Alucra Demirözü Köyü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan flaş ‘Almanya’ açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan flaş ‘Almanya’ açıklaması
Bu haber 20 Temmuz 2017 - 16:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan flaş ‘Almanya’ açıklaması

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN ALMANYA'NIN KÜSTAH AÇIKLAMALARINA SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı’dan Almanya’nın küstah açıklamalarına sert tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Almanya Dışişleri Bakanlığının açıklaması ile ilgili, “Bu talihsiz açıklamaların Almanya’da yaklaşmakta olan seçimlere yönelik bir iç siyaset yatırımı olduğunu düşünüyoruz. Kimse Türkiye’yi Avrupa’dan veya bir başka yerden parmak sallayarak hizaya getirmeye kalkmasın.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin basın toplantısında konuştu.

Büyükada’daki soruşturma sonrasında yapılan tutuklamalara Alman makamlarının tepkisinin sorulması üzerine Kalın, şu ifadeleri kullandı:

“Bu talihsiz açıklamaların Almanya’da yaklaşmakta olan seçimlere yönelik bir iç siyaset yatırımı olduğunu düşünüyoruz. Almanya’da moda haline geldi Türkiye karşıtlığı. Özellikle sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik paronaya düzeyindeki husumetin karşıtlığın Alman siyasetinde pirim yapmaya başladığını görenler şimdi bu vagona atlayarak kendilerince puan toplamaya çalışıyorlar. Onların akıl tutulmasından kurtularak rasyonel bir şekilde düşünmeleri gerekiyor.

BU KONUDA ONLAR BURADAKİ YARGIYA SAYGILI OLACAKLAR
FETÖ’cülerin en çok gittiği yer Almanya oluyor. Bununla ilgili dosyaları önlerine koyduğumuzda yargı bağımsızlığı var diyorlar. Türkiye’de niye saygı duymuyorlar. Türkiye’de yargının sürekli talimat alan bir kurum olmasını işitiyorlar talimatı da kendileri verecekmiş. Bu bir kere her şeyden önce Türk yargısına bir saygısızlıktır. Türkiye gibi bağımsızlığını, egemenliğini kimseyle paylaşmayacak bir ülkeye karşı saygısızlıktır. Bu konuda onlar buradaki yargıya saygılı olacaklar.

İLİŞKİLERİ FEDA ETMEK DEMEKTİR BUNA ASLA RAZI OLAMAYIZ
Böyle bir şey asla söz konusu değil. Bugüne kadar herhangi bir Alman firmasına soruşturma yapılmış mı, haksızlık yapılmış mı? Böyle bir şey yokken böyle bir şey ortaya atmak ilişkileri feda etmek demektir buna asla razı olamayız.

KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL
Küçük siyasi hesaplarla ekonomik ilişkileri gölgelemeğe çalışmak Türkiye’deki Alman yatırımcıların zihinlerinde tereddüt oluşturmaya çalışmak kabul edilebilir bir şey değil. Biz Türkiye’deki Alman yatırımlarının güvende olduğunu ifade ettik. Alman turistler misafirlerizdir daha çok görmek istiyoruz. Can ve mal güvenlikleri bize emanet.

ALMAN VATANDAŞLARINI AYNI KEFEYE KOYMAK SİYASİ SORUMSUZLUKTUR
Burada soruşturma konusu olan kişiler kimlerdir? Polisin ve yargının tespit ettiği kadarıyla illegal faaliyet içerisinde olan kişilerdir. Bunlarla Alman vatandaşlarını aynı kefeye koymak siyasi sorumsuzluktur. Kabul etmiyoruz. Biz Almanya ile ilişkilerimizin iyi olmasını istiyoruz. Karşılıklı saygı ve çıkar ilişkileri içinde olmalı.

KİMSE PARMAK SALLAYARAK TÜRKİYE’Yİ HİZAYA GETİRMEYE ÇALIŞMASIN
Ama kimse parmak sallayarak Türkiye’yi hizaya getirmeye çalışmasın. Bu tür popülist çıkışlarla Türk – Alman ilişkilerini gölgelemek yerine reel sorunlara yönelmeleri ve ilişkileri olması gereken raya oturtmaları gerekmektedir.”

TERÖR ÖRGÜTÜNE AĞIR DARBE VURULDU

“Terör örgütünün uyuşturucu ticaretine büyük darbe vuruldu. Batı PKK terörü karşısında utanç verici sessizlik içerisinde”

KKTC AÇIKLAMASI

“Kıbrıs Türk tarafı BM parametreleri çerçevesinde son derece yapıcı bir tutum sergilemiştir. Kıbrıs Türk tarafına yönelik izolasyonların kaldırılmasının zamanı gelmiştir. Çağrımızı yineliyoruz. KKTC’ye yaptırımlar tamamen kaldırılmalıdır”

 

 

TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ

“5 gün sonra Bakanlar düzeyinde Türkiye – AB zirvesi yapılacak. Burada yol haritasının nasıl ilerleyebileceği ile ilgili müzakereler yapılacak. Biz AB’ye tam üyeliği, güvenlik, ekonomi konusunda AB’nin menfaatine olacağını düşünüyoruz. AB’nin daha yapıcı bir tutum içinde olmasını da arzu ediyoruz.”

KUZEY IRAK’A UYARI

“Kuzey Irak’ın referandum kararı tarihi bir hatadır. Referandumun dönülmez sonuçlara yol açacağına buradan Kürt Bölgesel Yönetimi yöneticilerine tekrar buradan iletiyoruz. ”

BÖLGEDEKİ DEAŞ TEHDİDİ

“Telafer’de terör örgütü DEAŞ tehdidi devam ediyor.”

KATAR KRİZİ

“Bu hafta sonu Sayın Cumhurbaşkanımızın bir körfez turu olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız önce Suudi Arabistan’a gidecek ardından Kuveyt’e sonra da Katar’a geçecek. Krizin başından beri Türkiye yapıcı bir tutum içinde. Bunun neticelerini görmeye başladık. Türk Üssü’nün kapatılması şartı listeden çıkarıldı. Çalışmalarımız devam edecek. Cumhurbaşkanımız Suud Kralı’nın rolüne önem veriyor. Kuveyt Emiri’nin de rolü önemli. Cumhurbaşkanımız, Körfez turunda bölgesel konuları bölge liderleri ile ele alacak.”

MESCİD-İ AKSA’DA YAŞANLARLA İLGİLİ KRİTİK ÇAĞRI

“Mescid-i Aksa yaşananlar rahatsız edici kabul edilemez. Filistin halkı ve Mescid-i Aksa yalnız değildir. ABD ve Avrupa ülkeleri bu konuda sessizliğini bozmalıdır.”

ABD’NİN TERÖR RAPORU

“FETÖ’nün bu rapora dolaylı olarak girmesi de olumludur. Bu terör örgütünün yaptıkları ortada, faaliyetleri ortada. Bu örgüt Avrupa ve Almanya’yı kullanarak, hatta ve hatta ABD’li vergi mükelleflerinin parasıyla Türkiye’ye karşı faaliyetler yürütmektedir. Bizim beklentimiz FETÖ elebaşı Gülen başta olmak üzere, hepsinin iade edilmesidir. Aksi takdirde, ABD’nin müttefiklik ilişkisi iddiasını zedeleyen bir durumdur. Tereddütsüz ve gecikmeden bu kriminal kişiler adaletin önüne çıkmalıdır.”

ANADOLU AJANSI’NIN YAYINLADIĞI ABD ÜSLERİ RAPORU

“Türkiye olarak hiçbir müttefikimizin hayatını tehlikeye atmak gibi bir niyetimiz yoktur. Bizim onlardan da beklentimiz budur. Türkiye’nin PYD/YPG’ye destek verilmesi konusunda hassasiyetini hep ifade ettik. PYD’ye verilen silahlar, propaganda desteği, eğitimin nereye varacağını ABD’li yetkililer tahmin ediyordur. Bunların PKK’yı güçlendirdiğini kimse inkar edemez. Bu cesareti terör örgütüne kim veriyor? Bir yanda terör örgütü diyeceksiniz, bir yandan onlara muazzam bir alan açacaksınız. Terör uluslararası ve acil bir tehdit olarak batılı çıkarları hedef aldığı zaman tanımlanıyor. DEAŞ gibi El Kaide gibi. Birçok vatandaşımızı öldüren bu vahşi örgüt sözkonusu olduğu zaman bunu farklı bir kategoriye alıyorlar. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın dediğiniz zaman o yılan bir gün döner sizi sokar.”

 

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA