Alucra Demirözü Köyü

Güney Kore kuş gribi: 650 bin hayvan itlaf edildi

Güney Kore kuş gribi: 650 bin hayvan itlaf edildi
Bu haber 03 Ocak 2018 - 9:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güney Kore, ülkenin güneybatı bölgelerinde kuş gribinin yayılmasını kontrol altına almak için 654 binden fazla kümes hayvanının itlaf edildiğini açıkladı.

Güney Kore kuş gribi: 650 bin hayvan itlaf edildi

Yonhap ajansının haberine göre, karantina yetkilileri, başkent Seul’ün 240 kilometre güneybatısındaki Gochang bölgesindeki bir ördek çiftliğinde yüksek patojenik H5N6 tipi kuş gribi virüsünü tespit etti. Yetkililer, 2017 yılı Kasım ayından bu yana 654 binden fazla kümes hayvanının itlaf edildiğini bildirdi.

KÜMES HAYVANI TİCARETİ 2 GÜN YASAKLANMIŞTI

Tarım, Gıda ve Köy İşleri Bakanı Kim Yung Rok, geçen 20 Kasım’da söz konusu ördek çiftliğinde rastlanılan kuş gribi salgınının ardından ülke genelinde kümes hayvanlarının alınıp satılmasını 48 saat süreliğine yasaklandığını duyurmuştu.

Virüs salgınıyla mücadele etmek için konulan yasağın, kümes hayvanları çiftliği araçlarını ve işçilerini de kapsadığını belirten Kim, “Ülke genelinde tüm kümes hayvanları çiftlikleri ve diğer ilgili tesislere yönelik en üst düzeyde koruyucu önlemler alındı.” ifadesini kullanmıştı.

Güney Kore’de geçen yıl yaşanan kuş gribi salgınında milyonlarca tavuk ve ördek itlaf edilmişti.

Dünyada kuş gribi, 2004’ün ilk aylarında Çin, Endonezya, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Kamboçya, Laos, Tayland ve Vietnam’da kümes hayvanları arasında saptanmıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA