Alucra Demirözü Köyü

Suudi Başkonsolosluğu’nun aracı Sultangazi’de bulundu

Suudi Başkonsolosluğu’nun aracı Sultangazi’de bulundu
Bu haber 22 Ekim 2018 - 18:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Suudi Başkonsolosluğu’nun aracı Sultangazi’de bulundu

Giriş Tarihi: 22.10.2018 Güncelleme Tarihi: 22.10.2018 
SUUDİ BAŞKONSOLOSLUĞU'NA AİT ARAÇ BULUNDU

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada yeni gelişme yaşandı. Kaşıkçı’nın kaybolduğu günlerde Sultangazi’de bir otoparka bırakılan bir Mercedes marka araç bulundu.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na ait diplomatik plakalı araç, Sultangazi’de bir otoparkta bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayına ilişkin yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

 

Soruşturma kapsamında çalışmalarını sürdüren İstanbul Emniyeti, Başkonsolosluğa ait “34 CC 1736” Mercedes marka diplomatik plakalı bir aracın Sultangazi’de bir otoparkta park edilmiş halde olduğunu belirledi.

Bunun üzerine otoparka giden ekipler, söz konusu aracı park halinde buldu. Ekipler, güvenlik şeridi çekerek, otoparka giriş çıkışları engelledi.

Bu arada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, söz konusu araçta inceleme yapabilmek için Başkonsolosluk ve Başsavcılıktan izin talebinde bulundu.

.

Cemal Kaşıkçı’nın kıyafetini giyen kişi böyle görüntülendi

Giriş Tarihi: 22.10.2018 Güncelleme Tarihi: 22.10.2018 
CEMAL KAŞIKÇI’NIN KIYAFETİNİ GİYEN KİŞİ BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kıyafetini giyen kişinin (dublör) görüntüleri ortaya çıktı. İşte Cemal Kaşıkçı cinayetinde yeni ayrıntı…

Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilişkisi olduğu düşünülen 15 kişilik Suudi ekipten olan bir kişinin, Cemal Kaşıkçı’nın kıyafetlerini giyerek İstanbul’da dolaştığı yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Gerçek kimliği Mustafa al-Madani olduğu tespit edilen kişinin daha önce, Sultanahmet Camisi etrafında görüldüğü açıklanmıştı.

KAŞIKÇI’NIN ELBİSELERİNİ BAŞKA BİRİ GİYDİ

Cemal Kaşıkçı’nın cesedi, İstanbul’da ikamet eden birine cesetten kurtulması için teslim edildi.Kaşıkçı’dan geriye parmak izi kalmasın diye Salih Tabiqi devreye girdi.

Reuters’e konuşan Suudi yetkiliye göre sonrasında ceset konsolosluk aracına bindirildi.

Kaşıkçı’nın elbiselerini başka bir yetkili giyerek arka kapıdan çıktı ve Sultan Ahmet’e gitti.

Kurulan tim ise daha sonra amirlerine yalan bir rapor yazdı ve hızlıca Türkiye’den ayrıldı.

Cemal Kaşıkçı’nın son görüntüleri ilk kez A Haber’de…

Giriş Tarihi: 22.10.2018 Güncelleme Tarihi: 22.10.2018 
CEMAL KAŞIKÇI’NIN SON GÖRÜNTÜLERİ İLK KEZ A HABER’DE...

A Haber‘de dünya televizyonlarında ilk kez Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmeden 31 dakika önceki görüntülerine ulaştı.

Suudi Arabistan‘ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğü ortaya çıkan gazeteci cemal kaşıkçının son anlarına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.

A Haber‘in ulaştığı ve öldürülmeden 31 dakika öncesine ait o görüntülerde, Cemal Kaşıkçı ve nişanlısının el ele başkonsolosluğa gittiği görülüyor.

İşte Cemal Kaşıkçı ve nişanlısı Hatice Cengiz‘in 11 kilometre uzaklıktaki konsolosluğa gidiş anı…

 

Ayrıntıları A Haber İstihbarat Şefi Yardımcısı Emine Kavasoğlu aktardı.

CEMAL KAŞIKÇI’NIN KAYBOLMASI SÜRECİNDE YAŞANANLAR

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde yazılar yazan Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan‘ın İstanbul Başkonsolosluğuna gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerin yer aldığı ortak çalışma grubu oluşturulmuştu. Ortak çalışma grubu, 15-16 Ekim’de konsolosluk binasında 9 saat süren inceleme yapmıştı.

Ortak çalışma grubu, 17 Ekim’de konsolosluk konutunda da inceleme başlatmıştı. Aynı gün olay yeri inceleme ekipleri, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasında ikinci bir arama daha gerçekleştirmişti.

Bu arada, 18 Ekim’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan açıklamada, soruşturmanın uluslararası hukuk/teamül, anlaşma ve sözleşme hükümlerine riayet edilerek titizlikle ve tüm boyutlarıyla yürütüldüğü belirtilerek, “Soruşturma sürecinde, ilerleyen aşamalarda gerektiği takdirde kamuoyuna bilgilendirici açıklamalar Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yapılacaktır.” ifadeleri kullanılmıştı.

Suudi Arabistan yönetimi ise 20 Ekim’de, İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü açıklamıştı.

Suudi Arabistan’ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın “yaşanan arbede sonucu vefat ettiğini” öne süren açıklaması, hükümetleri, liderleri ve uluslararası kuruluşları tatmin etmezken, bu ülkeye dünyanın dört bir yanından “konuyu aydınlatın” mesajı yağdı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamayan Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin, “Cemal Kaşıkçı ile şüphelilerin bazıları arasında kavga çıkmış ve elle arbede meydana gelerek olay büyümüş ve vatandaş Kaşıkçı’nın vefat etmesine neden olmuştur.” ifadeleri yer almıştı.

Birçok hükümet, lider, uluslararası kuruluş ve insan hakları örgütü, Suudi Arabistan’ın açıklamasını yeterli bulmadı. Hükümetler resmi açıklama ve ortak bildirilerle, liderler yazılı ve sözlü mesajlarla Suudi yönetimine “tarafsız ve şeffaf soruşturma” çağrısında bulundu.

İNGİLTERE, ALMANYA VE FRANSA’DAN ORTAK “KAŞIKÇI” BİLDİRİSİ

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile Alman mevkidaşı Heiko Maas ve Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı açıklamasına ilişkin ortak bildiri yayımladı.

Bildiride, “Hiçbir şey bu cinayeti haklı gösteremez ve biz bunu en güçlü şekilde kınıyoruz. 2 Ekim’de tam olarak ne olduğunun aydınlatılmasına acil ihtiyaç var. Suudi soruşturmasında şimdiye dek sunulan hipotezlerin inandırıcı olması için olgularla desteklenmesi gerekiyor.” ifadeleri yer aldı.

.

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA