Alucra Demirözü Köyü

Putin: Türk halkını tebrik ediyorum.

Putin: Türk halkını tebrik ediyorum.
Bu haber 10 Ekim 2016 - 21:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.
PUTİN: TÜRK HALKINI TEBRİK EDİYORUM
EKONOMİ
Giriş Tarihi: 10.10.2016 Güncelleme Tarihi: 10.10.2016

Rusya Devlet Başkanı Putin, 23. Dünya Enerji Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Türk Akımı projesini hayata geçirmek istediklerini belirtirken darbe girişimiyle ilgili de Türk halkını tebrik etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İstanbul’da yapılan 23. Dünya Enerji Kongresi’nde konuştu. Dünyanın yeşil enerji arayışında olduğunu ifade eden Putin, “Bizim ortak görevimiz, tüm insanların güncel enerji kaymalarına erişilmesidir. Şu anda 2 milyar insan civarında böyle bir erişimi yoktur. Enerjinin gelişmesinin önündeki engelleri kaldırmalı herkesin erişmesini sağlamalıyız. İnsanlık yeşil enerjiye doğru gitmektedir. Bu da ana hat ve doğru yol. Yenilenebilir enerjiye talep artıyor” dedi.

“10 YIL SONRA SIVI DOĞAL GAZ TİCARETİNİN HACMİ, SEVKİYATLARI AŞACAK”
10 yıl sonra sıvı doğal gaz ticaretinin hacminin boru hatlarındaki sevkiyatları aşağını belirten Putin, “Petrol ve doğalgaz tüketimi de artmaya devam ediyor. Tahminlere göre 10 sene sonra sıvı doğal gaz ticaretinin hacmi boru hatlarındaki sevkiyatları aşacaktır. Sıvı doğal gaz ticaretine ilgi daha da artacaktır. Tahminlere göre, 2020 yılına kadar petrol tüketimi yüzde 26 olacak. Doğal gaz yüzde 24, bio kaynakları yüzde 10, atom enerji yüzde 7, hidro enerji yüzde 3, diğer yenilebilir kaynaklar yüzde 5” diye konuştu.

“JEOLOJİ ARAMALARA OLAN DÜŞÜK YATIRIMLAR”
Jeoloji aramalarına yapılan düşük yatırımlar nedeniyle enerji çeşitliliğinin artış kaydedemediğine değinen Putin, “Bugün ki tabloda düşük fiyatlar sayesinde son 25 sene boyunca en uzun süren yatırım aktivitesinin düşüşüne sebep oldu. Son 2 yılda petrol çıkarmada kapital harcamalar yarım trilyon civarında düştü. Jeoloji aramalarına düşük yatırımlardan dolayı, son 70 yılda yeni kaynak en az artış kaydedildi. Bazı projeler iptal ediliyor. Bu devam ettiğinde enerji açığı ve sonuçta fiyat dağlanmalarını getirecektir. Bu durum üreticiyi ve tüketiciyi vuracaktır” açıklamasında bulundu.

“RUSYA, PETROL ÜRETİMİNİN KISITLANMASI TEDBİRLERİNE KATILMAYA HAZIRDIR”
Petrol çıkarılmasının sabitleştirilmesi gerektiğini belirten Putin, konuşmasına şöyle devam etti: “Petrol çıkarılmasının sabitleştirilmesi gerekir. Rusya, petrol üretiminin kısıtlanması tedbirlerine katılmaya hazırdır. Ve diğer ihraççıları buna çağırıyor. Petrol çıkarılmasının sabitleştirilmesine ilişkin inanıyoruz ki, Kasım ayındaki OPEC toplantısında bu girişim somut hale gelecektir. Bunun sayesinde spekülatif ve dalgalanmayı önleyecektir. Enerji güvenliği sadece koordineli olarak ve çıkarlarımızı gerçek manada göz önünde bulundurarak sağlayabiliriz. Ama kesin olarak serbest ticaret ve adil rekabet yatırımlarından yanayız. Sınır ötesi sermaye akımları yeni teknoloji ve sanayi etkileşimi gelişmesini destekliyoruz.”

“BAZI ÜLKELERİN SİYASİ YARARINA ENERJİ KISITLAMA GİRİŞİMLERİ KABUL EDİLEMEZ”
Rusya’nın büyük enerji devleti olarak uzun ve sürdürülebilir gelişmelere katkı sunmaya devam edeceğini anlatan Putin, “Bazı ülkelerin siyasi yararına enerji kısıtlama girişimleri kabul edilemez. Yani son zamanlarda moda haline gelen tek taraflı yatırım sermaye ve teknolojiye erişim asılsız bir şekilde kısıtlanmasından bahsediyoruz. Bu bizi iyi bir sonuca getirmiyor. Bazı ülkeler iş adamlarına avantajlı projeleri kapatın gibi tavsiye ediyor. Ucuz fiyata ve sevkiyattan vazgeçin gibi tavsiye yapılıyor. Bunu yaparken de müttefikliğe atıfta bulunuyor. Bu tür hareketler enerji ve küresel ekonomiye istikrar vermektedir. Bu tür girişimlerde bulunanlar müttefikleri ve ortaklarını hiç düşünmüyor. Rusya büyük enerji devleti olarak uzun ve sürdürülebilir gelişmelere katkı sunmaya devam edecek. Enerji çıkarmaya da yatırım yapmaya da zor koşullarda bile devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ŞU ANDA KUZEY AKIM İKİNCİ PROJE KONUSUNDA ÇALIŞIYORUZ”
Putin, “Şu anda kuzey akım ikinci proje konusunda çalışıyoruz. Zirveye hazırlık konusunda sayın Erdoğan ve diğer ortaklarımız ile Türk akımı projesini de ele alıyorduk. Bunu da gerçekleştirmeyi istiyoruz. Çin, Japonya ve Hindistan’a da ihracat ve hidrokarbon ihracatımıza devam edeceğiz. Ortaklarımız ile birlikte enerji ulaşım ağlarımızı arttırıyoruz. Sera gazının kısıtlamasını da yapıyoruz. Paris mutabakatı çerçevesinde emisyon için gerekeni yapıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DE DARBE GİRİŞİMİ KONTROL ALTINA ALINDI TÜRK HALKINI TEBRİK EDİYORUM”
15 Temmuz darbe girişimine değinen Putin, “Türkiye şu anda büyük projeler için zor dönemden geçiyor. Son olarak Türkiye’de bir darbe girişimi oldu. Biz de takip ediyorduk. Türk halkını tebrik ediyorum. Durum kontrol altına alındı. Türkiye’ye tebriklerimizi ileterek başarılar diliyorum” dedi.

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA