Alucra Demirözü Köyü

Son dakika: BM ‘soykırım’ dedi, Facebook ve Instagram anında yasakladı

Son dakika: BM ‘soykırım’ dedi, Facebook ve Instagram anında yasakladı
Bu haber 27 Ağustos 2018 - 13:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son dakika: BM ‘soykırım’ dedi, Facebook ve Instagram anında yasakladı

BM’nin yayınladığı rapor, Myanmar’da binlerce Arakanlı Müslüman’ın öldürülmesi ve ülkeden kaçmasına yol açan operasyonların ‘soykırımamacı’ taşıdığını belirtiyor. Myanmar Genelkurmay Başkanı ve diğer generallerin yargı önüne çıkarılmasını isteyen BM, uluslararası topluma da yaptırım ve ambargo çağrısı yaptı.

Dakikalar sonra sosyal medya devi Facebook ve Instagram, Myanmar ordusunun tepesindeki isimlerin ve resmi hesabın yasaklandığını açıkladı.

Son dakika: BM 'soykırım' dedi, Facebook ve Instagram anında yasakladı

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar ordusunun en tepesindeki komutanların Arakanlı Müslümanlar’a ‘soykırım’ amacıyla operasyona giriştiğini duyurdu.

BM insan hakları araştırmacılarının yayınladığı rapor, uluslararası haber ajansları Reuters ve AP tarafından ‘son dakika’ koduyla dünyaya geçildi.

Myanmar Genelkurmay Başkanı ve diğer generallerin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çıkarılmasını isteyen rapora göre, hükümetin başındaki Aung San Suu Kyi’nin de işlenen korkunç suçlarda rolü var.

Katliamlar ve tecavüzlere yer veren rapor, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) Myanmar’a yaptırım uygulanması ve orduya da ambargo getirilmesi için çağrıda bulundu.

FACEBOOK YASAKLADI

Sosyal medya devi Facebook ile Instagram, BM açıklamasından dakikalar sonra Myanmar ordusunun hesaplarını dondurdu. Yasaklanan 20 hesap arasında Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ile ordu televizyonu da var.

Myanmar ordusunun operasyonları, bir yıl önce 25 Ağustos tarihinde başlamıştı. Binlerce Müslümanın öldürüldüğü operasyonlarda, yakılan köyler haritadan silinmişti.

Ordunun saldırılarından kaçan 1 milyona yakın Arakanlı Müslüman, komşu ülke Bangladeş’e sığındı, sınırdaki nehirde onlarcası boğuldu.

Bangladeş’te hayata tutunmaya çalışan onbinlerce Arakanlı Müslüman, operasyonun yıldönümünde dev bir protesto gösterisi düzenlemişti.  ‘Dünyanın en büyük mülteci kampında’ “Bir daha asla” pankartı açan sığınmacılar, adalet talep etmişti.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA