Alucra Demirözü Köyü

İbadi geldi Irak’ın kuzeyinde işler değişti!.

İbadi geldi Irak’ın kuzeyinde işler değişti!.
Bu haber 26 Ekim 2017 - 19:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Haydar El İbadi’nin Başbakan Yıldırım’ı beklemeden Türkiye’ye gelmesi Irak’ta her an değişen dengeleri bir kez daha ve etkili biçimde değiştirdi. Irak hükümeti önce Barzani’ye diyalog teklif eden taraftı. Şimdi köşeye sıkışan Barzani diyalog ve referandumu dondurma teklifinde bulunsa da Irak öyle düşünmüyor… İşte sıcak bölgeden sıcak gelişmeler;

ahaber.com.tr / ÖZEL İÇERİK

Israrla gerçekleştirdiği gayrimeşru referandum sonrasında bölgede ani kararlar ve hızlı değişimlerin yaşanmasına neden olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani daha sözde bağımsızlığını ilan edemeden vatandaşlarını bir krizin ortasına attı. Tüm diyalog çağrılarına rağmen kontrol altına aldığı Kerkük’ü merkezi hükümet tarafından başlatılan operasyonla kaybeden Barzani, güçlerini Erbil’e kadar çekmek zorunda kaldı. Yine de referandumla ilgili Türkiye, Irak ve İran’dan gelen çağrılara kulak tıkayarak seçim için tarih belirlemekte kararlı olduğunu söyleyen Barzani gelinen noktada köşeye sıkıştı.

Peki Irak’ın kuzeyinde son durum ne? Adım adım son yaşananlar ve önümüzdeki sürecin ipuçları ahaber.com.tr’de;

KERKÜK 1 GÜNDE GERİ ALINDI

Irak’ta merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında tırmanan gerilimin ardından Irak ordusu 15 Ekim’de gece yarısı Kerkük’te askeri üs ve petrol kuyularını ele geçirmek için operasyon başlattı. Bağdat yönetiminden gelen son dakika açıklamasına göre Kerkük tamamen kontrol altına alındı.

PKK YARDIMA KOŞTU AMA…

Bunun üzerine Terör örgütü PKK, Kerkük’te devreye girerek Barzani’nin kaçan peşmergelerinden boşalan alanları kontrol altına almaya çalıştı Ancak kanlı örgüt, savunma hattı oluşturmaya başladığını açıklamasından 2 saat sonra Kerkük tamamen ayrılıkçı ve terör unsurlarından temizlendi.

KÖŞEYE SIKIŞAN BARZANİ’YE İSRAİL DOPİNGİ!

Aynı saatlerde bölgeye ajanlarını göndererek terör örgütü PKK ve peşmergeyi koordine ettirdiği iddia edilen İsrail’in İstihbarat Bakanı Katz “Kuzey Irak’ta Kürtlere ve onların bölgelerine zarar verilmesine izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

ERBİL’E ÇEKİLDİ ANCAK DİYALOG ÇAĞRISINA YANIT VERMEDİ

İsrail desteğine rağmen bölgede ele geçirdikleri yerlerden ağlayarak kaçan peşmergelerin Erbil’e kadar çekildiği görüldü. Ancak Barzani Irak hükümeti ve bölge ülkelerinin çağrılarına rağmen “bağımsızlık” hayalinden vazgeçmedi.

İBADİ TÜRKİYE’YE GELDİ İŞLER DEĞİŞTİ

Bu gelişmeler yaşanırken Başbakan Yıldırım’ın Bağdat’a gideceği haberleri ajanslara düştü. Ancak Irak Başbakanı Haydar el İbadi Yıldırım’ı beklemeden Ankara’ya geldi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan İbadi’yi kabul etti.

BARZANİ’DEN ÖNCE DİYALOG VE REFERANDUMU DONDURMA TEKLİFİ GELDİ

Barzani henüz Ankara temasları gerçekleşmeden sabah saatlerinde referandumu dondurma ve seçimleri erteleme çağrısında bulunarak diyalog için hazır olduğunu belirtti.

GÖRÜŞMELERDEN SONRA…

Toplantı sonrasında açıklama yapan iki lider hem Barzani’nin gayrimeşru referandumuna karşı tutumda hem de bögledeki PKK varlığına ilişkin sert ve net açıklamalarda bulundu.

SON DAKİKA: İBADİ DÖNDÜ VE KARARINI AÇIKLADI
“TAMAMEN İPTAL EDİLECEK”

Barzani cephesinden ikinci bir açıklama gelmezken Irak’a dönen Merkezi yönetim Başbakanı İbadi’den net bir açıklama geldi. İbadi “Referandumu dondurmak yetmez. Bu referandum tamamen iptal edilecek” dedi.

.

 

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA