Alucra Demirözü Köyü

Londra’da lüks emlak pazarı 5 yıl içinde büyüyecek

Londra’da lüks emlak pazarı 5 yıl içinde büyüyecek
Bu haber 25 Ocak 2018 - 16:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da lüks emlak pazarı 5 yıl içinde yüzde 20 büyüme kaydedilecek.

fs

Londra lüks emlak piyasasında yaşanan negatif büyüme ve düşüşün 2018 yılında orta ve uzun dönemli alım yapmak isteyen yatırımcılar için avantaj sağlayabileceği belirtiliyor.

InternationalPropertyForSale.com tarafından Ocak ayında yapılan açıklamaya göre 2017 yılında Londra lüks emlak piyasasındaki negatif büyüme ve düşüşün 2018 yılında orta ve uzun dönemli olarak alım yapmak isteyen yabancı yatırımcılara, özellikle de dolar ve euro kullananlara avantaj sağlayabileceğine dikkat çekildi.

Analistlerin tahminlerine göre sterlinin temel para birimleri karşısında değer kazanma şansı oldukça düşük görünüyor. Bu durumun İngiltere resmi olarak 29 Mart 2019 tarihinde Avrupa Birliği’nden çıkana ve ülke Brexit’in sonuçlarını ve gelecekteki ticaret anlaşmalarına kurana kadar süreceği belirtiliyor.

“YATIRIMCILAR FAYDALANMALI”

Yatırımcıların bu durumdan faydalanması gerektiğini ifade eden InternationalPropertyForSale.com yöneticisi Julian Walker, “Brexit meydana gelene kadar, Londra’da euro ve dolar ile satın alma yapan uluslararası yatırımcı finansmanları, sterlinin göreceli zayıflığından faydalanmalı. Tabi ki herhangi bir garanti yok ama mevcut pazar koşullarına göre Sterlin bir süre daha düşük değerli kalacak ve yılın sonuna doğru Brexit’in sonuçlarına göre yeniden değer kazanacak” şeklinde konuştu.

Emlak değerlerine inceleyen ve lüks emlak ofisleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre ana merkez Londra (PCL) pazarında iyileşmeye doğru hareketlerin olduğunu gösteriyor. Knight Frank’ın Aralık ayı raporuna göre ortalama fiyatlar bu sektörde sadece yüzde 0,7 oranında düştü. Buna rağmen 5 milyon euro – 10 milyon euro segmentinde emlak fiyatları yüzde 1,9 arttı. Bu, Haziran 2016 tarihinden beri en düşük azalma oranı ve 2017 yılının ortalarında yaşanan yüzde 7’lik düşüşe göre de önemli bir düzelme olarak göze çarpıyor.

LONDRA ‘DA 5 YIL İÇİNDE LÜKS EMLAK PAZARI BÜYÜYECEK

Londra pazarında Kensington, Chelsea, Belgravia, Mayfair ve Knightsbridge gibi ana merkez alanlardaki fiyatların 2019 yılının sonuna doğru toparlamaya başlayacağı tahmin ediyor. Gelecekte beklenen iyileşmeye göre Savills’in raporu aynı zamanda başkentin lüks emlak pazarında önümüzdeki beş yıl içerisinde yüzde 20 büyüme tahmin ediyor.

InternationalPropertyForSale.com yöneticisi Julian Walker, “Rightmove araştırmasına göre en kötüsünü atlattığımıza dair diğer bir işaret ise £2m üzerindeki mülklerin yüzde 40’ından fazlasının Kasım 2017 itibariyle fiyat indirimine gitmesi. Bu rakamlar £5m üzerindeki mülkler için yüzde 29 seviyesinde. PCL pazarının dibi gördüğünü ve yüksek oranlar sonrasında düzeltme yaptığını söylemek mümkün” dedi.

Londra’nın Association of Foreign Investors in Real Estate (AFIRE- Yabancı Gayrımenkul Yatırımcıları Derneği) üyeleri tarafından 2018 yılının en iyi küresel emlak yatırım şehri seçilmesi de bunu doğrular nitelikte. İkinci sırada New York gelirken bu şehirleri Berlin, Los Angeles ve Frankfurt izliyor. Bu durum 2017 yılında üçüncü sırada olan Londra için büyük bir gelişme olarak öne çıkıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA