Alucra Demirözü Köyü

Suudi Arabistan’ın Kanada’dan aldığı silahlar ortaya çıktı

Suudi Arabistan’ın Kanada’dan aldığı silahlar ortaya çıktı
Bu haber 21 Mart 2018 - 5:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kanada’nın Suudi Arabistan’a gizli anlaşma ile yaptığı silah satışının detayları ortaya çıktı. Basına yansıyan haberde, hafif silahlı araçların ağır silahlarla donatıldığı belirtildi.

Kanada’nın Suudi Arabistan’a Light Armoured Vehicles-LAV (Hafif Silahlı Araçlar) tipi askeri araç satışıyla ilgili detaylar ilk kez basına yansıdı. “hafif silahlı” askeri araçların bir bölümünün aslında “ağır silahlarla” donatıldığı vurgulandı.

Suudi Arabistan'ın Kanada'dan aldığı silahlar ortaya çıktı

AĞIR SALDIRILAR İÇİN UYGUN SİLAHLAR

Habere göre, Kanada’nın Suudi Arabistan’a yaptığı multi milyar dolarlık silah satışı, büyük çaplı “ağır saldırı” zırhlı araçları ve bunlar için Suudi Arabistan’ın bazı bölgelerinde üretici firma tarafından hizmet verilecek bir bakım anlaşmasını içeriyor.

Yine haberde, askeri araç ve malzemelerin üreticisi General Dynamics Land Systems Canada’nın (GDLS) sözleşmenin ayrıntılarını Suudi hükümetinden gelen taleple bir gizlilik sözleşmesi kapsamında mühürlediği kaydedildi.

Dönemin Başbakanı Harper, basından araçların detaylarına ilişkin gelen soruları sadece “kamyon” diyerek yanıtlamış, Başbakan Justin Trudeau da “cipler” olarak nitelendirmişti.

Suudi Arabistan'ın Kanada'dan aldığı silahlar ortaya çıktı

ANTİ-TANK ARAÇLAR DA VAR

Habere göre Kanada, Suudi Arabistan’a 928 adet LAV-6 modeli “hafif silahlı araç” sattı. Haberin detayında ise bu araçlardan sadece 354’ünün standart askeri personel taşıyıcı olduğu, 119’unun ağır saldırı tipi LAV-6 olarak üretildiği ve bu modellerin taretlerine yerleştirilmiş güçlü 105 milimetrelik topları bulunduğu aktarıldı.

LAV-6’ların 119’unun anti-tank araçlar olarak yapılandırıldığı kaydedilen haberde, 119 adetlik bir başka grubun da 30 milimetrelik makineli tüfekle donatılmış doğrudan ateş desteği verebilecek özellikte olduğu, kalan araçlar arasında ise ambulanslar, mobil kumanda üniteleri, VIP taşıma ve vinçlerle donatılmış kurtarma araçlarının bulunduğu bilgisine yer verildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA