Alucra Demirözü Köyü

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan Doğu Akdeniz mesajı

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan Doğu Akdeniz mesajı
Bu haber 24 Ağustos 2019 - 16:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son dakika: Başkan Erdoğan’dan Doğu Akdeniz mesajı

GÜNDEM
Giriş Tarihi: 24.08.2019 Güncelleme Tarihi: 24.08.2019 
BAŞKAN ERDOĞAN'DAN DOĞU AKDENİZ MESAJI

Son dakika haberi… Artvin’de konuşan Başkan Erdoğan, Doğu Akdeniz için önemli mesajlar verdi. Erdoğan, “Batı tehdit sallıyor, biz tehdit mehdit dinlemeyiz. Türkiye’nin haklarını sonuna kadar savunacağız.” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Artvin’in Yusufeli ilçesinde halka hitap etti. Erdoğan, 2021 yılının nisan ayında Yusufeli Barajı’nda elektrik üretiminin başlayacağını bildirdi. Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki çalışmalara ilişkin, “Batı tehdit sallıyor. Biz tehdit mehdit dinlemeyiz. Burada Türkiye’nin haklarını sonuna kadar savunacağız.” dedi.

İşte Başkan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Biraz önce Yusufeli Barajı inşaatını helikopterle inceleme fırsatı buldum. Ve gerçekten muhteşem bir eser ortaya çıkıyor. Zaten Artvin adeta bir barajlar şehri. Dünyada eşi benzeri olmayan bu noktada bir şehir. Kullanma suyundan içme suyuna, elektrik enerjisi üretimine varıncaya kadar her şeyiyle bir barajlar şehri Artvin.

VERDİĞİMİZ MÜCADELENİN EN YAKIN ŞAHİDİ SİZLERSİNİZ
Şimdi ise Yusufeli çok daha farklı bir konuma tırmanıyor. Kendi sınıfında ülkemizin en büyük, dünyanın en yüksek üçüncü eseri olacak Yusufeli Barajı’nı kazandırmak için verdiğimiz mücadelenin en yakın şahidi sizlersiniz.

BUNLARIN BU ÜLKEDE BİR DİKİLİ AĞACI YOK
Son 6 yılda gezi olaylarından tutun da 15 Temmuz’un hedefindeki yerlerden biri hep bu eser olmuştur. Pek çok çevre Yusufeli Barajı’nın inşasına engel olmak için her türlü çabayı göstermişlerdir. Çünkü bunların bu ülkede bir dikili ağacı yok. Bir ağaç mı dikeceksiniz? Onun da karşısına dikilirler. Yaptıkları iş budur. Biz milletimizle el ele verdik.

HIZLA İLERLİYORUZ, BİTİRECEĞİZ
Barajın yapımında yüklenici firmanın kararlılığını da alkışlıyorum. 2021 yılının Nisan ayında elektrik üretimi başlayacaktır. Hızla ilerliyoruz, bitireceğiz. Açılışına geleceğiz. Üretilecek elektriğin katkısı 1 milyar 250 milyon lira olacak. 7 yılda kendini amorti edebilme kabiliyetine sahip.

AKDENİZ’DE TEHDİT DİNLEMEYİZ
Doğu Akdeniz’de ABD, Fransa, İngiltere, Katar varmış ama Türkiye yokmuş. Hangi ülke, Türkiye yokmuş. Eline diline dursun. Sen orada bizim Yavuzumuzu görmüyor musun, Barbaros Hayrettin’i görmüyor musun? İki sondaj, iki sismik gemiyle o devasa al bayrağımızı görmüyor musun? Bizim fırkateynlerimizi görmüyor musun? Uçaklarımızla, her şeyimizle oradayız. Batı tehdit sallıyor, biz tehdit mehdit dinlemeyiz. Türkiye’nin haklarını sonuna kadar savunacağız.

DÜNYAYA ÖRNEK GÖSTERECEĞİZ
Bazı tabi dedikodular veyahut da bazı olumsuz kampanyalar yürütülebilir. Ama şunu söyleyeyim. İnanın oralara yerleştiğiniz zaman ben inanıyorum ki siz bize çok dua edeceksiniz. Çünkü bütün devlet binaları, okullarıyla, ibadethaneleriyle hakikaten alt yapısıyla üst yapısıyla muhteşem bir Yusufeli burada inşa ediliyor. Bunu da biz dünyaya örnek göstereceğiz.

Buraya gelip burayı görenler ‘yahu burayı nasıl yaptılar’ diyecekler. Bu tüneller nasıl açıldı? Bu viyadükleri nasıl yaptılar? Şaşıracaklar. Ama onlar bizim Türkiye olduğumuzu bilmiyorlar.

BİZ UÇAĞI YAKIN KILDIK
Biz Türküyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Arabıyla, Lazıyla, Kürdüyle bir olduk, beraber olduk, kardeş olduk. Türkiye olduk ve bunları başardık. Ve daha güzelini de inşallah yapmaya devam edeceğiz. İşte şimdi sahilden can kurtaran tüneline başladığımızda ne diyorlardı? Bak bacım ne diyor? ‘Yapamazlar’ diyorlardı. Yaptık mı? Yollar kısaldı mı? Ya biz uzağı yakın kıldık. Niye? Hep söylüyorum ya biz Ferhatla Şirini buluşturduk.

BURAYA YEŞİL YAKIŞIR
Biz dertli olduk işte dağları deldik. İşte burada da aynı şeyleri yapıyoruz. Yağmurumuz bol. Ben şimdi gelirken de sayın bakanıma onu söyledim. Dedim ki bir taraftan da ağaçlandırma çalışmalarını hemen başlatalım. Konutların olduğu bölgede ağaçlandırmaları yapalım. Her taraf yemyeşil olmalı. Yağmur bol, bereketli. Dolayısıyla buraya da yeşil yakışır. Bunları da inşallah yapacağız.

Gençlerimizin ve kadınlarımızın yeni yerleşim konusundaki beklentilerini hep arkadaşlarımız bizlere ilettiler. İnşallah herkesin gönlünü hoşnut edecek biçimde bu süreci tamama erdireceğiz.

Projesini bizzat incelediğim, takip ettiğim bu süreçte inşallah bütün yüklenici firmalar, onlar da bize bugüne kadar zorluk çıkarmadılar. Başarılı bir şekilde süreci devam ettirdiler. Sizler bizim için değerlisiniz. Hiçbir Yusufelili’nin mağduriyet yaşamasına müsaade etmeyeceğiz.

MÜJDE VERMEK İSTİYORUM
Buradan bir de müjde vermek istiyorum. Yeni yerleşim yerinde hak sahibi olmayanların mağduriyetini çıkarmakta olduğumuz bir kararname ile gideriyoruz. Ve bu gece bu kararnameyi imzaladım.

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA