Alucra Demirözü Köyü

S-400’de flaş gelişme

S-400’de flaş gelişme
Bu haber 04 Eylül 2017 - 11:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

S-400’de flaş gelişme

S-400’DE FLAŞ GELİŞME

Türkiye ile Rusya arasında uzun süredir devam eden S-400 hava savunma sistemi alımıyla ilgili son aşamaya gelindi.

Nihai karar Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından alınacak. Komitenin 11 Eylül’de Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanacağı belirtildi.

TEKNOLOJİ TRANSFER EDİLECEK
Toplantının ana gündem maddesini S-400’ler oluşturacak. Toplantıda ayrıca Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayi projeleri de ele alınacak. S-400 hava savunma sistemiyle diğerleri arasında çok ciddi fiyat farkı olduğu belirtildi.

Anlaşma kapsamında hava savunma sistemiyle ilgili teknoloji transferi de sağlanacak. ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, geçen ay yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasının kaygılara yol açacağını söylemişti.

ORTAK ÜRETİM DE GÜNDEMDE
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Temmuz’daki AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı açıklamada ise, “Bir ülke kendi güvenliğiyle alakalı tüm imkanlarını en ideal şekilde arayışı içindedir, yapmak durumundadır. Biz, Rusya Federasyonu ile bu konuda gerekli adımları attık, imzalar atıldı ve inşallah S-400’leri ülkemizde göreceğiz. Bunların ortak üretimiyle ilgili süreci de işleteceğiz” değerlendirmesini yapmıştı

 

.

                                Erdoğan’dan NATO ve S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında S-400 füzelerine dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD’nin olumsuz baktığı ve anlaşmanın gerçekleşmesinin gerilime neden olacağını ifade ettiği S-400 füzeleriyle ilgili Rusya Federasyonu ile anlaşmanın gerçekleştiğini ve imzaların atıldığını söyledi.İNŞALLAH S-400 FÜZELERİNİ ÜLKEMİZDE GÖRECEĞİZ

Erdoğan S-400 füzeleriyle ilgili, “Eskiden büyük ölçüde yurt dışından aldığımız savunma sanayi malzemelerini artık kendimiz üretiyoruz çok şükür. İleride artık kimseye ihtiyacımız kalmayacak. Dün havalimanında gazeteci sordu, ABD eğer S-400 anlaşmasını Rusya ile yaparsa gerilime neden olur demiş. Neden gerilime neden olsun? Biz yıllardır ABD’yle bu tür şeylerde istediğimizi yapamıyorsak arayış içerisinde olmak durumundayız. Bunlar bir arayışın ürünüdür. NATO ülkesi olan Yunanistan yıllardır S-300’leri kullanıyor, kimsenin sesi çıkmıyor. Biz şu anda Rusya Federasyonu’yla ilgili adımları attık. İnşallah S-400 füzelerini ülkemizde göreceğiz.” dedi.

<
ABD’den S-400 açıklaması: Endişeliyiz
Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 savunma sistemi anlaşmasında sona gelinirken Amerika Birleşik Devletleri’nden bir açıklama geldi.
Savunma Bakanlığı Pentagon, “Türkiye’nin almak istediği S-400’ler ile NATO sistemleri arasındaki uyumsuzluktan endişeliyiz” dedi.

.

Rusya, S-400’leri Çin, Hindistan’dan sonra Türkiye’ye sattı
S-400 füze savunma sistemleri için sona yaklaşıldı. Rusya devlet silah ihracat şirketinin genel müdürü gerekli sözleşmenin imzalandığını, ancak henüz yürürlüğe girmediğini söyledi. Rusya savunma sistemini Çin ve Hindistan’dan sonra şuana kadar Türkiye’ye sattı.
.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA