Alucra Demirözü Köyü

Katar: Türkiye ve ABD ile yakın gelecekte tatbikat yapacağız

Katar: Türkiye ve ABD ile yakın gelecekte tatbikat yapacağız
Bu haber 26 Temmuz 2017 - 9:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Katar: Türkiye ve ABD ile yakın gelecekte tatbikat yapacağız

KATAR: TÜRKİYE VE ABD İLE YAKIN GELECEKTE...

Katar Savunma Bakanı Halid el Atiyye Körfez krizinin ABD ile olan ilişkileri etkilemediğini belirterek Katar’ın ABD ve Türkiye ile birlikte yeni bir tatbikata hazırlandığını söyledi.

Russia Today televizyon kanalına konuşan Halid el Atiyye “Katar’ın Türkiye ve ABD ile ilişkilerinin şeffaf olması ve sürekli olarak gelişmesi için bizzat yoğun çaba sarf ettim. ABD’nin terörle mücadele Katar’la işbirliğinden vazgeçeceğini sanmıyorum. Zira iki ülke uluslararası DEAŞ karşıtı koalisyonda müttefik durumunda. Katar, Türkiye ve ABD, Katar topraklarında düzenli olarak tatbikat yapıyor. Yakın gelecekte üç ülkenin ortak tatbikatı başlayacak.” dedi.Katar-ABD ilişkilerinin güçlü olduğunu, Katar’daki Amerikan ve Türk askeri varlıklarının kesinlikle rahatsızlık kaynağı olmadığına belirten Atiyye, “Katar’a abluka uygulayan ülkeler, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Katar’ın duruşuna desteğini görmezden gelerek tansiyonu yükseltmede ABD Başkanı Donald Trump’ın tweetlerine güvendi” diye konuştu.

Katar’dan ‘abluka’ açıklaması

KATAR: ABLUKAYI KALDIRMA KONUSUNDA GECİKİRLERSE...

Katar Savunma Bakanı Atiyye, “Bu ülkelerin ablukayı kaldırma konusunda gecikmesi durumunda Katar, söz konusu ablukayı sonlandırmak için mevcut uluslararası yasal prosedürlere başvurmak zorunda kalacak” açıklamasında bulundu.

Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır ile başlatılacak herhangi bir diyalogdan önce ülkesine yönelik yaklaşık bir buçuk aydan beri uygulanan ablukanın kaldırılması gerektiğini söyledi.

Katar resmi haber ajansı QNA’da yer alan habere göre, “Russia Today” kanalına konuşan Savunma Bakanı Atiyye, “Bu ülkelerin ablukayı kaldırma konusunda gecikmesi durumunda Katar, söz konusu ablukayı sonlandırmak için mevcut uluslararası yasal prosedürlere başvurmak zorunda kalacak.” dedi.

KATAR’DAKİ TÜRK ASKERİ VARLIĞIABD’nin Katar’daki askeri üssün taşınmasına ihtimal vermeyen Atiyye, Türk askerlerinin Katar’a gönderilmesinin hızlandırılmasının da Doha’ya yönelik olabilecek bir askeri gerilime karşı olmadığının altını çizdi.

ABD-Katar ilişkilerinin güçlü olduğu, Katar’daki Amerikan ve Türk askeri varlıklarının kesinlikle rahatsızlık kaynağı olmadığına dikkati çeken Atiyye, “Katar’a abluka uygulayan ülkeler, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Katar’ın duruşuna açık desteğini görmezden gelerek tansiyonu yükseltmede ABD Başkanı Donald Trump’ın twitlerine güvendi.” ifadelerini kullandı.

YEMEN KRİZİ

Katar’ın, krizin başladığı 5 Haziran’a kadar Yemen’deki Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarına karşı meşru hükümet güçlerine destek veren Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona katılmasına ilişkin ise Atiyye, şunları kaydetti:

“Yemen krizinin hiçbir tarafı ötekileştirmeden siyasi yollarla çözülmesine inanıyoruz. Doha, zalim veya mazlum olan kardeşine yardımda bulunma prensibi gereği koalisyona katıldı. Katar, Salih ve Husilerin Suudi Arabistan için tehdit oluşturduğunu kabul ediyor. Yemen’de gizli gündemler peşinde olanlarla çalışmak mümkün değildir. Bir taraftan Salih ile savaşıyorsun diğer taraftan ise şımarık oğlunu (BAE’ye işaret ederek) topraklarında barındıracaksın.”

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran’da Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle başlamıştı. Katar’a abluka uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine 13 maddelik bir talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA