Alucra Demirözü Köyü

Hollanda’da 50 yıl önceki sondaj kazısının etkisi sürüyor

Hollanda’da 50 yıl önceki sondaj kazısının etkisi sürüyor
Bu haber 30 Aralık 2017 - 16:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bilim insanları, Hollanda’da 1965 yılında bir sondajda yaşanan bir kazadan bu yana, yer altı sularına metan gazı sızmaya devam ettiğini ortaya çıkardı.

Bir doğalgaz şirketi çalışanının hatası nedeniyle meydana gelen patlamanın ardından Hollanda’nın kuzey doğusundaki gaz sahası kapatılmıştı.

Exxon ve Shell için çalışmakta olan bir kişinin hatasıyla meydana gelen patlamanın ardından arazi, halka açık bir parka dönüştürülmüştü.

Hollanda’da 50 yıl önceki sondaj kazısının etkisi sürüyor

HÂLÂ ZARAR VERİYOR

Proceedings of the National Academy of Science’da yayınlanan bir araştırma, kazanın 50 yıl sonra dahi çevreye zarar vermeye devam ettiğini gösteriyor. 50 yıl sonra bilim insanları bu kazadan beri yer altı sularına hala metan gazı sızdığını ancak şimdi ortaya çıkardı.

YER ALTI SULARINA SIZIYOR

Kuyu sularında bulunan metan üzerinde yapılan testler yarım yüzyıl önce gerçekleştirilen sondaj çalışmalarındaki metanla benzer özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Bu da bilim insanlarınca yıllar önce oluşan çatlaklardan metan gazının hala yer altı sularına sızmakta olduğuna işaret ediyor.

İçme sularının zaten metandan filtrelendiği bir süreç olduğunu hatırlatan bilim insanları, geniş nüfuslara etkisinin olmayacağını, fakat metan birikiminin tehlikeli olabileceğini, gaz birikmesinin bir patlamaya da neden olabileceğini aktarıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA