Alucra Demirözü Köyü

Diyarbakır Lice’de büyük uyuşturucu operasyonu!.

Diyarbakır Lice’de büyük uyuşturucu operasyonu!.
Bu haber 24 Haziran 2016 - 15:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK’lı teröristlere yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca düzenlenen müşterek operasyonda, terör örgütüne büyük darbe vuruluyor.

1/26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Lice’nin dağlık ve ormanlık alanında, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede örgüt mensuplarınca kullanılan sığınak, barınak, depo alanları ile örgütün finans kaynağı olan kenevir ekim alanlarını imha etmek amacıyla başlatılan, “Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu” devam ediyor.

2 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Sivillerin zarar görmemesi için Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerine bağlı 39 köyde dün ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyon, aralarında Ankara ve İstanbul’un da bulunduğu 10 ilden 6 bin 500’ü aşkın güvenlik personelince yürütülüyor. Bu personelin bine yakınını geçici köy korucuları oluşturuyor.

3 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
İlçenin kırsalına, Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlenirken, bölgede tespit edilen bölücü terör örgütü grubun içinde olduğu barınma alanları ateş altına alınarak imha ediliyor.

4 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı yöneticileri ile el yapımı patlayıcı ve mayın arama çalışmalarını sürdüren Mayın ve EYP Tespit Timi (METİ) de operasyona katılıyor.

5 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz tarafından yürütülen operasyonu kapsamında ilçeye gelen 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti de faaliyetleri yerinde izliyor.
6 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
31 güvenlik noktası oluşturulduDiyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının yanı sıra insansız hava araçları, genel maksat ve taarruz helikopterleri ile kirpi ve kobra tipi zırhlı araçlarla desteklenen operasyonda, güvenlik çemberi, 31 farklı yerde asker ve polisin müşterek oluşturduğu noktalarda sağlanıyor.

7 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Narkotik dedektör köpek kullanılıyorİl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü, MİT Bölge Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele ve Terörle Mücadele şubelerinden gelen bilgiler, uydu, insansız hava aracı ve istihbari bilgiler doğrultusunda tespit edilen alanlarda narkotik dedektör köpekler kullanılarak çalışma yapılıyor.

8 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
8,5 ton esrara eş değerÇalışmalarda Hazro’nun Koçbaba mevkisinde toprağa gömülü bidonlar ve meşe ağaçları arasına gizlenmiş çuvallar içerisinde 373 kilogram esrar ile Lice’nin Karahasan Mahallesi’ndeki 10 kamu arazisinde 424 bin 300 kök Hint keneviri ele geçirildi. 22 dönüm alanda ele geçirilen 424 bin 300 kök kenevirin 8,5 ton esrara eşit olduğu belirtildi.

9 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Aramalarda, toprağa gömülü vaziyette bol miktarda el yapımı patlayıcı, silah ve mühimmat, teröristlere ait yaşam malzemesi ile örgütsel doküman bulundu.
10 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Operasyonda sağlanan sıcak temasın ardından kaçan PKK’lı teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcılar, Mayın ve EYP Tespit Timi tarafından kontrollü şekilde imha edildi.

11 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Teröristler, operasyonu engellemek için uzaktan taciz ateşi açarken, güvenlik güçlerince anında karşılık verildi.

12 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Sulama sistemi kurulmuşTerör örgütü yandaşlarının ekili kenevirleri, kırsal alana getirdikleri su pompası ile dere veya oluşturdukları küçük göletlerden alıp, yüzlerce metre uzunluğundaki hortumlarla araziye taşıdıkları suyla yetiştirdiği tespit edildi.

13 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Bulunan kenevirlerin çok fazla olması nedeniyle asker, polis ve geçici köy korucuları, büyük tarlalardaki kenevirleri traktör kullanarak söktükten sonra arazi yakarak imha etti.

14 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı bölgede güvenlik güçleri, büyük özveriyle çalışmalarını yürütüyor.

15 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Operasyonun bir haftada tamamlanması planlanırken, çalışmalar sırasında kenevir ekili yeni tarlaların tespit edilmesi durumunda sürenin 10 günü aşabileceği belirtildi.

16 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Kamu arazilerine ekiliUyuşturucu şebekeleri, kenevir üretimini, kimler tarafından gerçekleştirildiğinin tespitini zorlaştırmak amacıyla başta orman vasfını kaybetmiş alanlar olmak üzere hazine arazilerinde yapıyor. Uzun yıllardır köylerini terk etmiş kişilere ait arazilerde kenevir yetiştirenleri ise güvenlik güçleri, tanık ifadeleri yardımıyla belirliyor.

17 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
Yapılan operasyon sayesinde, terör örgütü PKK’nın finans kaynaklarına ağır darbe vurulduğu kaydedildi.

18 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
19 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
20 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!
21 /26 Diyarbakır Lice'de büyük uyuşturucu operasyonu!

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA