Alucra Demirözü Köyü

Asırlık tezgahta 60 yıllık ömür

Asırlık tezgahta 60 yıllık ömür
Bu haber 30 Aralık 2017 - 16:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Denizli’nin Çal ilçesinde, hiç okula gitmeyen 71 yaşındaki Fatma Karan, ilerleyen yaşına rağmen teknolojiye meydan okuyarak, asırlık dokuma tezgahında aile bütçesine katkı yapmak için çalışıyor.

71 yaşındaki Karan’ın, ‘Paşa Kapısı’ adını verdiği modellerle 100 yıllık tezgahında dokuduğu halı ve kilimler, cep telefonu kılıfları, hediyelik minyatür el emeği göz nuru torbaların ünü ABD ve Almanya’ya kadar uzandı.

Asırlık tezgahta 60 yıllık ömür

TEKNOLOJİYE MEYDAN OKUYOR

Çal İlçesi Akkent Mahallesi’nde yaşayan 68 yaşındaki Mustafa Karan ile 47 yıllık evli olan üç çocuk annesi Fatma Karan, hiç okula gitmedi. Bu nedenle okuma yazma da bilmeyen Fatma Karan, dokuma tezgahıyla çocukluk yaşında tanıştı. Çocukluğundan beri yaklaşık 100 yıllık olan dokuma tezgahında, Paşa Kapısı adını verdiği modelle torbalar, çantalar, halılar ve kilimler dokuyan Karan, teknolojiye de meydan okuyor.

Asırlık tezgahta 60 yıllık ömür

ÜNÜ ABD VE ALMANYA’YA ULAŞTI

Karan, kendi ve çocuklarının evindeki halı ve kimleri de kendi tezgahında dokumuş. Karan, aile ekonomisine katkı sağlamak için de özellikle minyatür hediyelik torbalar, cep telefonu kılıfları dokuyor. Torbaları, satarak geçimini sağlamaya çalışan Karan’ın ünü ABD ve Almanya’ya kadar ulaştı.

Asırlık tezgahta 60 yıllık ömür

DOKUMA YAPIYOR

Evinin küçük bir odasını atölye olarak kullanan Karan, ilerleyen yaşına rağmen asırlık tezgahında bıkmadan usanmadan her gün dokuma yapıyor.

Eşi işçi emeklisi olan Karan’ın dokuma tezgahında yaptığı ürünlerden en çok ise minyatür hediyelik torbalar ile cep telefonu kılıfları büyük ilgi görüyor. Karan’ın el emeği göz nuru yaptığı ürünleri duyanlar, özellikle evine gelip satın alırken, Almanya ve ABD’den de talep geliyor.

Asırlık tezgahta 60 yıllık ömür

“60 YILDIR DOKUYORUM”

Yurt dışındaki Türk işçiler  Denizli’deki yakınları aracığıyla ürünlerden alıp kendilerine göndermesini istiyor. Okuma- yazma bilmediğini belirten Fatma Karan, “Ailem hiç okula göndermedi. 3 ay kurs aldım ancak erken kapanınca burada da okuma-yazma öğrenemedim. Köy yerinde başka gelir olmağından dokuma yaparak geçimimizi sağlamaya çalışıyorum, ek gelir oluyor. 60 yıldır dokuyorum, boş durmayı sevmediğim için sürekli dokuma yapıyorum. Karan’ın yaptığı el işi göz nuru torbalar özellikle Çal Belediyesi tarafından satın alınıyor. Çal Belediyesi, yurt dışı ve yurt içindeki turizm fuarlarında ilçenin tanıtımı için yöresel ürünler olarak sergilerken, gelen misafirlere de hediye olarak veriliyor.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA