Alucra Demirözü Köyü

Moody’s rağmen ABD’li şirketler Türkiye’de olacak.

Moody’s rağmen ABD’li şirketler Türkiye’de olacak.
Bu haber 02 Ekim 2016 - 14:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.
MOODY'S RAĞMEN ABD'Lİ ŞİRKETLER TÜRKİYE'DE OLACAK

Türkiye ile ticari ilişkilerini ve yatırımlarını artırmak isteyen ABD’li şirketleri ne darbe girişimi, ne de kredi oyunları engelledi. 20’yi aşkın ABD’li şirket, Türkiye’ye ziyaret talebinde bulundu. Mart ayında gerçekleştirilmesi planlanan çıkarmada, projelerin ve ortak yatırımların değerlendirilmesi bekleniyor.

Ekonomiyi baltalamayı da amaçlayan 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeler, Türkiye’nin güçlü gidişatını frenleyemedi. Son olarak Moody’s’in, göstergeleri tek yanlı yorumlayarak Türkiye’nin kredi notunda yaptığı revizyona karşın, ABD’den önemli bir ticaret heyeti Türkiye’de yatırım için ziyaret talebinde bulundu. Şimdilik 20 şirketten oluşan ulaştırma sektöründeki firma heyeti için mart ayı planlaması yapılıyor.
Heyete, ABD ekonomi yönetiminden üst düzey bir yetkilinin de eşlik edeceği kaydedildi. Söz konusu heyet, Türk firmalarıyla görüşüp, ortaklıklar için işbirliği yapacak.

ULAŞTIRMA AĞIRLIKLI
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, ağırlıklı olarak ulaştırma sektöründe faaliyet göseteren firmaların oluşturduğu heyet, mart ayında çeşitli ziyaretler gerçekleştirecek. 20’yi aşkın şirket sayısının, ziyarete kadar daha da artması bekleniyor.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE ORTAK İŞ
Söz konusu heyette, dev şirketlerle birlikte, KOBİ düzeyinde de şirketlerin yer alacağı belirtildi. Şirketlerin, Türk şirketlerinin deneyimlerinden yararlanarak 3. ülkelerde ortak iş yapılmasının yanı sıra, Türkiye’de de ortak iş yapma gibi seçenekleri araştıracağı belirtildi. Öte yandan, Türk KOBİ’ler de, ABD hükümeti tarafından ülkeye davet edildi. Yapılan davetler kapsamında, 15 KOBİ, Las Vegas’taki Madencilik Fuarı’na götürülürken, KOBİ’lerin ABD’li muadilleri ile ikili görüşmelerde bulunduğu ifade edildi.

KUVVETLİ EKONOMİ İLGİLERİNİ ÇEKTİ
Heyetin ziyaretine ilişkin bilgi veren diplomatik kaynaklar, ABD’li şirketlerin, Türkiye’deki teşviklerin farkında olduğunu belirterek, ilgiye dikkat çekti. Yetkililer, Moody’s’in kredi notu kararının burada iş yapmak isteyen şirketleri çok fazla etkilemediğinin altını çizerken, “Darbe girişimi oldu, ondan önce terör saldırıları vardı. Yaşanan sorunlar, güvenlik endişesi yaratıyor ama yine de geliyorlar. Ekonominin kuvvetli olması ve pazardaki çekici unsurlar firmaları her zaman buraya gelmeye teşvik edecek” değerlendirmesini yapıyor.

TÜRK KOBİ’LERE DAVET
Diğer taraftan madenciliğin ardından önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan diş teknolojilerine ilişkin bir başka fuara da yine Türk KOBİ’lerinin davet edileceğine de dikkat çekildi.

Akşam

 

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA