Alucra Demirözü Köyü

Afrin’de DEAŞ’lıları bırakan terör örgütü sivilleri alıkoyuyor

Afrin’de DEAŞ’lıları bırakan terör örgütü sivilleri alıkoyuyor
Bu haber 25 Ocak 2018 - 13:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Terör örgütü PYD/PKK, TSK ve ÖSO’ya karşı savaştırmak üzere DEAŞ’lıları serbest bıraktığı Afrin’de binden fazla masum sivili hapishanelerde tutuyor.

Terör örgütü /, TSK ve ÖSO’ya karşı savaştırmak üzere ‘lıları serbest bıraktığı Afrin’de binden fazla masum sivili hapishanelerde tutuyor.

Terör örgütü /‘nın Suriye-Türkiye sınırındaki Afrin’de hapsettiği binden fazla masum sivil, özgürlüklerine kavuşacağı günü bekliyor.

AA muhabirinin Afrin’deki güvenilir yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, PYD/PKK, bölgede siyasi muhalif olarak bilinen Kürt ve Araplar ile çatışmalardan kaçarken bölgede alıkonulan çok sayıda sivilin özgürlüklerine pranga vurdu.

Terör örgütü, masum sivilleri, Afrin’in Raco ve Cinderes beldelerindeki hapishanelerinin yanı sıra yer altına gizlenmiş hücre benzeri yerlerde tutuyor.

Herhangi bir gerekçe gösterilmeden hapishanelerde tutulan sivillerin sayısının bin 100 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Çok sayıda sivil, terör örgütü tarafından ağır işkencelere varan kötü muameleye maruz kalıyor.

İŞKENCENİN EN AĞIRI KÜRT MUHALİFLERE
Kaynaklar, örgütün hapishanelerinde, Humus, İdlib, Halep illerinin yanı sıra Afrin bölgesinden de çok sayıda örgüt muhalifi Kürt ve Arap bulunduğunu aktardı.

Terör örgütünün, alıkonulanların bir kısmına, onları ömür boyu hapse “mahkum ettiğini” söylediği belirtildi.

Örgüt, hapishanelerde en ağır işkencelerini ise Kürt muhaliflere uyguluyor.

GİRİŞİMLER SONUÇSUZ
Suriyeli muhalif dernek ve grupların, sivillerin serbest bırakılması için şu ana kadar yaptığı girişimler ise sonuçsuz kaldı.

Suriye’de insani diplomasi çalışmaları yürüten avukat Fehid Musa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen nisandan beri örgütle görüşmeler yürüttüklerini ancak PYD/PKK’nın alıkoymalar için herhangi bir gerekçe sunmadığını söyledi.

Musa, örgütün elinde binden fazla masum sivilin bulunduğunu doğrularken, konuya ilişkin detayların yer aldığı bir dosyayı, Birleşmiş Milletler bünyesindeki örgütler, Kazakistan’ın başkenti Astana’daki görüşmelere katılan heyetlerle sivil toplum kuruluşlarına sunduklarını ifade etti.

Terör örgütü PYD/PKK, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı nedeniyle hapishanelerde tuttuğu ‘lı teröristleri, TSK ve Özgür Suriye Ordusu’na karşı savaşmaları şartıyla serbest bırakmıştı.

AA

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA