Alucra Demirözü Köyü

Son dakika: Soçi’de konuşan Erdoğan: Müjdeler vereceğimize inanıyorum

Son dakika: Soçi’de konuşan Erdoğan: Müjdeler vereceğimize inanıyorum
Bu haber 14 Şubat 2019 - 17:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son dakika: Soçi’de konuşan Erdoğan: Müjdeler vereceğimize inanıyorum

DÜNYA
Giriş Tarihi: 14.02.2019 Güncelleme Tarihi: 14.02.2019 
SOÇİ'DE KONUŞAN ERDOĞAN: MÜJDELER VERECEĞİMİZE İNANIYORUM

Son dakika haberi… Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suriye konulu Üçlü Zirve’de bir araya geldi. Zirvede konuşan Başkan Erdoğan, “8 yıldır bombaların altında hayata tutunmaya çalışan Suriye halkı bizden kalıcı siyasi çözüm yolunda sevindirici haberler bekliyor. Umutlarını bu toplantıya bağlamış kardeşlerimize müjdeler vereceğimize inanıyorum.” dedi. Erdoğan, “Biz nasıl Suriye’de akan kanı durdurmak için mücadele veriyorsak, başkaları da çatışmaların sürmesi için gizli açık çalışıyor. Basiret, feraset ve uzlaşıyla hareket ederek şimdiye kadar bu çevrelere bekledikleri fırsatı vermedik.” ifadelerini kullandı.

İkili görüşmeler sonrası Soçi’deki Üçlü Suriye Zirvesi’nde Başkan Erdoğan, Putin ve Ruhani bir araya geldi. Sanatoryum Rus’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ev sahipliğinde yapılan zirve toplantısı 1 saat 10 dakika sürdü.

Görüşmede Türk heyetinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın hazır bulundu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesi bir araya geldi. 3 lider kameraların karşısına geçerek ortak bir açıklama yaptı.

 

PUTIN: ABD’NİN ÇEKİLMESİNİ KONUŞTUK
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Üçlü Zirve öncesi açıklama yaptı. Putin, “Ateşkes İdlib’teki teröristler için mazeret olamaz. ABD’nin Suriye’den asker çekme konusundaki kararlılığını da görüştük” dedi.

Putin’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Anayasal komite için büyük çaba sarf edildi. Çalışmaya başlaması çok önemli. İdlib’de nihai çözüm bulmamız çok önemli. 3 ülkenin gerekli adımları atması ve terörü tamamen ortadan kaldırmaları gereklidir. Ateşkes İdlib’deki teröristler için mazeret olamaz. Suriye’nin kuzey doğusundaki durumu da görüştük. ABD’nin asker çekme kararını da görüştük. Sayın Erdoğan ile yaptığımız fikir alışverişinde Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikir kaldık. BM’nin daha aktif bir rol oynamasını beklemekteyiz. Dünya ülkeleri şart olmadan destek olmalı. Görüşmelerin Suriye’nin toprak bütünlüğüne katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

RUHANİ: ÖNEMLİ BİR GÖRÜŞME YAPTIK
Putin’in ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani açıklama yaptı.

Ruhani’nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Sadece Suriyeliler kendi kaderlerine karar vermeli. Şu ana kadar ateşkes için büyük çabalar gösterdik ve büyük ölçüde başarılı olduk. Savaşı sona erdirdik. İstikrarı ve barışı sağlamış durumdayız. Suriye için çabalarımıza devam edeceğiz. Son derece önemli bir görüşme yaptık. Kararlarımızın amacı Suriye halkına yardımcı olmak. Dış müdahale olmaksızın Suriye halkının amaçlarına kendilerinin ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Amacımız, tüm terör örgütlerini ortadan kalkdırmak ve diyalogun geliştirilmesi ve anayasanın yenilenmesi ile sığınmacıların evlerine dönmesi olacaktır. Terörden kurtulmuş birleşik Suriye’nin önemine vurgu yaptık. Suriye’nin bütün çocukları ulusal haklarını kullanabilmeli. Suriyeliler kendi kaderlerine karar vermeli. İçişlerina müdahale yapılmamalı. Ateşkes için büyük çaba gösterdik ve büyük oranda başarılı olduk.

Savaşı sona erdirdik ve sınırlı bölgeler haricinde barışı sağlamış durumdayız. Uluslararası hukuk çerçevesinde bunu yapmak için elimizden gelen çabayı göstermeye devam ediyoruz. Ülkelerimiz arasındaki işbirliği; bir yandan da Suriye’nin ulusal sınırlarını ve toprak bütünlüğünü korumaya yardımcı oldu, diğer yandan ülkenin aydınlığa kavuşması için faydalı olduk ve barışın sağlanmasına katkı sağladı. Maalesef ABD hükümeti Suriye’deki terör gruplarını kullanarak amaçlarına ulaşmaya çalışıyor.

En iyi çözüm Suriye’deki merkezi hükümet olacaktır. Suriye ve Türkiye arasında yapılmış anlaşmalar, bu konuda atılacak adımlardan birisi olabilir. İran Rus dostlarımızla birlikte Suriye ve Türkiye arasındaki dostluğun tesisi için çalışmaya hazırdır. Atılacak her türlü adımın Suriye’deki durumu karıştırmasından endişe etmekteyiz. Yeniden inşaya başlamak için çalışmalar başlatılmalı.”

ERDOĞAN: SURİYE HALKI SEVİNDİRİCİ HABERLER BEKLİYOR
Putin ve Ruhani’nin ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan konuştu. Başkan Erdoğan, “Suriye halkı bizden sevindirici haberler bekliyor. Provokasyonlara rağmen Astana ruhunu muhafaza ettik” dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

SURİYELİLER EVLERİNE DÖNMEK İÇİN GÜN SAYIYOR
8 yıldır bomba ve silahların gölgesinde hayata tutunmaya çalışan Suriye halkı kalıcı çözüm konusunda haber bekliyor bizden. 4 milyona yakın Suriyelinin Türkiye’de misafir edildiğini düşününce vatan hasretiyle yanan Suriyeliler evlerine dönmek için gün sayıyor. Siyasi sürecin ilerletilmesi, atreşkesin tahkimi ve terör konusunda önemli mesafeler aldık. Görüş ayrılıklarına ve aramızı açmaya çalışmalarına rağmen Astana ruhunu kararlılıkla ifade ettik.

ÇATIŞMALARIN SÜRMESİ İÇİN ÇALIŞIYORLAR
Sahada birçok olumlu gelişmeye bu platform imza atmıştır. Biz nasıl akan kanı durdurmak için mücadele veriyorsak başkaları da sürmesi için çalışıyor. Bu çevrelere bekledikleri fırsatı vermedik. Önümüze çıkartılan engelleri diyalog yoluyla aşmayı başardık. Türkiye olarak Suriye halkının en zor zamanlarında yanında olduk. Şu ana kadar 35 milyar dolar gibi bir yardımı mültecilere her alanda yaptık.

MÜJDELER VERECEĞİMİZE İNANIYORUM
Suriye’nin bir an önce huzura kavuşması için elimizden geleni yaptık ve devam ediyoruz. Bugün bir kez daha umutlarını bu toplantıya bağlamış kardeşlerimize müjdeler vereceğimize inanıyorum.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA