Alucra Demirözü Köyü

Çin’de hacklenmeyen iletişim ağı kuruldu

Çin’de hacklenmeyen iletişim ağı kuruldu
Bu haber 18 Haziran 2017 - 18:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çin’de hacklenmeyen iletişim ağı kuruldu

ÇİN ÖYLE BİR AĞ KURDU Kİ...

Çin’de üretilen bir iletişim ağı ‘hacklenmiyor’. Çinli bilim adamları tarafından üretilen bu ağ, kuantum teknolojisi kullanılarak üretildi.

Çin’de gerçekleştirilen bu iletişim ağının en büyük özelliği siber saldırılara karşı hiçbir şekilde ele geçirilememesi.’Science’ isimli dergide yer alan araştırma, atom parçacıkları veya kriptografik anahtarlar ile şifreneliyor. Böylece üçüncü şahıslar bu anahtarı çözemiyor.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne ait araştırmacılar, yapılan deneyde iki farklı istasyonda aralarında bin 200 kilometre uzaklık olmasına rağmen, ülkede kullanılan kuantum iletişim uydusu üzerinden gönderilen ışık partiküllerini kullandıklarını belirtti.

BİN 200 MESAFEYE GÖNDERİLDİ

Konu ile ilgili araştırma yapan araştırmacılar, dolaşık foton çiftlerini gönderdikleri uzaydan tekrar yeryüzüne bin 200 kilometre mesafeye gönderdiler. Araştırma ekibinde bulunan Lu Chaoyang, “Dolaşık iki-proton dağıtım etkisini sağlamayı başardık. Elde ettiğimiz sistem, halihazırda var olan en iyi telekomünikasyon tellerinden trilyon kez daha etkili. Geleneksel yaklaşımlarla imkansız olan bir şeyi başardık. Şimdi de iletim sürecini hızlandırmaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Araştırmacılar aynı zamanda hükümet tarafından da destekleniyor. Bu yenilik bilim dünyasında büyük yankı uyandırırken, bilim adamları bu girişimi taktir ediyor.İletişim ağı kullanmak amacıyla kullanılan minik partiküllerin kuantum özelliklerini kullanmak, bilim adamları tarafından oldukça zor bir görev olarak biliniyor.

Çinli bilim adamları tarafından geliştirilen bu ağ, henüz çok yavaş olarak kabul ediliyor. Ama bu konuda katedilen teknoloji Amerika ve Avrupa’da yapılan çalışmaların ötesinde görülüyor.

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA