Alucra Demirözü Köyü

Ünlü yazarların garip huyları

Ünlü yazarların garip huyları
Bu haber 26 Aralık 2017 - 9:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kitap Ayracı, ünlü yabancı yazarların garip huylarını sizler için araştırdı.

garip huylar

Onlar zekasına hayranlık duyduğumuz isimler… Yazdıklarıyla yaşadıkları döneme, olaylara farklı açılardan bakmayı ve baktırmayı hedefleyen yazarlar…

Sevdiğimiz her yazar, gözümüzde okuduklarımızdan öte gidemez ve hepsi bizim zihnimizin içinde bir yer edinir. O kadar büyük eserlerini okuyoruz ki, aslında insan oldukları gerçeğini unutuveriyoruz. Oysa onlar da sadece bir insan ve onların da tıpkı bizler gibi garip huyları var…

Ünlü yazarların garip huyları

(Victor Hugo)

Beğenilme tutkusu

Victor Hugo

Efsane yazarlardan Hugo, biraz abartılı şekliyle beğenilme takıntısındaydı. Öyle ki yaşlanma etkilerini azaltmak için her sabah buzlu suyla yıkanırdı ve sesi hep güzel çıksın diye çiğ yumurta içerdi.

Dış görünüşü için de her gün mutlaka berbere gider ve gün içerisinde uzun süre ayna karşısında kendini süzerdi.

Ünlü yazarların garip huyları

(Truman Capote)

Olmadan yazamayanlar

Friedrich Schiller

Yazarken masasında çürük bir elma olmazsa kesinlikle yazamazdı. Doğayı tasvir eden şiirler yazan Schiller, bu elmayı kokladığında başka diyarlara gidiyor ve doğada geziniyor gibi hissediyordu. İlham almak için elma yetmediğinde, banyoya kapanır ve suyun altında ilham gelmesini beklerdi.

Francis Scott Key Fitzgerald

Fitzgerald de, alkol olmadan yazamayanlardandı. Mutlaka elinde kadehiyle ilhamını beklerdi. Ancak bağımlılığa dönüşen bu huy, 44 yaşında hayatını kaybetmesine sebep oldu.

James Joyce

Joyce, yatağına yüzüstü uzanır; büyük mavi kalemi ve mutlaka beyaz giysiler içinde yazardı. Bu düzen sağlanmazsa yazamazdı.

Truman Capote

Capote da tıpkı James Joyce gibi yatarak yazardı ve mutlaka gündüzleri çay – kahve, akşamüstüne doğru nane çayı, ardından sherry, gece de martini içerdi. Çok fazla sigara tüketiyordu. Uğursuzluk olduğuna inandığından aynı küllükte iki sigaradan fazla söndürmezdi. O küllük mutlaka boşaltılmalıydı.

Capote’in takıntıları bu kadarla bitmiyordu; iki rahibeyle asla aynı uçağa binmez, Cuma günleri asla bir işe başlamazdı. Tanıdıklarının telefon numaralarının rakamlarını toplar, eğer sonuç uğursuz rakamı çıkarsa o kişiyle bir daha kesinlikle telefonlaşmazdı.

Ünlü yazarların garip huyları

(Charles Dickens)

Uyku ve kahve

Charles Dickens

Dickens, yatarken yüzü kuzey kutbuna bakacak şekilde yatardı. En fazla vakit geçirdiği yer de kimsesizler morguydu.

Mark Twain

Twain, insomnia hastasıydı. Geceleri uyuyamadığından lehine çevirerek mecburen yazıyordu. Ancak aniden alakasız yerlerde uyuyakalıyordu. Deliksiz bir uyku uyuyamadı, ama mükemmel eserler verdi.

Honore de Balzac

Balzac, günde 50 fincan kahve içiyordu. Hatta kahve yapacak birisi yoksa, kahve çekirdeklerini çiğnerdi.

Ünlü yazarların garip huyları

(Henry David Thoreau)

Temizlik ve mutfak huyları

Henry David Thoreau

Thoreau, temizlik konusunda özensizdi. Nadiren banyo yapıyordu ve neredeyse saçlarını hiç taramıyordu. Ayrıca yamalı giysiler giymeyi tercih ediyordu.

Ernest Hemingway

Hemingway, iyi bir aşçıydı. Özellikle yazarlık konusunda ölümden besleniyordu. Özetle avcılığa düşkündü. Avladığı şeylerle mükemmel sofralar kurardı. Silahlar can alıcı noktasıydı. Av tüfeğiyle vurduğu son av ise kendisiydi.

Ünlü yazarların garip huyları

(Virginia Woolf)

Çok konuşurdu

Virginia Woolf

Woolf, hayatını psikolojik sorunlarla geçirdi, neredeyse hep yataktaydı. Ancak tüm bunlara zıt olarak bir özelliği vardı; konuşmak. Ama çok konuşmak. Hatta bir keresinde aralıksız 48 saat konuşmuştu.

Damla Karakuş

[email protected]

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA