Alucra Demirözü Köyü

Afrin Şehidi Musa Özalkan’ın adına Esenyurt’ta kreş açıldı

Afrin Şehidi Musa Özalkan’ın adına Esenyurt’ta kreş açıldı
Bu haber 24 Ocak 2018 - 16:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Afrin operasyonunda şehit olan Musa Özalkan’ın adına Esenyurt’ta açılan kreş, Türk, Türkmen ve Suriyeli öğrencilere hizmet verecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından terör örgütü PKK/PYD ve DEAŞ’a yönelik Afrin’de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nın ilk şehidi Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan’ın, “Şehit olursam Telafer’deki Türkmen Bala’lar için okul yapılsın.” vasiyetinden yola çıkarak Esenyurt Belediyesi yeni açılan kreşe şehidin adını verdi.

Kreşin açılışına yüzlerce vatandaş, kreş öğrencileri, gaziler ve Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe katıldı. Dualarla başlayan açılışta ilçe müftüsü Kur-an’ı Kerim tilaveti okudu. Ellerini semaya kaldıran vatandaşlar şehitler için hep bir ağızdan dua etti. Açılış konuşmasında bu vatanı korumak için herkesin şehit olmaya hazır olduğunu belirten Alatepe, daha sonra çocuklarla birlikte kurdele kesti.

“TÜRK ASKERİ AFRİN’DE İNSANLIK İÇİN DESTAN YAZIYOR”

Şehit olmanın her kula nasip olmadığını belirten Kıbrıs Gazisi Nurettin Ağaoğlu, şunları söyledi:

Afrin Şehidi Musa Özalkan’ın adına Esenyurt'ta kreş açıldı

“Biz şehit arkadaşlarımızı Kıbrıs’ta bırakmıştık, şimdi de Afrin’de bırakıyoruz. Şehit olmak, gazi olmak her kula nasip olmaz. Biz o askerlerimizin duygularını anlıyoruz. Evlatlarımız gerçekten çok güzel şeyler başarıyor. Biz nasıl Kıbrıs’ta destan yazdıysak; onlarda Afrin’de insanlık için destan yazıyor. Biz daima onların yanındayız. Allah onların yar ve yardımcısı olsun. Onları en çok savaşa girip çıkmış bir insan anlar. Hasan Mutlucan’ın türkülerini küçükken dinlerken sadece türkü gibi dinliyorduk; ama savaş anında insana öyle değişik duygular katıyor ki bu türküler; sanki arkadan itici güçler geliyor. Bizler o güçlü bu yaşta koşamazken orada 100 kilometre koşabilecek gücü buluyoruz. İnsanın duyguları yüzde 100 değişiyor. Allah onlara güç kuvvet versin, zaten veriyordur ondan da şüphemiz yok.”

“ONLAR VATAN AŞKI İÇİN CANI GÖNÜLDEN SAVAŞA KATILMIŞ KİŞİLERDİR”

Savaş esnasında insanın farklı duygulara kapıldığını kaydeden Kıbrıs Gazisi Besim Sarık, “Onlarda o duyguya kapılmışlar gidiyorlar. Zaten yaptıklarının bile farkında değiller. Savaşta kazanmanın neticesine ulaşmaya gayret ediyorlar. Onlar vatan aşkı için canı gönülden savaşa katılmış kişilerdir. Biz de Kıbrıs’ta savaşırken hiçbir şeyin farkında değildik; sadece vatan aşkı için savaştık ve başarıyla memleketimize döndük.” diye konuştu.

Afrin Şehidi Musa Özalkan’ın adına Esenyurt'ta kreş açıldı

“MUSA ÖZALKAN’IN İSMİ AFRİN’DE BİRDEN FAZLA YERDE OLACAK”

Açılış kurdelesini kestikten sonra öğrenciler ve gazilerle birlikte kreşi gezen Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, “Biz Rabbimizin, peygamberimizin bize söylediği sözden yola çıkarak, o şehitlerin bir yerlerde yaşadığını biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da şehidimizin vasiyetini gerçekleştireceğini söyledi. Ben Afrin’de birden fazla Musa Özalkan isminde yerlerin de açılacağına inanıyorum.” dedi.

Afrin Şehidi Musa Özalkan’ın adına Esenyurt'ta kreş açıldı

“BU ÜLKEYE OLAN İNANCIM TAZELENDİ”

Alatepe konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Bu sabah şehidin babasıyla da görüştüm. Babasını kendimden daha vakur daha moralli buldum. Bu da beni çok sevindirdi. Bu ülkeye olan inancım bir kez daha tazelendi. Biz de açılışını yapmakta olduğumuz kreşe onun adını verdik. Suriyeli ve Türkmen çocuklarımız da burada eğitim alacak. Biz nasıl vahit vatanımıza sahip çıkıyorsak onlarda vatanlarına sahip çıkacak.”

Afrin Şehidi Musa Özalkan’ın adına Esenyurt'ta kreş açıldı

Program şehit için ilahiler eşliğinde lokma dağıtılmasının ardından sona erdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA