Alucra Demirözü Köyü

Türkiye’nin yeni NAVTEX ilanının ardından Yunanistan tutuştu! AB ve NATO’ya koştular

Türkiye’nin yeni NAVTEX ilanının ardından Yunanistan tutuştu! AB ve NATO’ya koştular
Bu haber 10 Ağustos 2020 - 13:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin yeni NAVTEX ilanının ardından Yunanistan tutuştu! AB ve NATO’ya koştular

Türkiye’nin 10-23 Ağustos tarihleri arasında ilan ettiği Navtex sonrası Yunanistan soluğu NATO ve AB’de aldı. Oruç Reis’in yola çıkması ile panikleyen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis hemen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ‘i aradı. Türkiye’nin hamlesine karşılık destek beklentilerini iletti.

Türkiye'nin yeni NAVTEX ilanının ardından Yunanistan tutuştu! AB ve NATO'ya koştular

Türkiye, Antalya açıklarında bekleyen Oruç Reis araştırma gemisi için 23 Ağustos’a kadar yeni bir NAVTEX ilan etti. Türkiye’nin Navtex ilanının ardından Yunanistan panikledi. Yunanistan, Savunma Bakanlığı donanmasını alarma geçirdi.

Türkiye’nin tavrının doğru olmadığını öne süren Yunanistan Başbakanı Miçotakis, AB’den konuyla ilgili destek istedi. Yunan medyasına göre; Miçotakis, Türkiye’nin adımlarını ‘endişe verici’ olarak değerlendirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in, 17.00’de de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi yapacağı bildirildi.

EGE’DE SULAR ISINIYOR
Rum medyası da, Oruç Reis ile ilgili gelişmeleri canlı olarak aktarıyor. Rum medyası, Türkiye’nin Ege’deki suları ısıttığını öne süren başlıklar kullanıyor.

NE OLMUŞTU?
Türkiye, geçtiğimiz haftalarda Navtex ilan etmiş, Yunanistan Genelkurmay Başkanı tatilini yarıda keserek Güney Kıbrıs’tan ülkesine dönmüştü. Donanmasını bir araya toplayan Yunanistan, Türkiye’yi durduramayacağını anlayınca Almanya’dan destek istedi. Almanya Başbakanı Merkel, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak diplomasiye şans tanıması ricasında bulundu. Erdoğan, Yunanistan’a güvenmediğini vurgulayarak yine de şans verdi.

Ancak Yunanistan, Mısır ile MEB anlaşması imzalayınca Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yeniden resti çekti ve talimat vererek Oruç Reis’i Doğu Akdeniz’e gönderdi. Yunanistan gelişme üzerine Kuvvet Komutanları’nı acilen topladı. Güvenlik Kurulu da Başbakan Miçotakis tarafından toplantıya çağrıldı. Oruç Reis’in çalışmaları sürüyor.

Türkiye’den yeni Navtex adımı! Yunanistan’ı panikletti! Yunanistan güvenlik kurulu acil toplanıyor

Son dakika haberi… Oruç Reis sismik araştırma gemisinin yapacağı sondaj faaliyetleri kapsamında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yeni bir NAVTEX ilan etmesi Yunan ordusunu panikletti. Alarma geçen Yunanistan, Ulusal Güvenlik Konseyi Başbakan Kiryakos Miçotakis başkanlığında acil toplantı gerçekleştireceğini duyurdu. A Haber muhabiri Monolis Kostidis, Atina’dan detayları aktardı. Terör ve güvenlik uzmanı Gürsel Tokmakoğlu, A haber canlı yayınında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.Oruç Reis sismik araştırma gemisinin yapacağı sondaj faaliyetleri kapsamında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yeni bir NAVTEX ilan etmesi Yunan ordusunu panikletti. Alarma geçen Yunanistan, Ulusal Güvenlik Konseyi Başbakan Kiryakos Miçotakis başkanlığında acil toplantı gerçekleştireceğini duyurdu. A Haber muhabiri Monolis Kostidis, Atina’dan detayları aktardı. Terör ve güvenlik uzmanı Gürsel Tokmakoğlu, A haber canlı yayınında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye, Oruç Reis’in yürüteceği sismik araştırmalarla ilgili Doğu Akdeniz’de NAVTEX ilan etti. 23 Ağustos’a kadar geçerli olacak olan yeni NAVTEX Yunanistan’da paniğe neden oldu. Yunanistan Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Başbakan Kiryakos Miçotakis başkanlığında acil toplantı gerçekleştireceği açıklandı.Güney Kıbrıs ve Yunanistan medyası, Türkiye’nin Oruç Reis’in yürüteceği sismik araştırmayla ilgili yayınlayacağı NAVTEX ilanını manşetlere taşıdı.Türkiye ile Yunanistan arasında bulutların sertleştiğini yazan Rum medyası, Türk savaş gemilerinin de Doğu Akdeniz’de konuşlandığına dikkat çekti.

YUNAN TARAFI ŞIMARIKLIK YAPIYOR

A Haber canlı yayınında konuşan Tokmakoğlu, “Türkiye tırmansın işler karışsın istemiyor. Türkiye buranın barış denizi olmasını istiyor. Dolayısıyla Yunan tarafı şimdi şımarıkça iki ekseni de ayağa kaldırıp Türkiye’ye cephe alınmasını isteyecek gibi bir tavra girebilir ama bunun hiçbir karşılığı olmayacaktır. Şartlar bellidir çözümler de bellidir.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, MISIR- YUNANİSTAN ANLAMASINA MEYDAN OKUYOR”

Türkiye’nin adımları karşısında Yunanistan savaş gemilerinin de seferber edildiği bildirildi. Atina yönetiminin Türkiye’nin tavrı karşısında alarmda olduğu ifade edildi.Öte yandan Yunan medyası, Türkiye, Mısır-Yunanistan anlaşmasına meydan okuyor.

NAVTEX NEDİR?

İngilizce ‘Navigational text messages’ ifadesinin kısaltması olan Navtex, denizcilere yapılan bir tür uluslararası duyuru işlevi görüyor. Navtex paylaşımlarıyla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor; tehlike ya da risklere karşı uyarılıyor. Kazalar, meteorolojik tahminler, arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında mesajlar veriliyor. Mesajlar, Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından yayımlanırken, gemiler bunları Navtex cihazlarıyla algılayıp haberdar oluyor.

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA