Alucra Demirözü Köyü

Dünya panikte.

Dünya panikte.
Bu haber 09 Ağustos 2016 - 14:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünya panikte

DÜNYA PANİKTE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin’in uçak krizinden 259 gün sonra bir araya gelmesi, ABD ve Avrupa’yı tedirgin etti. İki liderin önemli anlaşmalara imza atacak olması, dış basında da geniş yer buldu.

Türkiye ve Rusya, yeni dönem için düğmeye bastı… Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in uçak krizinden 259 gün sonra St. Petersburg şehrinde bir araya gelecek olması ABD ve Avrupa’yı paniğe itti. Erdoğan ve Putin’in, iki ülke ilişkilerinin yeniden normalleştirilmesi için atılacak siyasi, ekonomik, diplomatik adımları masaya yatıracağı ve çok önemli anlaşmalara imza atacağı belirtildi. Masadaki en önemli maddeler ise, başta Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali olmak üzere enerji projeleri, turizmi geliştirecek charter seferlerinin arttırılması, gıda kısıtlamalarının kaldırılması ve vize serbestisi konuları olacağı ifade edildi.

OBAMA’YA RAPOR SUNULDU
İngiliz ve Amerikan medyası, Erdoğan ve Putin görüşmesinden rahatsız olduklarını açık açık ifade etti. Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Rusya’ya yapacak olmasını hatırlattığı analizinde, Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşmanın Batı’yı rahatsız ettiğini belirtti. Hatta Washington’da bu görüşmeyle ilgili çok özel toplantıların yapıldığına dikkat çeken gazete, Türk halkının darbe girişimiyle ilgili de ABD’yi suçlamasının Erdoğan’ın elini güçlendirdiği iddia edildi. Rusya lideri Putin’in de şu anda güçlü ülke liderleri arasında sadece Erdoğan’la temas kurabildiği de haberin detaylarından biri oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’in Suriye konusunda da ortak adımlar atabileceğini iddia eden Washington Times, görüşmenin sadece iki ülkeyi ilgilendirmediği detayını öne çıkardı. Bu görüşmeyle ilgili bir raporun ABD Başkanı Obama’ya sunulduğu da iddialar arasında.

AB’YE REST ÇEKTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız gazetesi Le Monde’a konuştu. Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’nün yanında yer alan Avrupa Birliği’ne rest çekti. Erdoğan, “Vize muafiyeti uygulanmazsa sığınmacı anlaşması devam etmez. Şu anda 3 milyon sığınmacıyı ağırlıyoruz. Ancak Avrupa Birliği’nin tek endişesi onların topraklarına ulaşması. 1 Haziran geçti. Gereken yapılmazsa, anlaşma bozulur” dedi.

FETÖ’YE İLK TEPKİ PUTİN’DEN GELMİŞTİ
FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi karşısında Rusya net bir şekilde tavır gösterdi. Darbe girişiminin hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayan ilk sıralardaki liderlerden olan Putin, geçmiş olsun mesajını iletti, şehitler için taziyelerini sundu. Putin, Türkiye’de seçilmiş hükümetin yanında oldukları mesajını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’e sunulan bir raporda, ABD ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı amborgoya karşı Türkiye ile yakınlaşma nın önemine vurgu yapıldı. Putin de, ABD ve Avrupa Birliği’nde endişeye neden olan Türkiye yakınlaşmasını hayata geçirdi.

SURİYE’Yİ RUSYA İLE ÇÖZERİZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ile yapacağı ziyaret öncesi Rus haber ajansı Tass ve devlet televizyonu Rossiya 24’e ortak röportaj verdi. Erdoğan, “Suriye‘ye barışı getirme noktasında artık en önemli adım, en önemli aktör birinci derecede Rusya Federasyonu‘dur. Burada Rusya ve Türkiye beraber adım atmak suretiyle biz bu işi çözmeliyiz diye düşünüyorum” dedi.

ESED’SİZ BİR ÇÖZÜM
Cenevre Konferansının da, oradaki muhaliflerin de üzerinde durduğu en önemli konunun Esed’siz bir çözüm olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Bu konuda İran da bu işe dahil olabilir, hep beraber bu adımı atıp bir an önce artık bu ölümlerin, bu kanın durmasını özellikle bizler arzuluyoruz” ifadelerini kullandı. Darbe girişiminden 2 gün sonra Putin’in kendisini arayarak destek mesajı verdiğini anımsatan Erdoğan, “Sayın Vladimir darbeye karşı olduklarını, bu konuda bizlerin yanında yer aldıklarını bize hemen bildirdiler. Bu tabii bizlerle hemhal oluşunu, bizlere karşı böyle bir duruş sergilemiş olmalarını ben yine şahsım, milletim adına kendilerine teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

TAKVİM

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA