Alucra Demirözü Köyü

TSK’nın Karakoç operasyonundan yeni detaylar.

TSK’nın Karakoç operasyonundan yeni detaylar.
Bu haber 14 Mayıs 2017 - 17:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TSK’nın Karakoç operasyonundan yeni detaylar.

ÜNDEM
Giriş Tarihi: 14.05.2017
TSK'NIN KARAKOÇ OPERASYONUNDAN YENİ DETAYLAR

Karaçok’u bombalayan Türk jetleri, ‘koalisyon’ menşeili silahlarla dolu cephanelikleri yerlebir etti. Küçük çaplı yangınlar 2 gün sürdü. Mühimmat açığını kapatmak isteyen Pentagon ise PKK için seferber oldu.

Türk Hava Kuvvetleri’nin 25 Nisan’da Irak kuzeyindeki Sincar dağı ile Suriye kuzeydoğusundaki Karaçok’ta konuşlu PKK/PYD hedeflerine yönelik hava operasyonuna ilişkin önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Suriye’nin Karaçok dağı bölgesine düzenlenen operasyonla örgütün karargahları, haberleşme altyapıları çökertilmişti. Edinilen bilgiye göre harekatla örgüte verilen zarar bundan çok daha fazlası. ABD askerlerinin Suriye’deki müttefikleriyle toplantılar yaptığı karargahların da olduğu bölgede terör örgütünün, içinde yüklü miktarda mühimmatın bulunduğu cephanelikleri bulunuyordu. Her biri değişik çapta silah sistemlerini barındıran cephaneliklerin dışında, PKK’ya ABD tarafından verilen askeri araçlar da bölgedeydi.

YANGIN 2 GÜN SÜRDÜ

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türk savaş uçaklarının vurduğu Karaçok’ta içten içe yangınlar ve küçük çaplı patlamalar operasyondan sonra iki gün boyunca devam etti. Bu yangınlarda PKK’ya ait silah ve mühimmatlarla başta ABD olmak üzere koalisyon ülkelerinin teröristlere bugüne dek vermiş olduğu askeri araç-gereçler büyük oranda zarar gördü. Rakka operasyonu bahanesiyle teröristlere silah yağdıran ABD’nin, Karaçok bombardımanı sonrası cephanelikler imha olunca zor durumda kaldığı belirtiliyor. Zira ABD, operasyon gününe dek PKK/PYD’ye ağır silahlar verdiğini inkar ediyordu. 25 Nisan’da kullanılamaz hale getirilen silahlar ve depoların boyutu, Karaçok’un -tıpkı Sincar gibi- Kandil yapılmaya çalışılan yerlerden biri olduğunu gözler önüne serdi.

HASAR TESPİTE KOŞTULAR

Kaynaklar, bölgedeki teröristlere komuta eden üst düzey Amerikan askerlerinin operasyondan sonra apar topar olay yerine gittiğini ve zarar görmüş cephaneliklerde hasar tespit kontrolü yaptığını belirtiyor. Suriye PKK’sına destek ısrarının nedenini Türkiye’ye anlatmakta zorlanan ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’la görüşmesi öncesi acele bir kararla, ‘PYD/YPG’ye ağır silah yardımı’na tasarıyı resmen onaylamıştı. Bunun nedeninin, Karaçok operasyonuyla imha edilen cephanelikleri yeniden doldurmak olduğu dile getiriliyor.

Yeni Şafak

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA