Alucra Demirözü Köyü

Pokémon Go, hangi verilerinizi topluyor?

Pokémon Go, hangi verilerinizi topluyor?
Bu haber 13 Temmuz 2016 - 1:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pokémon Go, mobil oyun severler kadar hacker’ların da rüyalarını süsleyen bir oyun olabilir. Bugün günde ortalama 1.6 milyon dolar gelir yarattığı tahmin edilen Pokémon Go’nun oyuncularına bedeli ise kişisel bilgilerin derinlemesine paylaşımı oldu. Oyuncuların e-posta içeriğinden konum detaylarına kadar neredeyse tüm değerli kişisel verilerini toplayan oyunun erişimi ise, aldığı tepkiler üzerine, Google tarafından kesilecek.

Kısa bir sürede başta ABD’de olmak üzere Tinder ve Twitter gibi uygulamaları geride bırakan Pokémon Go, popülerliği sayesinde bugüne kadar oluşturulmuş en detaylı konum tabanlı social graph’lerden birini oluşturma potansiyeline sahip. Bununla bilikte konum, uygulamanın gizlilik politikasında erişimine izin verilen tek kişisel veri değil. Pokémon Go, pokemon.com’da yeni bir hesap oluşturarak ya da var olan Google hesabınızı kullanarak giriş yapabildiğiniz bir oyun.

Oyuna bir iOS cihazından Google hesabınızla giriş yaptığınızda ise Pokémon Go’ya Google hesabınızdaki neredeyse tüm bilgilere erişip bunları değiştirebilme yetkisi vermiş oluyorsunuz. Bu sayede oyunun yapımcısı Niantic, sizin e-postalarınıza, Google Drive dökümanlarınıza erişebiliyor, Google arama geçmişinizi görebiliyor, Google Photos’taki resimlerinize, kontaklarınıza ve fazlasına erişebiliyor. Haliyle Niantic sunucularına erişebilen herkese de bu bilgiler açılmış oluyor. İlginç olansa, birçok oyuncu gibi siz de Google hesabınızla giriş yaptığınızda herhangi bir gizlilik birdirimiyle karşılaşmamanız.

Gizlilik politikasındaki bu bilgilerse, Niantic Labs’e göre tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Zira konunun yankı uyandırması üzerine bir açıklama yayınlayan Niantic, oyuncuların hassas kişisel verilerine bugüne kadar erişilmediğini söylüyor. Temel Google profil bilgilerini (Kullanıcı kimliği ve e-posta adresi) kullandığını söyleyen Niantic, Google hesaplarındaki başka bilgilere erişilmediğinin Google tarafından da doğrulandığını belirtiyor. Sorunun çözümü için çalıştığını söyleyen şirketin bu hassas verilere erişimi de kısa sürede Google tarafından kesilecek.

Kaynak : webrazzi.com

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA