Alucra Demirözü Köyü

Köy Nüfusuna Kayıtlı Olmayana Mezar Yok

Köy Nüfusuna Kayıtlı Olmayana Mezar Yok
Bu haber 04 Ocak 2018 - 10:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Giresun’un Espiye ilçesine bağlı İbrahimşeyh köyünde muhtarlık, köy nüfusuna kayıtlı olmayan kişilerin vefatları halinde köydeki mezarlık alanına definlerine yasak getirdi.

NÜFUSU KÖYDE OLMAYANLARA MEZAR YOK

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi nüfusuna kayıtlı olan, ancak doğduğu Giresun’un Espiye ilçesine bağlı İbrahimşeyh köyünde yaşayan Fatma Çoruh, bir süre önce tedavi için İstanbul’a götürüldü. Sağlık sorunları yaşayan yaşlı kadın, tedavi gördüğü hastanede 11 gün önce hayatını kaybetti. Çocukları, vasiyetleri üzerine annelerinin cenazesini, İbrahimşeyh köyünde yıllar önce vefat eden ve köy mezarlığında toprağa verilen eşi Muharrem Çoruh’un yanına defnetmek istedi. Cenaze ile köye gelen aile, duydukları kararla şoke oldu.

11 GÜN SONRA MEZARDAN ÇIKARILDI

İbrahimşeyh köyünün Muhtarı Şinasi Dursun, aile bireylerine ‘İkametgahı köyde olmayanlar köy mezarlığına gömülemez’ kararı aldıklarını hatırlatarak define izin veremeyeceklerini bildirdi. Girişimlerden sonuç alamayan aile, Fatma Çoruh’un cenazesini köydeki evlerinin bahçesine gömdü. Aile, olayı Espiye Kaymakamlığı’na bildirerek şikayette bulundu.

Kaymakamlığın devreye girmesiyle, muhtarlık bir kereye mahsus izin verdiğini açıkladı. Bunun üzerine dün akşam evinin bahçesindeki mezardan çıkarılan kadının cenazesi 11 gün sonra köy mezarlığındaki eşinin yanına defnedildi.

MUHTAR KABUL ETMEDİ

Yaşanları anlatan Fatma Çoruh’un oğlu Yaşar Çoruh, muhtarlığının annesini köy mezarlığına kabul etmediğini belirterek, “Araya bazılarını koyduk, ama olmadı. Bunun üzerine babamdan kalan bahçemize gömdük. Ancak ailem bu durumu kabullenemedi. Defin için resmi makamlara başvuruldu. Daha sonra jandarma eşliğinde köy mezarlığına defnettik” dedi.

MUHTAR HEYETİ KARARIN GEREKÇESİNİ ANLATTI

Muhtar heyetinden Arif Keskin ise aldıkları karar nedeniyle böyle bir olayın yaşandığını kaydererek, “Çocukları annelerinin buraya gömülmesini istedi. Ancak bizim aldığımız karar olduğu için koydurmadık. Ancak muhtara başka kimsenin gelmeyeceğini söylemişler, muhtar da bir seferliğine izin vermiş. Bunların nüfusu burada değil. O nedenle mezarlıkları da orada” ifadesini kullandı. Bu arada İbrahimşeyh Köyü Muhtarı Şinasi Durmaz ise aldıkları karara ilişkin açıklama yapmak istemediğini söyledi.

DHA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA