Alucra Demirözü Köyü

Rıza Sarraf davasında neler oluyor? 5 başlıkta Sarraf operasyonu ve son durum

Rıza Sarraf davasında neler oluyor? 5 başlıkta Sarraf operasyonu ve son durum
Bu haber 18 Kasım 2017 - 20:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Rıza Sarraf davasında neler oluyor? 5 başlıkta Sarraf operasyonu ve son durum

5 BAŞLIKTA RIZA SARRAF OPERASYONU VE SON DURUM

Amerikan üst aklının siyasi bir rehine gibi aylardır hapiste tuttuğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Rıza Sarraf’ı yeni bir uluslararası 17-25 Aralık kumpası için kullanmak üzere düğmeye basması sonrasında hızlı gelişmeler yaşanıyor. Sözde “Adalet” adı altında atılan köşeye sıkıştırma hamlelerine beklemedikleri karşılıkları alan operasyon odakları bugün yeni bir şokla karşı karşıya kaldı. İşte yeni gelişmeleri de kapsayan Rıza Sarraf dosyası ve 5 adımda neler olup bittiğine ilişkin bilgiler;

1- RIZA SARRAF İLERİ BİR TARİHTE TÜRKİYE’Yİ SIKIŞTIRMAK ÜZERE REHİN ALINDI

Rıza Sarraf (Reza Zarrab), ABD’de tutuklandı. 33 yaşındaki Rezza Zarrab’ın 19 Mart 2016’da tatil için gittiği Miami’de gözaltına alındı. ABD’de tutuklanan ve hakkında 4 farklı suçtan 75 yıl hapis cezası istenen Zarrab o tarihten itibaren rehin tutulmaya başladı.

2- SARRAF’IN KONUŞTURULMAK İSTENMESİ

Dönem dönem Rıza Sarraf’ın Türkiye aleyhinde konuşmak ve kullanılmak istendiğine ilişkin iddia ve söylentiler çıksa da ABD seçimleri, yeni yönetimle birlikte adil ve demokratik düzleme çekilmesi beklenen ilişkiler süreci uzun bir süre ilgili davada sessizlik sağladı. Ancak Rıza Sarraf bu süre boyunca rehin olarak tutulmaya devam etti. Hatta 28 Mart 2017’de Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın yargılandığı dava kapsamında ABD’nin New York kentinde gözaltına alındı.

Ve 2017 sonları yaklaşırken düğmeye basıldı. Önce Rıza Sarraf’ın avukatıyla görüşemediği bilgisi geldi. Bunun üzerine Hapishanesinin de değiştirildiği söylendi. Sarraf’ın Türkiye aleyhinde ifade vermesi için tehdit edildiği, işkenceye maruz kaldığı, kaldığı hapishanenin değiştirildiği ve son olarak da öldürülmüş olabileceği bilgileri arka arkaya geldi.

3- TÜRKİYE 2 KEZ NOTA VERDİ

Endişeler yersiz değildi ve Sarraf’tan haber alınamayan her geçen gün artıyordu. Türkiye Dışişleri aracılığıyla ABD’ye nota verdi. İlgili yazışmada Sarraf durumu “Vatandaşımızın can güvenliğinden endişe ediyoruz” denilmiş ancak ABD makamları pervasızlığa devam etmiş hukuksuz blokajı kaldırmak bir kenara bilgi bile vermedi. Takip eden 2 gün içerisinde ABD’ye ikinci kez nota verildi.

4- NOTA’YA ZORAKİ ANCAK KAPALI CEVAP

Bu kez gelen cevapta Rıza Sarraf’ın sağlık durumunun iyi olduğu bilgisi yer aldı. Ancak Sarraf’ın avukatıyla görüşme durumu ya da nerede tutulduğuna ilişkin bilgi verilmedi.

5- TÜRKİYE’DEN ŞAİBELİ SAVCILARA SORUŞTURMA

Türkiye hukuk dışı bu yaklaşımların ardından son olarak bugün daha önce FETÖ ilişkileri defalarca ayyuka çıkan ve Rıza Sarraf dosyasını hazırlayan savcı Bharara ve dosyayı ondan devralan savcı Kim hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açıldığını ilan etti. Türkiye’nin hukuk ve demokrasi çerçevesinde attığı adımlar şaşkınlık yaşayan Amerikan üst aklını sessizliğe iterken ABD medyası tarafından “Türkiye hamle yapıyor” şeklinde yorumlandı.

ahaber.com.tr / ÖZEL

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA