Alucra Demirözü Köyü

ABD tehdidine Filistin’den yanıt

ABD tehdidine Filistin’den yanıt
Bu haber 04 Ocak 2018 - 13:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Filistin’e yardımı kesebilece yönündeki tehdidine Filistin’den yanıt geldi. Yapılan açıklamada Kudüs, Filistin’in ebedi…

ABD Başkanı ‘ın, ‘e yardımı kesebileceği yönündeki tehdidine Filistin’den yanıt geldi. Yapılan açıklamada “, Filistin’in ebedi başkentidir ve dolarlarla ya da altınla satın alınamaz.” denildi.

ABD Başkanı , Ortadoğu barış sürecinde müzakere masasında olmaması durumunda yönetimine ekonomik yardımları kesebileceği sinyalini verdi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Filistin yönetimini hedef aldı. ABD’nin her yıl Filistin yönetimine yüzlerce milyon dolarlık yardım yaptığını kaydeden Trump, “karşılığında herhangi bir takdir veya saygı görmediklerini” savundu.

Trump, “Onlar, uzun süredir vadesi geçmiş barış anlaşmasını İsrail ile müzakere etmek bile istemiyorlar. Müzakerenin en zor kısmı olan kısmını tartışma dışı bıraktık; (aksi durumda) İsrail’in bunun için daha fazla bedel ödemesi gerekecekti. Halbuki artık barışı konuşmak istemeyen Filistinlilere neden gelecekte de bu büyük miktarlardaki ödemeleri yapmamız gereksin?” değerlendirmesini yaptı.

FİLİSTİN SESSİZ KALMADI
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Filistin’e yardımı kesebileceği yönündeki sözlerine Filistin’den yanıt geldi.

“KUDÜS SATILIK DEĞİL”
Filistin Özerk Yönetimi Başkanı ‘ın ofisi, bugün bir açıklama yaparak ABD Başkanı Trump’ın kararını sert bir diller eleştirdi. Ofis, “Kudüs satılık değildir.” şeklinde bir ifade kullandı.

“DOLARLA VEYA ALTINLA ALINAMAZ”
Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Abbas’ın sözcüsü Rudeyna, “Kudüs, Filistin’in ebedi başkentidir ve dolarlarla ya da altınla satın alınamaz.” diye konuştu.

ABD, KUDÜS KARARINDA YALNIZ KALDI
ABD Başkanı Trump, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada “Kudüs’ü tek taraflı olarak İsrail’in başkenti olarak kabul ettiğini” duyurmuş ve Tel Aviv’deki Amerikan büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması için Dışişleri Bakanlığına talimat verdiğini açıklamıştı. Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını göz ardı etmişti.

BM Güvenlik Konseyinde 18 Aralık 2017’de ABD’nin Kudüs kararını geçersiz kılma yaklaşımıyla Mısır’ın gündeme getirdiği tasarı, ABD’nin vetosuna karşın kalan 14 üyenin de desteğini almış ve ABD Kudüs konusunda yalnız kalmıştı.

BM Genel Kurulunda Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve Trump’ın Kudüs kararını eleştiren Kudüs’ün statüsüne ilişkin “İsrail’in İşgal Altındaki Doğu Kudüs ve Filistin Topraklarındaki Faaliyetleri” başlıklı karar tasarısı, ABD’nin tehditlerine rağmen 21 Aralık 2017’de 9’a karşı 128 oyla kabul edilmişti. Oylamada 35 ülke ise çekimser kalmıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA