Alucra Demirözü Köyü

Kız kardeşi olanlar iyimser ve daha mutlu

Kız kardeşi olanlar iyimser ve daha mutlu
Bu haber 19 Aralık 2017 - 13:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İngiltere’de yapılan araştırmalara göre, kız kardeşiyle büyüyenler daha mutlu ve daha iyimser bir hayat sürüyor.

r

İngiltere’de bulunan De Montfont Üniversitesi ve Ulster Üniversitesi’nde 17-25 yaşlarındaki 571 genç üzerinde yapılan araştırma kız kardeşiyle büyüyenlerin daha mutlu ve daha iyimser olduğunu ortaya koydu. Katılımcılar zihinsel sağlık ve pozitif düşünce ile ilişkili bir dizi soruyu içeren anket formunu doldurdu.

Kız kardeşi olanlar iyimser ve daha mutlu

“KIZ KARDEŞLER İLETİŞİME DAHA AÇIK”

Araştırmacılar,  kız kardeşlerin, zihinsel sağlığı destekleyen olumlu telkinlere daha açık olduklarını ve bu yönde iletişimi teşvik ettiklerini kanıtladı. Çalışmayı gerçekleştiren Profesör Tony Cassidy, şunları söyledi:

“Kızkardeşler ailelerde daha iletişime daha açık ve uyum sağlamaya daha eğilimli görülüyor. Bununla birlikte, kardeş olmanın alternatif bir etkisi de var.  Örneğin erkek kardeşlerde bu durumun tam tersi gözlemleniyor. Erkeklerin duyguları hakkında konuşmamaları doğal bir eğilimi olabilir. Erkek kardeşler birlikte sessizlik anlaşması yapmış gibi konuşmazlarken kızlar bunu kırmaya eğilimliler.”

Cassidy bulguların ebeveynlerin ayrıldığı ailelerde daha da belirgin olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Bence bu bulgular, zor zamanlarda ailelere ve çocuklara destek vermek amacıyla kullanılabilir. Birden fazla erkek çocuğu olan durumlarda, zor dönemlerle nasıl baş edeceğimiz konusunda dikkatle düşünmek zorunda kalabiliriz.”

Kız kardeşi olanlar iyimser ve daha mutlu

“KIZ KARDEŞİ OLANLAR DAHA KİBAR”

Benzer şekilde, Brigham Young Üniversitesi’nden bir araştırma, birden fazla çocuğu olan 395 aile üzerinde yapıldı ve kız kardeşi olanların daha “kibar” oldukları ortaya çıktı.

Erkek kardeşe sahip olmak da ilişki rekabetçiden çok sevecen olduğu sürece bir takım faydalar sağlayabiliyor. Her iki cinsiyete dayalı kardeşlik durumu, daha az suçluluk ve daha fazla iyilik ve cömertlik gibi daha sosyal davranışlar, gönüllü olma ve başkalarına yardım etme davranışlarını da beraberinde getiriyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA