Alucra Demirözü Köyü

Prim borcuna 36 taksit

Prim borcuna 36 taksit
Bu haber 11 Eylül 2016 - 12:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.
PRİM BORCUNA 36 TAKSİT
EKONOMİ
Giriş Tarihi: 11.09.2016

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren af yasası ile vergi borçları ve SGK primleri de yeniden yapılandırılacak. Ceza ve faizler silinecek borç 36 taksite kadar bölünecek

Milyonlarca vatandaşı borçtan kurtaracak yasa ile ilgili süreç devam ediyor. SGK ve vergi daireleri başvuruları kabul ederken isteyen vatandaş peşin olarak, isteyen ise taksitle borcundan kurtuluyor. Borçların ceza ve faizleri silinirken ana paralar 36 aya kadar taksite bölünebiliyor. Yapılandırma, 2016 Haziran ayı ve daha önceki dönemlere ait alacaklar ve bunların gecikme cezalarını kapsıyor.

Bu kapsamda borcunu yeniden yapılandıran işveren, esnaf ve sigortalı icra ile haciz işlemlerinden kurtulacak, teşviklerden yararlanabilecek. Ayrıca, gecikme cezaları affedilecek, bunun yerine enflasyon farkı, borç aslına eklenerek tahsil edilecek. Yapılandırma kapsamında, SGK’ya borcu olanlardan borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısı alınmayacak.

SGK’ya borcu olanlar peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemler halinde ödeme yapabilecekler. Böylece; 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödenebilecek. Yapılandırma, Genel Sağlık Sigortası borçlarını da kapsayacak.

100 LİRAYA SORGU YOK
2016 Haziran ve önceki dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borcu olanların, gecikme cezası ve gecikme zamları silinerek borç aslı vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 aylık eşit taksit şeklinde ödenebilecek.

Kapanan işyerlerine ait 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödemedikleri 50 lirayı aşmayan borçları ile tutarına bakılmaksızın bu borçlara bağlı ceza tutarı 100 lirayı aşmayanlar silinecek. Daha önce tecil edilen, taksitlendirilen ve yapılandırılan borçların kalan taksit tutarları talep edilmesi halinde yeniden yapılandırılabilecek. Sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta priminin asıllarının belirtilen sürede ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecek.

Takvim

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA