Alucra Demirözü Köyü

Dudak için doktorunuzla tartışın

Dudak için doktorunuzla tartışın
Bu haber 12 Aralık 2017 - 14:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son zamanların trendi haline gelen dudak dolgunlaştırması ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatan Dermatoloji Uzm. Dr. Gökhan Gökler, “İşlemden önce doktorunuzla tartışın” dedi.

Dermatoloji Uzm. Dr. Gökhan Gökler, dudak dolgunlaştırmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Gökler, “Günümüzde dudak dolgunlaştırmada kullanılan en yaygın yöntem dermal dolgu maddeleriyle yapılan uygulamalardır. Dudak içine ve çevresine uygulanabilen çok sayıda dermal dolgu maddesi üretilmişse de, günümüzde güvenilirlikleri tüm otoriteler tarafından kabul yegane madde hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Dermal dolgu üreten çeşitli firmalar, dudağın kıvamını taklit edebilecek viskozite ve elastikiyette çeşitli ürünler piyasaya sürmüşlerdir. Hyalüronik asit molekülü, yüksek derecede su tutma kapasitesine sahiptir. Bu da bir taraftan dudağın hacmin arttırıp kontürleri belirginleştirirken, diğer taraftan da dudağın nemlenmesini sağlar.” dedi.

Dudak için doktorunuzla tartışın

HASTA VE DOKTOR TARTIŞMALI

İşlemden önce hasta ile doktor arasında nasıl bir işlem istenildiğinin tartışılması gerektiğini dile getiren Gökler, “Zira herkesin dudağının alabileceği şeklin sınırları vardır. O yüzden hastaların beklentilerini buna göre ayarlamaları gereklidir. Genç kadınlar, daha çok küçük ya da vurgusu zayıf ya da asimetrik dudakları daha belirgin ve seksi biçime sokmak isterken; orta yaşlı grup daha çok dudakta yaşla birlikte ortaya çıkan hacim kaybı, kırışıklık, dudak köşelerinin aşağıya dönmesi ve dudak konturlarının silikleşmesi, gibi şikayetler için dudak dolgunlaştırma işlemine başvururlar.” şeklinde konuştu.

İŞLEM GENELLİKLE 20 DAKİKA SÜRÜYOR

Uzm. Dr. Gökhan Gökler, “Uygulama genellikle lokal anestezik kremlerin dudağa uygulanmasıyla başlar. Bununla dolgu enjeksiyonunun konforlu ve minimal ağrıyla gerçekleşmesi sağlanır. Yine dudak uygulamalarında kullanılan iğneler yerine, son yıllarda kullanıma giren mikrokanülllerle yapılan uygulamalarla ağrı ve işlem sonrası morluklar azaltılabilmekte ve daha homojen bir dolgu uygulaması sağlanabilmektedir. İşlem genellikle 20 dakika kadar sürer. İşlem boyunca dudağın hacminin arttırılması, alt ve üst dudakların dışa çevrilerek daha çekici kılınması, dudak sınırlarının belirginleştirilmesi, dudak köşelerinin yükseltilmesi gibi işlemler hastanın ihtiyacına ve tercihlerine göre gerçekleştirilir.” şeklinde konuştu.

Dudak için doktorunuzla tartışın

3-6 AY KALICI OLUYOR

Dudak dolgunlaştırma işleminin doğallıktan uzaklaşmadan yapılmasının esas olduğunu belirten Gökler, “Belki birkaç seansa bölünerek tamamlanması hastayı ortaya çıkacak sonuca alıştırabilir ve hastanın aşama karar vermesini sağlayabilir. Dudak dolguları ilk kez uygulanıyorsa, genellikle 3-6 ay kadar kalıcı olurlar. Ancak düzenli olarak dolgu yaptıran kişilerde 3-4 uygulama sonrasında etkinlik süresi 18-24 aya kadar uzayabilir. Daha kalıcı oldukları bilinen  hyalüronik asit dışındaki dolgular, yüksek yan etki riskleri sebebiyle dudakta kullanılmazlar.” ifadelerine yer verdi.

Dudak için doktorunuzla tartışın

HEKİMİN ESTETİK BAKIŞI ÖNEMLİ

“Dudak dolgusu uygulaması esnasında ciddi bir yan etki gelişmesi beklenmez.” diyen Gökler açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Alerjik reaksiyonlar genellikle oldukça nadirdir. Ödem reaksiyonu bazı hastalarda ortaya çıksa da doktorun alacağı önlemlerle bertaraf edilir. Diğer bölgelere yapılan dermal dolgulara göre daha az morluk gelişir. Sonuç olarak dudak dolgunlaştırma işlemi için uygun adaylar, yapısal olarak dudakları ince her yaş grubundan kişiler ile yaşlanma etkileri sebebiyle hacim ve biçim kaybı gelişen dudaklara sahip kişilerdir. Bu kişiler küçük bir işlemle daha genç ve çekici hale gelebilirler. Elbette uygulamayı yapacak hekimin estetik bakışı ve deneyimi sonucu etkileyecektir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA