Alucra Demirözü Köyü

ABD’den Türkiye’ye bir S-400 tepkisi daha: Endişeliyiz

ABD’den Türkiye’ye bir S-400 tepkisi daha: Endişeliyiz
Bu haber 30 Aralık 2017 - 16:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ABD’den Türkiye’ye bir S-400 tepkisi daha: Endişeliyiz

ABD%E2%80%99den+T%C3%BCrkiye%E2%80%99ye+bir+S-400+tepkisi+daha:+Endi%C5%9Feliyiz

Rusya ve Türkiye’nin, S-400 savunma sistemlerinin teslimatına ilişkin nihai anlaşmayı imzalamalarının ardından ABD’den ilk tepki geldi.

 

 

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alacağını açıklaması ardından Türkiye’ye karşı sürekli tehdit dolu mesajlar vererek geri adım attırmaya çalışan ABD’den resmi imzalar sonrası ilk açıklama geldi.

NATO SİSTEMİ OLMALIYDI…

İsminin verilmesini istemeyen bir Pentaton yetkilisi, Sputnik’e demecinde, NATO sistemleri ile birbirine entegre bir hava savunma sisteminin, Türkiye’nin, ‘kendini bölgedeki tehditlerden koruması için en iyi seçenek olduğunu’ savundu.

‘ENDİŞELİYİZ’

Pentagon yetkilisi ayrıca, Türkiye’nin Rusya yapımı S-400 sistemleri satın alma planları karşısındaki endişelerini daha önce de paylaştığını anımsattı. Türkiye’nin ABD’den füze sistemleri almaya devam ettiğini de ekleyen yetkili, bu sistemlerin Türkiye’ye teslimatını hızlandıracaklarını kaydetti.

NATO yetkilileri daha önce S-400 sisteminin İttifak sistemleriyle uyumlu olmayacağı bu nedenle de bu alımın bazı sıkıntıları beraberinde getirebileceği yönünde uyarılar yapmıtı.

Rusya ve Türkiye, kullanımda olan en gelişmiş hava savunma sistemlerden biri olarak görülen S-400 füzelerine ilişkin nihai anlaşmayı dün imzalamıştı. Türkiye’nin füzelerin bir kısmı için avans olarak bir kısmı için de Rusya’dan aldığı krediyle ödeme yapmasını içeren anlaşma, 4 S-400 bataryasının teslimini öngörüyor.

Anlaşmaya göre Rusya Türkiye’ye ilk teslimatı Mart 2020’de yapacak.

Sputnik

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA