Alucra Demirözü Köyü

YPG ile poz veren ABD’li komutan Joseph Votel de konuştu.

YPG ile poz veren ABD’li komutan Joseph Votel de konuştu.
Bu haber 31 Ağustos 2016 - 13:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

YPG ile poz veren ABD’li komutan Joseph Votel de konuştu

YPG İLE POZ VEREN ABD'Lİ KOMUTAN DA KONUŞTU
DÜNYA
Giriş Tarihi: 31.08.2016 Güncelleme Tarihi: 31.08.2016

ABD yönetiminden, Türkiye’nin Cerablus operasyonuna ilişkin yeni açıklamalar geldi.. Türkiye’nin terör örgütü DAEŞ’le mücadelesinin olumlu karşılandığı açıklamalarda, PYD ile mücadelenin durdurulması istendi..

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Suriye’deki terör örgütlerine karşı operasyonlara başlaması Amerika Birleşik Devletlerinin gözünü iyice Suriye’ye çevirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Suriye’nin kuzeyindeki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarında haklı olduğunu dile getiren Earnest, DAEŞ terör örgütü ile sonuna kadar mücadele edilmesi gerektiği belirtti.

Ancak, ABD’ye göre aynı durum, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan PYD’ye karşı geçerli değil..

Earnest konuyla ilgili şöyle konuştu: ABD yönetimi, Türk ordusu ile Suriye’de DAEŞ’e karşı mücadele eden diğer gruplar arasındaki gece boyu süren sükunet halini olumlu karşılıyor.

Türkiye’nin o bölgedeki harekatının planlandığı gibi sınırın o bölümünün korunması için yapıldığını gördük ve bu da gayet yapıcı bir davranış.

ABD yönetimi olarak DAEŞ’e karşı mücadele eden unsurlar arasında daha fazla düşmanlık olmaması ve kayıp yaşanmaması noktasında tüm tarafları teşvik etmeyi sürdüreceğiz.

Bir diğer açıklama da ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel’den geldi.

 

Votel gazetecilerin “PYD Fırat’ın doğusuna çekilecek mi?” sorusuna karşılık “ortak müttefikimiz olan Türkiye’nin ve PYD ile çatışmasını istemiyoruz” yanıtını verdi..

“Bizim tüm gruplara desteğimiz DAEŞ’e karşı mücadele etmelerine bağlı. Bu da böyle olmaya devam edecek. Ortaklarımızın kendi aralarında çarpışmasını istemiyoruz. Bunu önlemeye çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye olağanüstü bir rol oynuyor. Biz de İki tarafla çalışmayı sürdürmek istiyoruz. Bizim için önemli olan hem PYD’nin hem de Türk ortaklarımızın DAEŞ’e odaklı kalmasını sağlamak”

Terör örgütü PYD, Munbiç operasyonu için Fırat’ın batısına geçmişti.. ABD yönetimi, operasyonun başarılı olmasının ardından PYD’li teröristlerin Münbiç’te kalmayacağı sözünü vermişti.. Ancak, bu söz hala yerine getirilmiş değil..

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA