Alucra Demirözü Köyü

Tansu Çiller: BÇG belgelerini Meral Akşener getirdi

Tansu Çiller: BÇG belgelerini Meral Akşener getirdi
Bu haber 20 Temmuz 2017 - 13:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tansu Çiller: BÇG belgelerini Meral Akşener getirdi

KRİTİK BELGELERİ MERAL AKŞENER GETİRDİ

28 Şubat davasında mağdur tanık sıfatıyla ifade veren dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller BÇG belgelerini İçişleri Bakanı olan Meral Akşener’in getirdiğini söyledi. Çiller, “Eğer bunlar gerçekten devletin bakanlarıyla koordinasyon şeklinde yapıldıysa niye şaşkınlık içinde İçişleri Bakanı bana getirsin? Akşener’in getirdiği belgeler ıslak imzalı belgelerdi” dedi.

BÇG ile ilgili bir soruya yanıt veren sanıklardan dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir de “Batı Çalışma Grubu ismini ben verdim, ‘Ülkemizin yönü Batı’ya bakmaktadır’ mesajını vermek için ismini ‘Batı’ verdik. İç Güvenlik Harekat Dairesi bünyesinde çalıştı” dedi.

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak” suçundan yargılandığı davada dün dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ile dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ifade verdi. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki davada katılan sıfatıyla dinlenen dönemin DYP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, ardından sanık ve sanık avukatları ile müştekilerin sorularını yanıtladı.

Çiller, bir soru üzerine, dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener’e bir komutanın hakaret ve küfür içerikli ifadeler kullandığını hatırlatarak, “Üzücüdür ama meseleler sadece bundan ibaret değildir. Ben, demokrasi mücadelesi yapan bütün arkadaşlarımın arkasında oldum, onlara siper oldum. Ama yaşananlar, bunlar bir değil, iki değil, üç değil. O dönem bunlar bir atmosferdi, bireysel olaylar da değildi. Bunlar olduğu zaman Genelkurmay, tıpkı Özbek Paşa meselesinde olduğu gibi, en ufak bir şey tepki vermedi. Hatta Özbek Paşa olayında olduğu gibi hakaret ve küfür eden paşa terfi dahi ettirildi.” dedi.

RefahYol hükümeti döneminde Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında yüzde 8 ile en fazla büyüyen ülke olduğunu, uluslararası alanda saygınlığının arttığını, Kuzey Irak’taki Talabani ve Barzani unsurlarının çatışmasını sonlandırdığını anlatan Çiller, hükümetin yıkılmasına sebep olacak hiçbir olay yaşanmadığını, hükümetin büyük bir uyum içerisinde başarılı icraatlar gerçekleştirdiğini söyledi.

9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, RefahYol hükümetinin ardından hükümeti kurma görevini ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz’a verdiğini, Yılmaz’ın da kendisini DYP Genel Başkanı olması hasebiyle ziyaret ettiğini anımsatan Çiller, “Yılmaz ‘Benim başbakan olma isteğim yok. Bizim hükümet kurmamızı istiyorlar.’ dedi ve omuzlarını gösterdi. Bir genel başkan partisini iktidar yapmakla görevlidir. Bu teklifi reddetmemim tek sebebi bunun milletin iradesine aykırı olmasıdır. Bu irade artık milletin iradesi değildir, milletin gönderdiği çoğunluk değildir. Bu şiddetle, cebirle çevrilmiş bir iradedir. Bu kurulmak istenen hükümet, bir darbenin hükümetidir. Yoksa hiçbir genel başkan partisini iktidar yapmaktan men edemez. Bu işin doğasına, eşyanın tabiatına ve o genel başkanın görevine aykırıdır.” diye konuştu.

Çiller, “Refah Partisi ile Doğru Yol’un yapmış olduğu koalisyon parçalanmış toplumun, devlet ile millet arasındaki çatışmanın sona erdirilmesi için çok önemli bir fırsattı. Bu fırsatı iyi değerlendirseydik, çok güzel inşa edilmiş birlik, beraberlik ve tek Türkiye, bütünleşmiş Türkiye projesi inşa edilebilirdi.” ifadesini kullandı. Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) ne zamana kadar devam ettiğine ilişkin soru üzerine Çiller, ne zaman kaldırıldığını bilmediğini, o dönemde bazı konuların şeffaf olmadığını belirtti. Bir soru üzerine Çiller, basına, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya’nın “İrtica, PKK’dan daha tehlikelidir” dediğini, Gölcük’teki toplantıdan sonra “İrticanın kaynağı hükümettir” ifadesini kullandığını kaydederek, “Bu beyan basına yansımış durumda. Herhangi bir tekzip gelmemiş. Eğer bu gerçekten söylenmediyse bir algı operasyonu olarak kullanılmış ve bu daha da vahim.” dedi.

BALANS AYARI…

Sanıklardan Çevik Bir’in o dönemde ABD’de, “Demokrasiye balans ayarı” yaptık dediğini, bütün gazetelerde bunun yayınlandığını ifade eden Çiller, sanıklardan Çetin Doğan’ın bir sorusu üzerine, “Merhum Erbakan, ‘Buyurun şunları yapın, gidin camilere şunlara bakın. Şunları şunları, özel okulları denetleyin, bakın. Şu valilere kaymakamlara bakın’ diye bir emir verdiyse çıkarın gösterin. Bunu gösteremediğiniz takdirde, başka hiçbir yerden vazife çıkardık diyemezsiniz.” ifadelerini kullandı.

MERAL AKŞENER GETİRDİ…

Çiller de soruşturma sırasında ifade verirken, savcının gösterdiği belgelerdeki imzaların sahte olup olmayacağını bilemeyeceğini belirterek, Bir’e, “Ben zaten grafolog değilim. Benim bir şeyi hazmedip, söyleyebilmem için onu ciddi biçimde görmüş olmam, düşünmüş olmam gerekir. Onun üzerinde birtakım imzalar vardı, sizin de imzanız vardı. Sahte miydi, değil miydi, bilmiyorum.” diye konuştu. Kendisine BÇG belgelerini İçişleri Bakanı olan Meral Akşener’in getirdiğini tekrarlayan Çiller, “Eğer bunlar gerçekten devletin bakanlarıyla koordinasyon şeklinde yapıldıysa niye şaşkınlık içinde İçişleri Bakanı bana getirsin? Dehşet içinde devletin bakanları bana getiriyor. Bunda koordinasyon nerede? Akşener’in getirdiği belgeler ıslak imzalı belgelerdi” dedi. Bu evrakı Necmettin Erbakan’a ilettiklerini, onun da 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e gönderdiğini anlatan Çiller, “Cumhurbaşkanı’nın bunu Genelkurmaya geri göndermesi teamüllere aykırı. Ama bu arada istihbaratın başında olan kişi, bu evrakı gönderenler tutuklanıyor, bir duyum işkence görüyorlar. Mahkemeye intikal ediyor. Mahkeme bu işin gerçek evrakı nedir? Bu evrakın doğrusu vardıysa Genelkurmay bunu niye mahkemeye göndermedi” diye sordu.

ÇEVİK BİR KONUŞTU

Sanıklardan dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir söz alarak, şunları kaydetti: “Balans ayarı konusu gündeme geldi. Balans ayarı kelimesini, ben Somali’den döndükten sonra BM’de görevimle ilgili çalışmamı Kofi Annan’a arz ettikten sonra, o ifadeyi ‘Oradaki çalışmalar balans ediliyor’ diye Kofi Annan kullandı. Ama bana atfedildi. 17 Ocak 1997’de rahmetli Demirel’e verilen brifingde de FETÖ anlatılmıştır, TSK’nın FETÖ tespitleri anlatılmıştır. Hiç bu konular konuşulmamıştır. ” Bir, Sincan’da tankların yürümesine değinirken, “Sincan’da ben zırhlı tümen komutanlığı da ikinci başkanlık da yaptım. Sincan’da bir yerde NATO’nun altyapısıyla ilgili bir yer vardır. Tank taburunun yeni gelen erlerine o yerin gösterilmesi için yapılmıştır, erken tarihe alınmıştır.” iddiasında bulundu. Devletin ilgili kurumlarında yapılmış BÇG benzeri hukuki kurumsal çalışmalar varken sadece BÇG’nin suçlandığı ifade eden Bir, “Halbuki birçok kurum bizle beraber paralel çalışmalar yaptı. Örneğin Başbakanlıkta Erbakan zamanında sürekli izleme merkezi vardı.” dedi.

ÜLKEMİZİN YÖNÜ BATI’YA BAKIYOR DİYE O İSMİ VERDİK…

Sanık Çevik Bir, Batı Çalışma Grubu’nun Genelkurmay Başkanlığının bir prensip çalışması olduğunu belirterek, “Genelkurmay’da yeni bir konu gündeme geldiğinde çalışma grubu kurulması bir prensiptir. Batı Çalışma Grubu ismini ben verdim,’ Ülkemizin yönü Batı’ya bakmaktadır’ mesajını vermek için ismini ‘batı’ verdik. İç Güvenlik Harekat Dairesi bünyesinde çalıştı.” ifadesini kullandı.

alucrafm

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA