Alucra Demirözü Köyü

Hudut Kartalları bir yılda 20 bin kaçak yakaladı

Hudut Kartalları bir yılda 20 bin kaçak yakaladı
Bu haber 10 Ocak 2018 - 10:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yunanistan ve Bulgaristan’a komşu olan Edirne’de, 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ekipleri, sınırda kuş uçurmuyor.

Savaş ya da ekonomik nedenlerle ülkelerinden kaçarak Avrupa ülkelerine gitmek isteyen kaçakların geçiş güzergahı olan Edirne’de sınırda görev yapan Hudut Kartalları, yaya ve araçlı devriyelerin yanı sıra son teknoloji termal kameralarla sınırlarda denetimlerini sürdürüyor.

Hudut Kartalları bir yılda 20 bin kaçak yakaladı

Avrupa umuduyla insan kaçakçılarının kılavuzluğunda Yunanistan ve Bulgaristan sınırına kadar gelen kaçaklar, askeri devriyeler tarafından yakalanarak gözaltına alınıyor.

20 BİN KAÇAK YAKALANDI

54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nın 2017 verilerine göre yapılan denetimler sayesinde Afganistan, Suriye, Irak ve Pakistanlı kadın, çocuk ile yaşlılarında bulunduğu 20 bin 14 kaçak sınırı geçemeden ‘Hudut Kartalları’ tarafından yakalandı.

Hudut Kartalları bir yılda 20 bin kaçak yakaladı

Sınırda yakalanan kaçak ya da sığınmacılar kontrollerinin ardından hudut karakolunda kimlik tespiti, sağlık durumu, üst araması gibi işlemlerden geçiriliyor.

“TÜRK YASALARIYLA YARGILANACAKSINIZ”

Burada kendilerine Arapça tercümanlar sayesinde bilgi verilerek Türk makamları tarafından gözaltına alındıkları ifade ediliyor ve şu açıklama yapılıyor:
“Siz şimdi Türk makamlarının elinde bulunuyorsunuz. Eğer dost olarak geldiyseniz, hoş geldiniz. İlk önce üzerinizde bulunan eşyalar, dokümanlar, ceplerinizdekiler teslim alınacak. Bunlara ilişkin liste hazırlanacak bir kopyası size verilecektir. Mühürlenen eşyalarınız daha sonra sizin huzurunuzda yeniden açılacaktır. Sağlık durumunuzun tespiti için bir doktor tarafından kontrol edileceksiniz. Kısa zamanda başka bir yere götürüleceksiniz. Yasaya aykırı bir şekilde hududu aştığınız için kim olduğunu ve ne olduğunuz belli olana kadar Türk makamların elinde tutulacaksınız. Samimi bir şekilde davrandığınız tespit edilince serbest bırakılacaksınız. Eğer bize içtenlikle davranırsanız iyi muamele göreceksiniz. Korkulacak bir şey yoktur. Burada geldiğiniz memleketin yasaları değil, Türk yasalarıyla yargılanacaksınız.”

Yasal işlemleri tamamlanan kaçak ya da sığınmacılar 54’üncü Mekanize Piyade Komutanlığı tarafından kalacakları yerlere battaniye, yaşam ve temizlik malzemesi verilerek yerleştiriyor.

Hudut Kartalları bir yılda 20 bin kaçak yakaladı

Kimliklerinin tespit edilmesinin ardından sınır dışı işlemleri için kaçaklar, jandarma ekiplerine daha sonra Edirne Göç İdaresi’ne teslim ediliyor.

TERMAL KAMERALI İNCELEME

Meriç ilçesinde Şehit Uzman Çavuş Burhan Tuna Hudut Karakolu devriyeleri kaçaklarla mücadeleyi, yaya ve araçlı devriyenin yanı sıra son teknoloji termal kameralarla sürdürüyor. 24 saat termal kamera önünde sınırı gözetleyen hudut kartalları, gelişmeleri telsiz aracılığıyla devriyelere bildirerek kaçakları yasa dışı kaçışlarını engelliyor.

Hudut Kartalları bir yılda 20 bin kaçak yakaladı

6 YILDA 116 BİN 936 KAÇAK YAKALANDI

54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı verilerine göre 6 yılda 116 bin 936 kaçak yurt dışına çıkmadan yakalanarak gözaltına alındı.

Kaçak yakalamalarının yıllara göre dağılımı ise şöyle:

Yıl         Kaçak sayısı
2011      22 bin 664
2012      17 bin 448
2013      16 bin 383
2014      13 bin 443
2015      14 bin 826
2016      12 bin 158
2017       20 bin 14

Hudut Kartalları bir yılda 20 bin kaçak yakaladı

Hudut Kartalları bir yılda 20 bin kaçak yakaladı

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA