Alucra Demirözü Köyü

Beyoğlunda Aylin Kotil Rüzgarı

Beyoğlunda Aylin Kotil Rüzgarı
Bu haber 04 Ocak 2018 - 11:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yaklaşan yerel seçimlerde en büyük heyecan şüphesiz Alucralılarıda yakından ilgilendiren Beyoğlunda yaşanacak. Kentsel Dönüşümün başlamak üzere olduğu Beyoğlunda Alucralılar kendi kaderlerini belirleyeceği bir seçim yaşayacak. Beyoğlunun yönetimine talip, iddialı adayların biride şüphesiz Aylin Kotil..

Alucralıları yakından tanımak ve tanışmak isteyen CHP Beyoğlu Belediye Başkan Aday Adayı Aylin KOTİL ile sohbet havasında gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Alucrahaber: Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilirmiyiz? Kimdir Aylin KOTİL?

Aylin KOTİL: 1970 yılında Beyoğlunda doğdum, Ömer Avni mahallesinde ikamet etmekteyim. İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Fakültesinden mezun oldum. Kamu Yönetimi master yaptım, eğitim işiyle uğraşıyorum iki tane ana okulum var, 17 yıldır bu okullar ile ilgileniyorum. 20 yaşında bir oğlum var.

Alucrahaber: Eğitimcisiniz, neden siyaseti düşündünüz?

Aylin KOTİL: Her nekadar eğitim işiyle uğraşsamda öğrencilerimin geleceğini uzun zamandır düşünüyordum şu yakın zamanda bu düşüncelerim dahada arttı. Ülkemizin yaşadığı şu süreçte çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak için siyasete girmeye karar verdim.

Alucrahaber: Peki Beyoğlunu nekadar biliyorsunuz? Beyoğlunun sorunlarını biliyormusunuz?

Aylin KOTİL: Beyoğlunda doğdum, burda büyümedim ama uzun bir süredir Ömer Avni mahallesinde yaşıyorum. Beyoğlunun sorunlarını çok iyi biliyorum. Beyoğlunda yaşayan herkes gibi bende oturduğum mahallede Beyoğlunun sorunlarını yakinen görüyorum. Beyoğlu kültürel ve sosyolojik olarak çok farklılıklara sahip bir ilçe. Her türlü etnik kökende insanın yaşadığımı bir bölge. Türkiye’nin zenginliğini en güzel şekilde temsil etmekte. Fakat gelin görün ki böylesine zenliğin olduğu bir ilçe doğru bir şekilde yönetilemiyor. En basitinden yaz aylarında her yörenin insanını buluşturan panayırlar, kültürel ve yöresel etkinlikler yapılarak insanların hem birbirleri tanıması hemde kardeşliğin dahada pekişmesi için çalışmalar yapılabilir.

Alucrahaber: Belediyecilik anlamında herhangi bir tecrübeniz var mı? Sonuçta Beyoğlunu yönetmeye talipsiniz?

Aylin KOTİL: Türkiye’de Belediyeciliğin bir okulu yok ama nerden baksanız Kamu Yönetimi kısmende olsa bu Belediyecilikle bütünleştirilebilir. Ben Kamu yönetimi masteri yaptım, bu işin okulu okudum. Bence Belediyecilikte önemli olan ne niyetle geldiniz, menfaat çıkar için mi o makamı işgal ediyorsunuz yoksa gerçekten hakkını vererek hizmetlere imza atmak için mi, bu ayrım çok önemli. İnsanlara siz hizmet edip işin hakkını teslim edeceğinize güvendirmeniz lazım, bu güveni verirseniz zaten halk sizi seçiyor. Ben 1994’den beri seçim çalışmalarının içindeyim edindiğim en büyük tecrübe budur.

Alucrahaber: Adaylığınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aylin KOTİL: Kendi yaptırdığım, bazı şirketlerin yaptırdığı ve CHP genel merkezinin de yaptırdığı anketler var. Büyük oranda hepsinde şahsıma teveccüh gösteriyorlar, bir kısmında çok yakın oranlarda çıkıyor, genel merkezde bu anketlere itibar göstereceğini ve buna göre adayını belirleyeceğini belirtmişti.

Alucrahaber: CHP’nin muhalefetini ve halka yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

Aylin KOTİL: Son yıllarda çok önemli ilerlemeler kaydedildi, şuanda gayet iyi görüyorum. Sosyal medyayı iyi kullanan ve organize olan bir CHP var, birinin başı sıkışsa vede CHP vekillerinden gerek sosyal medya ile gerekse doğrudan iletişimle yardım istense CHP vekilleri hemen orda mutlaka madurun yanında oluyorlar.

Alucrahaber: Beyoğlunda Kentsel Dönüşümle alakalı düşünceleriniz nedir?

Aylin KOTİL: Beyoğlunda yaşayan biri olarak insanlarımızın durumunu çok iyi anlıyorum. Bir bilinmezin içindeler, ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bir taraftan tapuları alsak mı Belediyeye para yatırsak mı düşünceler karman çorman. Ortada bir proje yok, Ahmet Misbah’ın 3 ayrı gazeteye verdiği röportaja baktım birinde mutlaka Okmeydanında heryeri yıkmamız lazım diyor, birinde vatandaşa sormadan asla yıkım olmayacak diyor, diğerinde ise adalar %51 çoğunluğu bulduğumuz an yıkımı gerçekleştireceğiz diyor. Bu kadar önemli yaşamsal bir konuda 3 ayrı gazeteye verilen 3 röportajda hiçbir dediği hiçbirini tutmuyor, bir tutarsızlık söz konusu. Şayet nasip olursa biz yönetime gelirsek mutlaka tutarlı ve vatandaşın çıkarını koruyan bir proje olacak. Müteahhit ile vatandaş karşı karşıya bırakılmayıp Vatandaş-Belediye işbirliğinde karşı tarafa müteahhit alınarak vatandaşın çıkarı gözetlenecek. Herşeyden önce bir yıkım olacaksa vatandaş yıkım sonrası oturacağı evi, mahalleyi bilecek hatta mutfağında kullanılacak fayansa kadar biliyor olacak. Ev yapılana kadar ne kadar kira alacağını dahi bilerek ondan sonra kentsel dönüşüme başlanacak.

Alucrahaber: Beyoğlunda büyük bir Giresun kitlesi var özelliklede Alucralı seçmenleri büyük bir oy sahibi. Belediye Yönetiminizde Alucralılar nerede olacak?

Aylin KOTİL: Giresunlı özelliklede Alucralı hemşehrilerimizin iki kere düşünmesi gerekiyor. 20 yıldır Alucralı seçmen kendi içinden bir başkan çıkaramadığı gibi bir başkan yardımcısı bile çıkaramamış durumda. 11 yıllık Ak Parti Belediyesinde ben hiçbir Alucralı Belediye Başkan yardımcısı göremedim, duymadımda. Alucralıların oyu ile yönetime sahip olanlar ne hikmetse yönetimde Alucralıları yakınlarında görmek istemiyorlar, Belediyede bildiğim kadarıyla en büyük yönetici Zabıta Müdürü konumunda olan bir hemşehrimiz. Alucralıların oylarını talep edenler seçime 3 gün kala şimdi ne vaad edecekler merak ediyorum, bu zamana kadar Alucralıları bir şekilde kullananlara artık dur demek lazım, bunada şu saatten sonra Alucralılar gereken cevabı vermesi gerekir. Alucralıların mutlaka yönetime gelmesi gerekmektedir.

Alucrahaber: Alucra’yı ziyaret etmeyi düşünüyormusunuz?

Aylin KOTİL: Nasip olursa bu sene mutlaka yaz aylarında Alucrayı ziyaret edicem, bir sürede kalmayı düşünüyorum.

Alucrahaber: Seçimleri kazandığınız takdirde Alucralı bir hemşehrimizi yönetiminizde düşünürmüsünüz?

Aylin KOTİL: Tabikii de düşünürüm. Alucralı bir başkan yardımcım mutlaka olacaktır, bu hem benim bu bölge için yükümüde azaltacaktır. Hem Beyoğlunda hemde Alucradaki hemşehrilerimiz bir sorunu olduğu zaman çok daha hızlı bir çözüm üretmek adına yönetimimde Alucralıların bir sözcüsü olmasını canı gönülden isterim. Bu zamana kadar böylesine oy sahibi bir seçmenin yönetimde olmaması büyük bir kayıptır.

Alucrahaber: Kentsel dönüşümde nasıl bir stratejiniz olacak?

Aylin KOTİL: Mutlaka bir projemiz olacak, bu projeyi vatandaşlarımızla yapacağız, bu projenin detaylarını aday olursak çok daha net bir şekilde açıklayabiliriz. Özellikle kentsel dönüşümü yerinde dönüşüm olarak yapmayı düşünüyoruz.

Alucrahaber: Yerinde dönüşüme Türkiye’de örnek var mı?

Aylin KOTİL: Murat Karayalçın döneminde Ankara’da yapıldı, İstanbul da Maltepe’de yapıldı.

Alucrahaber: Aday olursanız Beyoğlu seçmeninden oylarını almak için nasıl bir çalışmanız olacak?

Aylin KOTİL: Öncelikle Beyoğlunda işsizlik oranlarını minimize etmek istiyoruz. Meslek edindirme kurslarının çok daha faal olmasını istiyoruz, mesala diyelimki belediyeden herhangi bir işletme için ruhsat talebinde olacakların çalıştıracağı insanların mutlaka Beyoğlu ilçesinden olmasını talep edeceğiz.

Alucrahaber: Başkan olursanız Beyoğlunda yapmak istediğiniz ilk şey ne olur?

Aylin KOTİL: Bir kere kaldırımlar, sokaklar ve yol düzenlemeleri korkunç, mutlaka önceliğimiz bu düzenlemelerle başlar. Diğer bir konuda çöp sorunu, çöp konteynırları yetersiz olduğu için insanlar sokaklara çöp atmalarını engelleyecek çalışmalar yapılması gerekir. Çocuk kreşlerini artırıp anne – çocuk eğitimini destekleyeceğiz, okulların temizliği ile ilgilenicez, tüm okulların yenilenmesini sağlayacağız, en önemliside işsizlikle alakalı projeler geliştirip bu konuda çalışmalar yapıcaz.

Alucrahaber: Son olarak Başkan olursanız Beyoğlunda neler değişecek?

Aylin KOTİL: Kısaca Beyoğlu ile ilgili tek cümleyle şunu ifade edebilirim, gayemiz “Yaşanabilir bir Beyoğlu” oluşturmak. Annelerin pusetlerini rahatlıkla sürebileceği, engelli insanlarımızın daha rahat hareket edebileceği, çocukların cıvıl cıvıl oynayabileceği oyun alanların olacağı hertürlü sosyal ve kültürel imkanların rahatlıkla erişilebileceği daha yeşil bir Beyoğlu oluşturmak istiyoruz.

Alucrahaber: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz, tekrar görüşmek dileğiyle.

Aylin KOTİL: Ben çok teşekkür ederim, tüm Alucralı hemşehrilerimize selamlarımızı sizlerin sayesinde iletelim. Bu dönem Beyoğlunda Alucralı hemşehrilerimizin olmak yada olmamak adına çok önemli bir kararı oylaması gerekiyor, aslında geleceklerini oylayacaklar. Biz yönetilen değil yöneten bir Alucralı kadro ile hareket etmek istiyor, tüm Alucralıların desteklerini bekliyoruz.


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA