Alucra Demirözü Köyü

Ağrıları dinsin diye duvarda askıda tutuluyor

Ağrıları dinsin diye duvarda askıda tutuluyor
Bu haber 19 Aralık 2017 - 13:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Artvin’in Borçka ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki Bilge, Meningomyelosel hastalığı nedeniyle 13’üncü ameliyatını olmaya hazırlanıyor.

Artvin’in Borçka ilçesinde yaşayan doğuştan ‘Meningomyelosel’ hastası olan Bilge Kara hastalığıyla mücadele ediyor. Omuriliğin kese şeklinde dışa doğru çıkması olarak tarif edilen hastalıkla boğuşan ve son günlerde sinir bozukluğu da yaşayan talihsiz kız, babası Murat Kara tarafından yapılan özel bir düzenekle oturtulduğu koltukta dik durabilmesi ve ağrılarının dinmesi için askıda tutuluyor.

Ağrıları dinsin diye duvarda askıda tutuluyor

OKULA YÜRÜYEREK GİTMEK İSTİYOR

Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle uzun süredir eğitimi aksayan Bilge Kara, hayalinin herkes gibi yürüyerek okuluna gitmek olduğunu söyledi. Eğitimine evde sürdürmeye çalıştığını belirten Kara “Öncelikle sağlıma kavuşmak istiyorum. Aylardır tedavilerim de aksadı. Herkes gibi yürümek istiyorum. Hayalim yürüyerek okuluma gidebilmek. Eğitimimi evde görüyorum. Ben de arkadaşlarım gibi okula gidip orada ders görmek isterim. Babam bana bu askıyı yaptı bununla daha da rahat ettim. Ağrılarım biraz da olsa diniyor bu sayede. Ailemin durumu ortada, yetkilerimizden yardım bekliyorum.” dedi.

“EŞ DOST YARDIMIYLA OPERASYONLARI YAPTIRDIM”

Kızının duvara asılı olarak hayatını sürdürdüğünü belirten baba Murat Kara da 12 ameliyat geçiren kızının 13’üncü ameliyata hazırlandığını ancak maddi imkânlarının buna elvermediğini ifade etti. İşsizlik ve sigortasızlık nedeniyle boyunlarının büküldüğünü dile getiren Baba Murat Kara, “Bilge doğuştan ‘Meningomyelosel’ hastası. Bu güne kadar 12 ameliyat geçirdik 13’üncüye hazırlanırken maddi imkânsızlık işsizlik ve sigortasızlık sebebiyle boynumuz büküldü.

Artvin’de başvurmadığımız hiçbir yer kalmadı. Valimizden randevu alarak durumu kendisine ilettim. Benim çocuğum duvara asılı bir şekilde hayatını sürdürüyor, ‘Benim çocuğumu duvardan indirin’ dedim. Biz kaymakamımıza yönlendirildi. Kaymakam Bey’e Skolyoz ameliyatı olması gerektiğini anlattım. Kızımın omurilik eğilmesi devam ediyordu. Bu hastalıktan dolayı 1 yıl önce İstanbul’da kızımın kalbine baskı yapan bir kemik alınmak zorunda kaldı. Bu ameliyat içinde başvurduğum bütün kapılardan gerekli yardımı alamadım. Eş dostun yardımıyla bu operasyonları yaptırdım.” diye konuştu.

Ağrıları dinsin diye duvarda askıda tutuluyor

KIZININ TEDAVİSİ İÇİN EVİNİ SATTI

Kızının tedavisi için evini sattığını ve yaşadıkları sıkıntılardan ötürü psikolojik yardım aldıklarını anlatan baba Kara şöyle konuştu: “Artvin ve Borçka Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan yardım talep ettim. Bana bu güne kadar 22 bin lira ödendiğini söylediler. Onlardan bu ödemelerin listesini istediğimde bana çoğu gıda yardımı olan bir liste verdiler. Ben bu güne kadar kimseden bir paket makarna bile almadım. Bana 14 yıldan beri parça parça 2 bin, 4 bin gibi birkaç kez yardım ettiler. Ben hiç bir zaman para istemedim. Kendime evime yakın SSK’lı bir iş, kızımın da tedavisinin yaptırtmasını istedim.

Yıllardır işsizim ve günde 4 kez kızım medikal bazı ihtiyaçlarını eşim ile birlikte gidermek zorundayım. Buradaki yetkililere defalarca gittim. Ben kızımın tedavisi için evimi sattım. Çocuğum için gerekirse bütün organlarımı da satarım. Bana ‘Evini sattın ameliyatını yaptır’ dediler. Ben kimseden sadaka istemiyorum. Bu gün kızımın oturabilmesi için bu korseyi yorgancıda kendim yaptırdıysam, bunun ayıbı bana değil onlaradır. Devletimizin bu kadar duyarsız olmadığını biliyorum ama buradaki yetkilerin duyarsız olduğunu düşünüyorum. Bu süreç bizi oldukça yıprattı. Eşimle birlikte psikolojik yardım alıyoruz.”

Ağrıları dinsin diye duvarda askıda tutuluyor

“ÇOCUĞUM YATMAKTAN BIKTI, SIRTI YARA OLDU”

Kızının sürekli yatmaktan sırtında yara oluştuğunu kaydeden Murat Kara, “Çocuğunun tedavisi için kendisine yardım edilmesi isteyerek, “Çocuğum sürekli yatmaktan bıktı ve sırtında yara oldu. Yılda 2 kez korse almaya da gücümüz yetmediği için. Yorgancıya giderek oradaki malzemelerden ona bir korse diktirdim. Bir süre kızım Bilge bununla rahat ve dik oturdu. Sonra da bu korse deforme oldu. Aklıma bunu bir yere asmak geldi. Sanayide yaptırdığım aparatı duvara takarak kızımı yukarıya doğru çektirerek dik oturmasını sağladım. Şimdi bu şekilde daha rahat oturabiliyor. Bizim çok acil ‘Skolyoz’ ameliyatı olmamız gerekiyor. İstanbul’da bu ameliyat yapılıyor. Burada kalmak, tedavi olmamız için ilk planda bize 6 bin lira civarında bir paraya ihtiyaç var. Bana maddi açıdan bir şey vermesinler para istemiyorum lütfen benim çocuğumun tedavilerini yaptırsınlar bana yeter.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA