Alucra Demirözü Köyü

Erdoğan TÜBA Ödül Töreni’nde

Erdoğan TÜBA Ödül Töreni’nde
Bu haber 12 Aralık 2017 - 14:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz kurlarındaki yüksekliğin gerçeği yansıtmadığını ve kısa sürede düşeceğini ifade etti.

er

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen TÜBA Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, döviz kurunun yüksekliğinin ekonominin gerçekleri ile uyumlu olmadığını söyleyerek “Kısa sürede doğru dengenin bulunacağına inandığını” söyledi.

“EKONOMİNİN GERÇEKLERİYLE UYUMLU DEĞİL”

“Döviz kurunun yüksekliği kesinlikle ekonominin gerçekleri ile uyumlu değildir. Kısa sürede doğru dengenin bulunacağına ben inaniyorum. Ben yüksek faize karşı olduğumu burada tekrar açıklıyorum, açıklamaya da devam edeceğim. Çünkü yüksek faizin olduğu bir yerde enflasyonun düşmesi mümkün değildir. ”

Erdoğan TÜBA Ödül Töreni’nde- VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“ATOMU PARÇALADIKTAN SONRA…”

“Ülkemizin her köşesindeki bilim insanlarımızı bu listede görmekten memnuniyet duyuyorum. Akademimizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum.

Bilim, insanoğlunun merakla yürüttüğü hiç bitmeyecek olan bir arayışın adıdır. Atomu parçaladıktan sonra bomba da yapabilirsiniz, herkese yetecek elektrik enerjisi de üretebilirsiniz.

“ELON MUSK ZİYARETTE BULUNDU”

Elon Musk ziyarette bulundu. Kendisinin heyecanı, gayreti takdire şayan. Elektrikli araçların petrol odaklı kavgaların bitmesine vesile olmasını temenni ediyorum.

Maalesef bilim de belirli ülkelerin tasallutu altındadır. Hiç şüphesiz bizim de eksikliklerimiz var. Stratejimizi isabetli bir şekilde belirledikten sonra işimiz daha kolaydır. Aksi takdirde taklitçilikten öteye geçemeyiz.

“TÜRKİYE BÖLGESİNE ÖNCÜLÜK ETMEK MECBURİYETİNDEDİR”

Türkiye, her alanda olduğu gibi bilimsel çalışmalarda da bölgesinde öncülük etmek mecburiyetindedir.

Kuru sözle, sadece eleştirmekle bir yere varılmıyor. Ülkeye hizmet etmek için, millete hizmet etmek için, insanlığa hizmet için çalışmak lazım, kararlılık lazım, vizyon lazım.

Biz de bu anlayış ile geçtiğimiz 15 yılda ülkemizi bilimin her alanında ileriye taşıyacak, bu çalışmalarla birlikte eserleri ortaya koyacak destekleri verdik. Her alanda devrim niteliğinde reformlar gerçekleştirdik. Fen ve mühendislik bilimlerinde, savunma sanayii başta olmak üzere devrim niteliğinde başarılar elde ettik.

Bugün geldiğimiz yer önemlidir, ama yeterli değildir. Yıllarca beyin göçü veren ülke olarak anıldık. Biz üreten, çalışan herkesin yanındayız, yanında olmayı sürdüreceğiz.

“50 DEREDEN SU GETİRİYORLAR”

10 tane insansız hava aracı alacaksınız, 50 dereden su getiriyorlar. Kötü komşu ev sahibi yaptı bizi. İhtiyaçlarımızın büyük kısmını kendi ürünlerimiz ile karşılar hale geldik. Bilim insanımızla siyasetçimiz el ele vermek durumunda.

Yurt dışına gitmiş olanları tekrar ülkemize getirmenin çabası içerisindeyiz. Bu konuda önemli çalışmalar yürüten tüm kurumlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İş adamlarımızın da bu sürece daha fazla katkı yapması gerektiğini ifade etmek istiyorum.

“3. ÇEYREK ÇOK ÖNEMLİYDİ”

3. çeyrek çok çok önemliydi. Yıl sonu itibariyle de yüzde 7.5 oranını da yıllık olarak yakalayacağız.

Biz üreten, çalışan, emek veren herkesin yanındayız. Benzer bir başarıyı ihracatta yakaladık, bu da çok önemli. 2017 ihracatımız kasım sonu itibarıyla 143 milyar doları geçti. Yeni bir rekorla muhtemelen bu yılı tamamlayacağız.

“YÜKSEK FAİZE KARŞI OLDUĞUMU TEKRAR AÇIKLIYORUM”

Döviz kurunun yüksekliği kesinlikle ekonominin gerçekleri ile uyumlu değildir. Kısa sürede doğru dengenin bulunacağına ben inaniyorum. Ben yüksek faize karşı olduğumu burada tekrar açıklıyorum, açıklamaya da devam edeceğim. Çünkü yüksek faizin olduğu bir yerde enflasyonun düşmesi mümkün değildir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA