Alucra Demirözü Köyü

Bizans ordusunun paralı Türk askerleri

Bizans ordusunun paralı Türk askerleri
Bu haber 21 Mart 2018 - 16:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkler, tarih boyunca at sırtında yaşamını sürdürmüş, askerlik konusunda ustalaşmış bir millettir. Türklerin bu özelliği öylesine meşhurdur ki Bizans bile paralı Türk askerlerini ordusuna katmıştır.

Enes Taha ERSEN / [email protected]

Orta Asya’nın bozkırlarından Anadolu’nun bağrına kadar gelen Türklerin binlerce yıllık tarihinde, göçebe yaşamdan bu zamana gelen en büyük özellik savaş konusundaki tecrübesi, askerlik konusundaki üstün kabiliyetidir.

Henüz tarihin ilk yıllarında, tarihin en önemli teknolojilerinden sayılan kompozit yaylar ile at sırtında ok atmayı öğrenen Türkler, düşmanlara korku, dosta da güven salmıştır. Türklerin bu özelliği öylesine nam saldı ki o zamanlara, çağın en büyük devletlerinden Bizans dahi ordusuna paralı Türk askerlerini kattı.

Bizans ordusunun paralı Türk askerleri

TOPRAKLARA SALDIRILAR BİZANSI PES ETTİRDİ

Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türkler, beraberinde namını da getirdi. Gerek savaş, gerek askerlik alanlarında elde ettiği tecrübeler, dönemin en büyük devleti olan Bizans’a kadar ulaştı.

İmparatorluk ordusunda ücretli asker olarak görev yapan çeşitli boylara mensup Türk topluluklarının Bizans hizmetine girmesi değişik yollarla oldu. Bizans’ın Trakya’daki arazilerini yağmalayan Peçenek, Kuman ve Uzları Türk topluluklarını askeri güç kullanarak durduramayan Bizans yönetimi genellikle arazi, para ve değerli hediyeler karşılığında onları kendi hizmetine alma yoluna giderek Bizans’ı pes ettirdiler. Bizanslılar Türkleri böylelikle saflarına kattı.

USTA KEMANKEŞLER ÖNCÜ KUVVET

Türklerin neredeyse ata silahı denilebilecek kadar eski olan yay ve ok kullanımına, Bizans’ta da devam edildi. Bizans’ın en önemli öncü kuvvetlerinden olan Türk birlikleri, batı medeniyetlerinden gelen saldırıları bertaraf etti, yıllar boyunca akın faaliyetlerini yürüttü.

Bizans’ın ok yağmuru saldırılarının temelinin Türk askerlere dayandığı düşüncesi de bu fikre dayandırılırken, Türklerin bu süreç içerisinden Kemankeş denilen ok atan yaya çeken birlikleri Bizans’ın en etkin güçlerinden olduğu belirtiliyor.

BİZANS’IN ÖMRÜNÜ UZATTILAR

Selçuklu devletinden Osmanlı’ya kadar uzanan süreç içerisinde Türklerin Bizans askeri olarak Batı saldırılarına karşı ciddi başarılar elde ettiği görülüyor. Özellikle Türklerin 1071 Malazgirt zaferi ile devlet sistemi değişen ve parçalanarak bölünmeye giden Bizans’ın kendi içinde yaşadığı çatışmalarda yıkılmamasına sebep olarak Türk askerlerinin varlığı gösterilmektedir.

Bizans ordusunda görev yapan Türkler, Bizans’ın diğer düşmanları Haçlılar, Batıdaki Slav kavimleri ve Ermeniler’den gelen çok sayıda saldırıyı bertaraf ettiler. Bununla birlikte 1453’te Osmanlı’nın İstanbul’u fethederek Doğu Roma İmparatorluğu’nun tamamen yıkmasına kadar gelen süreçte Bizans’ın ömrünün uzamasına ciddi katkıları olduğu kaynaklarda belirtiliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA