Alucra Demirözü Köyü

İzmir yerli otomobil fabrikasına talip oldu

İzmir yerli otomobil fabrikasına talip oldu
Bu haber 12 Aralık 2017 - 11:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP’li Aziz Kocaoğlu’nun öncülüğünde bir araya gelen İzmir iş dünyası, otomobil fabrikasının İzmir’e yapılması için harekete geçti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, birlikte hareket etme çağrısı kapsamında İzmir sanayi ve iş dünyası ile otomotiv ve yan sanayi sektörlerinin temsilcileri Tarihi Havagazı Fabrikası’nda toplantı yaptı.

8 KİŞİLİK KOMİTE SEÇİLDİ

Yerli otomobil fabrikasının İzmir’e kurulması için çalışma yapılmasına karar verildi. Yer seçiminde Aliağa, Bergama ve Kınık bölgesi öne çıktı. Çalışmaları takip etmek, lobi faaliyetleri gerçekleştirmek üzere başkanlığını Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancıları’ın yürüteceği 8 kişilik komite seçildi.

İzmir yerli otomobil fabrikasına talip oldu

Komite’de Faruk Güler, Mehmet Tiryaki, Fatih Uysal, Neşe Gök, Abdullah Baysak ile  Bertuğ Ösen ve Mustafa Menku yer aldı. İlk iş olarak haftasonu İzmir milletvekilleri davet edilerek fabrikanın İzmir’e kurulması için destek istenecek.

YOL HARİTASI BELİRLENDİ

Yerli otomobil fabrikasının İzmir’e kurulması amacıyla düzenlenen toplantı sonunda yapılan basın toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil üretim hamlesi ve beş girişimicinin iştirakiyle kurulacak otomobil fabrikasının İzmir’e getirilmesi, yatırımın İzmir’de yapılması dilek ve isteklerini iletmek üzere yol haritası çalışması yaptıklarını açıkladı. İzmir’in avantaj ve dezavantajları, uygun olan yerler konusunda fikir alışverişi yaptıklarını belirten Kocaoğlu, şöyle dedi:

“Çalışmaların takibi için bir komite kurduk. Bu komite lobi çalışması da yapacak. Hafta sonu tüm partilerin İzmir milletvekillerini davet edeceğiz. Milletvekillerine bu girişim için Ankara’da lobi yapmaları için isteklerimizi ileteceğiz. Umuyorum, komitenin yapacakları, milletvekilleri ve kanaat önderlerinin girişimleri, yer seçimi konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin altyapıda, yasal çerçevede vereceği destekleri de değerlendirip, yerli otomobil fabrikasının İzmir’i kurulması için çalışmalar gerçekleştireceğiz.”

İzmir yerli otomobil fabrikasına talip oldu

“İZMİR’İN AVANTAJLARI ÇOK”

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar da İzmir’de birlikte haraket edebileceklerinin önemli göstergesi olan bir gün yaşadıklarını söyledi. Aziz Kocaoğlu’nun daveti üzerine otomotiv sektörünün önde gelen temsilcileriyle biraraya geldiklerini belirten Yorgancılar, şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deyimiyle 5 babayiğitin seçilmesine paralel olarak yerli otomobil yapılması kararının ardından fabrikanın kurulacağı kent için aday olduğumuzu, talip olduğumuzu ve İzmir’in önemli avantajları olduğunu değerlendirdik. Biz arabanın ne şekilde, ne özellikte olacağından ziyade İzmir’in avantajlarını öne çıkaran, liman, insan kaynakları, geçmişteki BMC ve Opel fabrikaları yatırımları, son dönemlerde otomobil yan sanayindeki başarılı çalışmaların sonucu en önemli merkezin İzmir ve çevresi olduğunda mutabık kaldık.”

İzmir yerli otomobil fabrikasına talip oldu

BERGAMA, ALİAĞA, KINIK ÖNE ÇIKTI

Yorgancılar, hafta sonu İzmir milletvekillerine destek isteyeceklerini söyledi. En önemli avantajın Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir milletvekili olması ve Ege milletvekili olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin işe sahip çıkacağı yönündeki düşünce olduğunu getiren Yorgancılar, şöyle dedi:

“Bu eseri İzmir’e kazandırmak için gayret göstereceğiz. Yer seçimi konusunda yaptığımız çalışmalar sonucu Bergama, Aliağa, Kınık bölgesinin öne çıkıyor ama daha detaylı şekilde İzmir Büyükşehir Belediyesi planlar, arsa durumlarıyla ilgili alternatif yerler konusunda muhtelif araştırma ve çalışmalar yapılacak.”

Otomotiv yatırımcısının araziye, lojistik avantajlara bakacağını, yan sanayi ve iş gücünün de çok önemli olduğunu belirten Yorgancılar, insan kaynakları, işgücü, üniversite-sanayi işbirliğinin İzmir’de varolduğunu söyledi. Yorgancılar “Liman avantaj, İstanbul-İzmir otoyolu bittikten sonra daha da büyük avantaj olacak” dedi.

İzmir yerli otomobil fabrikasına talip oldu

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA