitim ve danışmanlık hizmetini sürdürüyor. Sirte operasyonuna destek vermek için Libya’ya askeri kargo uçakları ile bazı silah sistemleri sevk edildi. Roketsan yapımı T-122 Sakarya ÇNRA sisteminin Sirte yakınlarında konuşlandırılacağı iddia edildi. 40 kilometreye kadar menzili bulunan kara konuşlu T-122’ler, Suriye’de etkin bir şekilde kullanılmıştı.

MOSKOVA’DAN HEYET GELİYOR

Yenişafak’ın haberine göre; askeri hareketliliğin yanında diplomasi trafiği de devam etti. Libya’da ateşkes için Hafter güçlerinin Sirte ve Cufra’dan çekilmesini şart koşan Türkiye ve UMH, müzakere için Rusya ile masaya oturacak. Moskova, görüşmeler yapmak üzere Ankara’ya bir heyet gönderecek.

HAFTER’E YARDIM KESİLMELİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Malta Ulusal Güvenlik ve İçişleri Bakanı Byron Camilleri ve Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile Ankara’da görüştü. Toplantının ardından Akar, ”Darbeci Hafter’e yönelik desteğin kesilmesi elzemdir” dedi. Akar, “Askeri eğitim, iş birliği ve danışmanlık faaliyetlerimiz devam ediyor. ‘Libya Libyalılarındır’ anlayışı ile ilişkilerimizi ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Daima Libyalı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu da herkesin bilmesini istiyorum” değerlendirmesini yaptı. Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa da, “Hafter’in yaptığı operasyon, tüm bölgedeki güvenliği bozmuştur. Bu sorumluluk, sadece Hafter’in değil, onu destekleyen diğer ülkeler de bu sorumluluğun altındadır” yorumunu yaptı. Malta Ulusal Güvenlik ve İçişleri Bakanı Byron Camilleri ise “Bugün üç ülke arasında konuşulan barış ve istikrara yönelik konuşmalar Malta, Libya ve Türkiye için öncelik olmakla birlikte bütün Akdeniz’e komşu ülkeler ve bölge ülkeleri için de bir öncelik olmak durumundadır. Libya’da barışçıl bir çözüme ulaşılabilmesi için yapılması gereken şey, mevcut çatışma ve gerilim ortamının azaltılmasıdır. Burada uluslararası toplumun üzerine düşen görevler de var” ifadelerini kullandı.

CEZAYİR’DEN SİSİ’YE SERT UYARI

Libya sadece Ankara’nın değil, Mısır ve Cezayir’in de ana gündemiydi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Libya’nın kabile liderleriyle toplantı yapmasının yankıları devam etti. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Sisi’nin Libya’daki kabileleri silahlandırma planını sert bir dille reddetti. Tebbun şunları söyledi: “Libyalı kabilelerin silahlandırılması konusunu duydum. Bu gerçekten çok tehlikelidir. Yeni bir Somali ile karşı karşıya olacağız ki bu durumda hiçbir çözüm olmaz.” Libya krizi konusunda, “Türkiye ve Cezayir Dışişleri Bakanlarının günlük temas halinde” olduğunun altını çizen Tebbun, Birleşmiş Milletler (BM) ile koordineli olacak girişimin Tunus-Cezayir çözümü olabileceğini belirtti.

Son dakika: Milli savunma Bakanı Hulusi Akar’dan flaş Libya açıklaması: Hafter’e yardım bir an önce kesilmeli

Milli savunma Bakanı Hulusi Akar, “Libya’da barışa, huzura, toprak bütünlüğünün sağlanmasına engel olan darbeci Hafter’e yapılan yardım ve desteğin bir an önce kesilmesi elzemdir” dedi.

Son dakika: Milli savunma Bakanı Hulusi Akar'dan flaş Libya açıklaması: Hafter'e yardım bir an önce kesilmeli

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, daveti üzerine Milli Savunma Bakanlığında Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile Malta Ulusal Güvenlik ve İçişleri Bakanı Byron Camilleri’nin katılımıyla yapılan üçlü toplantı sonrasında basın açıklaması yapıldı.

Toplantının ev sahibi olarak ilk açıklamayı yapan Akar, sözlerine “değerli dostlarım” diye hitap ettiği iki bakanı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı.

Toplantıda bölgesel ve ülkeler arasındaki konuların ele alındığını bildiren Akar, şunları söyledi:.

“Son derece samimi bir ortamda görüşmelerimizi yaptık, bilgi alışverişimizi gerçekleştirdik. Son derece olumlu, verimli, yapıcı bir toplantı gerçekleştirdik. Akdeniz’de özellikle kaçakçılık ve düzensiz göçü önlemek suretiyle huzur ve güvenliğe, barışa önemli katkılar sağlamak üzere yaptığımız çabaların bugünkü toplantıda gündeme gelmesiyle önümüzdeki günlerde bu konularda alacağımız tedbirlerin çok daha etkin şekilde uygulanabileceğini, bunun da ülkelerimiz ve bölge için çok ciddi bir kazanım sağlayacağını da burada ifade etmek istiyorum. Böylece bu yaptığımız çalışmanın bölgenin istikrarına önemli katkılar sağlayacağına, bölgedeki bu işbirliğimizin de önümüzdeki dönemde güvenliği gerçekleştirmek bakımından bizlere, ülkelere çok yardımcı olacağına kanaatimizi belirtmek istiyorum.

Burada en önemli hususlardan biri de memnuniyetle belirtmek, altını çizmek isterim ki yaptığımız çalışma sırasında hem ikili hem üçlü toplantı ve görüşmeler sırasında birçok konuda benzer görüşleri paylaştığımızı memnuniyetle müşahede ettik. Ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin bölgenin barış ve huzuru için önümüzdeki günlerde de devam etmesi konusunda mutabık kaldığımızı görüyorum. Akdeniz’de, bölgemizdeki barış ve istikrara sağlayacağımız katkı ile yaptığımız bu çaba ve çalışmaların önümüzdeki dönemde de sadece bizim için bölgemiz için değil aynı zamanda tüm dünya için de önemli bir model olacağına inanıyorum.”

“LİBYALI KARDEŞLERİMİZİN DAİMA YANINDAYIZ”

Türkiye’nin uluslararası ortamdaki sorumluluklarının giderek artığına vurgu yapan Hulusi Akar, “Bu çerçevede izlediğimiz bu güvenlik ve istikrara katkı çalışmalarımızın da pozitif, olumlu meyvelerini de almaya başladığımızı söyleyebilirim.” ifadesini kullandı.

BM’nin tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yapılan çalışmalar kapsamında Libya’daki faaliyetlerin devam ettiğine dikkati çeken Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Askeri eğitim, iş birliği ve danışmanlık faaliyetlerimiz devam ediyor. ‘Libya Libyalılarındır’ anlayışı ile ilişkilerimizi ve çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Daima Libyalı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu da herkesin bilmesini istiyorum. Amacımız Libya’nın barış, huzur ve güven içinde yaşaması, birlik ve bütünlüğünü koruması, tek bir Libya olması. Bu konudaki gayretlerimiz bugüne kadar sürdü, bundan sonra da aynı şekilde Libyalı kardeşlerimizle, BM tarafından tanınan hükümetiyle yaptığımız iş birliğimizin devam edeceğini ve Libyalı kardeşlerimizle bu iş birliğimizi devamlı sürdüreceğimizin de altını çizmek istiyorum. Bu amaca ulaşabilmek için en büyük engelin darbeci Hafter olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Libya’da barışa, huzura, güvene, toprak bütünlüğünün sağlanmasına engel olan darbeci Hafter’e yönelik yapılan her türlü yardım ve desteğin bir an önce kesilmesi elzemdir.”

Hulusi Akar, Türkiye ile Malta ve Libya arasında köklü, tarihi bağların olduğuna değinerek, “İki değerli dostumun değerli görüşlerini dinlemekten, onlarla müşterek görüşlerimizi paylaşmaktan son derece memnun olduğumu belirtmek istiyorum. Libya’daki siyasi çözüm konusunda Malta’nın kararlı ve yapıcı tutumundan dolayı da kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Toplantıya katılan bakanlara bir kez daha teşekkür eden Hulusi Akar, “Aramızdaki diyaloğun, iş birliğin, çalışmaların önümüzdeki dönemde devam edeceğine inanıyorum. Yapacağımız bu çalışmaların da hem Libya hem de bölgemiz için bir an önce istikrarın gelmesi konusunda çok önemli katkılar sağlayacağını belirtmek istiyorum.” diye konuştu

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA