Alucra Demirözü Köyü

Başbakan’dan Tuzla’da Denize İndirilen Geminin Personeline İkramiye Müjdesi

Başbakan’dan Tuzla’da Denize İndirilen Geminin Personeline İkramiye Müjdesi
Bu haber 09 Temmuz 2017 - 18:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başbakan’dan Tuzla’da Denize İndirilen Geminin Personeline İkramiye Müjdesi

Başbakan, Şehit Kıdemli Üsteğmen Ari̇f Ekmekçi Lojistik Destek Gemi̇si̇’nin denize indiriliş töreninde konuştu, çalışanlara birer maaş ikramiye müjdesi verdi. Yıldırım konuşmasında Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Selah Tersanesi’nde Şehit Kıdemli Üsteğmen Ariif Ekmekçi Lojistik Destek Gemisi’nin denize indirilme törenine katıldı. Yaptığı konuşmanın ardından “Burada çalışan bütün kardeşlerim birer maaş ikramiye alacaklar. Hayırlı uğurlu olsun” müjdesini verdi.

”SAVUNMA SANAYİSİNDE 15 YILDA BÜYÜK İLERLEMELER KAYDETTİK”

Savunma sanayisinde son 15 yılda çok büyük ilerlemeler kaydediliğini belirten Başbakan Yıldırım, ”Yüzde 24’lerden, yerlilik payını yüzde 60’ın üzerine çıkardık. Hedef daha büyük. Bunu da gerçekleştireceğiz. Bunu gerçekleştirmeye kapasitemiz de var, kabiliyetimiz de var, imkanımız da var. En büyük dayanağımız milletimizdir.” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NU ELEŞTİRDİ

Konuşmasında, Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne yönelik eleştirilerde bulunan Yıldırım, “15 Temmuz darbe girişimine kontrollü darbe demek bu milletin hissiyatı ile adeta dalga geçmektir. Yollarda adalet aramak olabilir ama önce adil olacağız, 15 Temmuz’a ‘kontrollü darbe’ demekten vazgeçeceğiz. Adaletin yeri Meclis’tir yollar değil” diye konuştu.

ÇALIŞANLARA 1 MAAŞ İKRAMİYE

Başbakan Binali Yıldırım, yapılacakların, yapılmış olanlardan daha fazla olduğunu kaydederek, “15 yıldır kazanımlarımızı kalıcı hale getirmek için adım atmaya devam ediyoruz. Ne zaman Türkiye ayağa kalksa, ne zaman Türkiye büyümeye, ileriye doğru gitmeye başlasa, bundan birileri rahatsız oluyor. Türkiye’de huzuru bozmak, istikrarı sekteye uğratmak için maalesef karanlık planlar hemen devreye giriyor. Terör, bu ihanet odaklarının bildikleri tek dil. Terörle bu milleti dize getireceklerini zannedenler, hep yanıldı, yanılmaya devam edecek” diye konuştu.

“ALLAH’A ŞÜKÜR Kİ BUGÜN KARAMSARLIK YOK”

Denize indirilen gemiler ve dev ulaştırma projeleriyle yerli savunma sanayisinin gücünü dünyaya ve bölgeye gösterdiklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Allah’a şükür ki bugün karamsarlık yok, bugün ümit var, heyecan var, gelecek sevinci var, öz güvenimiz var. 50 yıl önce, yarım asır önce ‘Türkiye gemi yapar mı yapmaz mı’ tartışması sürerken bugün her cins, her kapasitede, her kabiliyette gemiyi yapabiliyoruz, yapmakla da kalmıyoruz dostlarımıza ve diğer ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayacak bir noktaya geldik. Savunma sanayisinde son 15 yılda çok büyük ilerlemeler kaydettik. Yüzde 24’lerden, yerlilik payını yüzde 60’ın üzerine çıkardık. Hedef daha büyük. Bunu da gerçekleştireceğiz. Bunu gerçekleştirmeye kapasitemiz de var, kabiliyetimiz de var, imkanımız da var. En büyük dayanağımız milletimizdir. Milletimizin inancı, milletimizin güvenidir.”

İŞ DÜNYASINDAKİ DİNAMİZM

Başbakan Binali Yıldırım, iş dünyasında görülen dinamizmin, umutlarını daha da yeşerttiğini ifade etti. Millet ve ülke için bütün kurumlarla canla başla çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Yıldırım, gemiye adı verilen şehit Kıdemli Üsteğmen Arif Ekmekçi’nin yakınlarının da tören alanında bulunduğuna dikkati çekti. Şehit Kıdemli Üsteğmen Ekmekçi’nin su altı taarruz subayı olarak görev yaparken şehit düştüğünü ve uzun yıllar sonra naaşının bulunarak şehitliğe defnedildiğini anlatan Yıldırım, şehidin adının, bugün denize indirilecek gemide ebediyen yaşayacağını vurguladı.

“BAŞTA GAZİ MUSTAFA KEMAL OLMAK ÜZERE BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZ RAHMETLE ANIYORUZ”

Şehit Ekmekçi’nin görev aşkının ve vatan sevgisinin bütün genç denizcilere örnek olacağına inandığını dile getiren Yıldırım, “Şehidimizin aziz hatırasını rahmetle yad ediyorum. Ülkemizin bugünlere gelmesini sağlayan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan savunması için, milletin selameti için canını seve seve veren bütün şehitlerimizi bu vesileyle rahmet ve şükranla anıyoruz. Mekanları cennet olsun, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyoruz” diye konuştu.

“SORUNLARI TORUNLARA HAVALE ETMEDİK”

Başbakan Yıldırım, gündemlerinde ilk sırada çözümün olduğunu belirterek, “Sorunları torunlara havale etmedik. Çöze çöze bugünlere geldik. Dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştürerek bugünlere geldik. Bu yola, çalışmak ve üretmek isteyen herkesle kendi heyecan ve enerjimizi paylaşacağımızın sözünü vererek çıktık.” dedi.

“BUGÜN SUYA İNDİRECEĞİMİZ GEMİ, GÜNGÖR DURMUŞ’UN İKİZİDİR”

Denizcilik alanında, gemi inşa sanayisinde ve çalışanlara tam destek verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini bildiren Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün suya indireceğimiz Üsteğmen Arif Ekmekçi Gemisi lojistik destek gemimiz, Güngör Durmuş’un ikizidir. Geçen ekim ayında onun da denize inişini hep birlikte gerçekleştirmiştik. Yüzbaşı Güngör Durmuş gemisinden sonra bugün denize indireceğimiz Arif Ekmekçi gemisiyle Deniz Kuvvetlerimiz çok daha güçlenmiş olacak. 4 bin ton motorin, yani dünyanın etrafını bir buçuk kere dolaşacak kadar deposunda yakıt olabilecek kabiliyeti var. 335 ton helikopter yakıtı, 630 ton içme suyu ve 108 metreküp yiyecek, kargo, kumanya kapasitesi var. Bu kapasiteyle tekne, Deniz Kuvvetlerimizin bütün muharip unsurlarının akaryakıt ihtiyacını karşılayacak ve sahildeki akaryakıt depolarının bütününe ikmal imkanı sağlayabilecektir. Geminin bir diğer özelliği ise uzun seyir siasıdır. Helikopter platformu ile 15 tonluk en ağır helikopterlerin bile gece gündüz iniş kalkış yapacağı, havada yakıt ikmali yapması için de uyumludur. Ayrıca bu gemi, en yüksek tonajlı helikopteri konuşlandırabilecek platforma da sahip olacaktır. Ek olarak asimetrik saldırılara karşı savunma ve iletişim imkanı da mevcuttur. Donanımı, kapasitesiyle sınıfının önde gelen gemilerinden Arif Ekmekçi, Deniz Kuvvetlerimiz başta olmak üzere, ülke savunmamıza önemli bir katkı sağlayacaktır.”

“BAYKAN KAYMAKAMIMIZ YARA ALLAMADAN KURTULDU”

Baykan Kaymakamı Mehmet Kocabey’e yönelik terör saldırısına değinen Yıldırım, şunları söyledi:

“Allah’a şükür kaymakamımız ve yanındakiler yara almadan kurtuldu. Bunu niye yapıyorlar? Çünkü o kaymakamımız, o bölgede vatandaşlarımıza hizmet götürmek, terörün sömürüsünü ortadan kaldırmak için gece gündüz demeden çalışıyor. Bu karanlık odaklar haklarını savunduklarını iddia ettikleri vatandaşlarımıza hizmet gitmesini, oraların mamur hale gelmesini maalesef istemiyor. Türkiye bir yandan proje üzerine proje, yatırım üzerine yatırım yaparken diğer yandan da ihanet odaklarıyla amansız mücadele içinde. Allah’ın izniyle bu mücadele, zaferle taçlanacak, bu topraklardan terör illetini tamamen yok edeceğiz. Gönlümüz arzu ediyor ki diğer siyasi partiler bu süreçte, bu mücadelede bizlerle beraber olsun. Bu milletin gördüğü belki de en büyük ihanet olan 15 Temmuz darbe girişimine ‘kontrollü darbe’ demek, bu milletin hissiyatıyla adeta alay etmektir. Milletimizin şehir şehir, meydan meydan verdiği o destansı özgürlük mücadelesine halel getirmek, leke sürmek hiç kimsenin hakkı ve haddi olmamalıdır. Yollarda adalet aramak olabilir ama önce adil olacağız, milletin canıyla bedel ödediği 15 Temmuz zaferine ‘kontrollü darbe’ demekten vazgeçeceğiz. Adaletin yeri Meclis’tir, yollar değildir. Siyaset üretmeden sürece boşa tırpan çalmanın alemi yok.”

“BÜTÜN KARDEŞLERİMİZ 1’ER MAAŞ İKRAMİYE ALACAK”

Yıldırım, Türkiye’nin bir yandan terörle mücadelesi sürerken, diğer yandan büyüme, kalkınma, büyük hedefleri gerçekleştirme yolunda çalışmaya devam ettiğini belirtti. Gemi’nin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Yıldırım, Erkan Selah’ın konuşmasında kendisinin bir müjde vereceğini söylediğini dile getirerek, “Kendisine ‘Bu gemide emeği geçen bütün çalışanlara ikramiye verir misin?’ dedik. Tereddütsüz ‘Tabii Başbakanım’ dedi. Ben de bunu ilan ediyorum. Burada çalışan bütün kardeşlerimiz birer maaş ikramiye alacak. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA