Alucra Demirözü Köyü

Çanakkale Şehitlerimiz

Çanakkale Şehitlerimiz
Bu haber 04 Ocak 2018 - 11:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Allah yolunda öldürülenler hakkında 'ölü' demeyin. Bilakis, onlar diridirler, fakat siz bunun farkında değilsiniz. BAKARA SURESİ – 154.Ayet


Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!
Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.
Ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor Tevhid’i…
Bedr’in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makber’i kimler kazsın?
“Gömelim gel seni tarihe”desem, sığmazsın.

Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber…


Onlar; bugünümüzü borçlu olduğumuz kahramanlar, gözünü kırpmadan ölüme atlayan fedakarlar, Osmanlı’nın son fedaileri. Ayaklarındaki çarığı, azıklarındaki kuru ekmeği paylaşarak, Türk, Kürt, Laz ayrımı yapmadan sırt sırta vererek tüm dünyayı dize getirmiş, yedi düvele nam salmış kahraman ecdadımız. Dünya döndükçe, güneş doğdukça kahramanlıkları dilden dile, kulaktan kulağa söylenecek dedelerimiz. Ruhları şad olsun. Mekanları cennet, ahiretteki buluşma noktaları inşallah Resulullah’ın sancağı altı olsun.

Aşağıdaki isimler o günlerin zor şartlarında kayıt altına alınabilenlerdir. Biz biliyoruz ki 250.000 Türk şehidinin arasında ilçemizden bu sayının onlarca katı vardı ama günümüze ulaşan isimleri belli olanlar bu kadar. Bu konudaki araştırmalarımız sürüyor. Yeni bilgilere ulaştığımızda liste güncelleneceketir.

Doğum tarihleri Rumi takvim olarak verilmiştir. Tarihleri günümüze uyarmalamanızda yardımcı olması için 1300 yılının Miladi takvime göre 1884 yılına denk geldiğini söyleyelim.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA