Alucra Demirözü Köyü

Ilımlı Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyumlarda

Ilımlı Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyumlarda
Bu haber 13 Ocak 2018 - 9:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Suudi Arabistan’da reformist uygulamalar tek tek hayata geçiriliyor. Kadınlara araç kullanma izni veren Veliaht Prens Selman, kadınların stadyumlara girişlerine de izni verdi

Suudi Arabistan radikal İslam’ın en yoğun yaşandığı ülkelerden biriydi. Kraliyet uyguladığı bu baskıcı rejim, Veliaht Prens Selman’ın reformları ile yumuşayarak “ılımlı İslam”a dönüştü. Bu bağlamda kadınların sosyal hayattaki statülerin yükseltilmesini ve önlerindeki engellerin kaldırılmasını amaçlanan Suudi Arabistan’da dün bir ilk daha yaşandı.

Ilımlı Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez stadyumlarda

İLK KEZ STADYUMA GİRDİLER

Suudi Arabistan’da, sosyal reform hamlesi kapsamında kadınlar ilk kez bir futbol maçını stadyumda canlı canlı izledi. Cuma akşamı TSİ 20:00’de başlayan Al Ahli-Al Batin maçı başkent Riyad’daki Kral Fahd Stadyumu’nda oynandı.

Kadın taraftarlar maç öncesi yeni oluşturulan “kadınlara mahsus” girişlerde kuyruklar oluşturdu. Stadyuma giren kadın taraftarlar büyük bir mutluluk ve heyecan yaşarken, bol bol fotoğraf çekinip sosyal medya paylaşımları yaptılar.

Ilımlı Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez stadyumlarda

ÜÇ BÜYÜK KENTTE İZLEYEBİLECEKLER

Ülkede kadınlar artık kendilerine eşlik eden bir erkek olmaksızın üç büyük şehir olan Riyad, Cidde ve Dammam’da stadyumlara girebilecekler.

18 Ocak’ta ise ülkenin doğusundaki Dammam kentinde Prens Muhammed bin Fahd Stadyumu’nda oynanacak Al İttifak-Al Faysali maçı da kadın taraftarlara açık olarak izleyebilecekler. Kadınların sosyal yaşantılarındaki statüsünü artırmak için hamle yapan Veliaht Prens, çok sayıda atılım gerçekleştirdi.

Ilımlı Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez stadyumlarda

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA