Alucra Demirözü Köyü

ABD’nin Münbiç korkusu

ABD’nin Münbiç korkusu
Bu haber 23 Ocak 2018 - 11:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin Afrin’den sonra, ABD’nin destek verdiği teröristlerin bulunduğu Münbiç’e yönelmesi Washington yönetimini korkutmaya başladı.

abd

TSK ve ÖSO’nun, Suriye’nin Afrin bölgesine Cumartesi günü başlattığı askeri operasyon devam ediyor.

ABD’nin operasyonun hedefi olan Afrin bölgesinde askeri varlığı bulunmuyor ancak doğudaki Münbiç’te var ve bu durum Türkiye ve ABD’nin karşı karşıya gelmesi ihtimalini doğuruyor.

ABD’NİN GÜNDEMİ MÜNBİÇ

Amerikalı yetkililer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, YPG’nin etkin olduğu ve ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG/PKK) Münbiç’ten çıkarma tehdidinin Washington için en önemli konu olduğunu söylüyorlar.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, “Münbiç (DEAŞ ile çarpışan) koalisyon tarafından kurtarıldı. Eğer Türkiye oraya yönelirse buraya bakış değişir.” dedi.

ABD KAYGILI

Münbiç kenti içinde ve çevresinde bazı Amerikan askerleri bulunduğu için, buraya yönelecek bir operasyon ABD için ciddi kaygı doğuracak.

TERÖRİSTLERİ KORUMAK İÇİN ABD ASKERLERİ KONUŞLANDIRILMIŞTI

Bu askerler, ABD’nin desteklediği teröristlerin korunması amacıyla Mart ayında burada konuşlandırılmıştı. Ayrıca eğitim ve danışmanlık hizmeti de veriyorlardı.

İkinci bir Amerikalı yetkili de “Bu kaygı verici bir durum olur; biz de bu durumu yakından izliyoruz” dedi ancak İncirlik üssünden yapılan Amerikan uçuşlarının etkilenmediğini söyledi.

DEAŞ’a karşı mücadele artık küçük direniş ceplerine yönelik olarak sürüyor ancak DEAŞ’ın yeniden toparlanamayacağından emin olmak için bölgenin denetim altında tutulmasını isteyen ABD, YPG’ye ihtiyaç duyuyor.

Dün Paris’e varışında yaptığı açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye ile görüşmeleri sürdürdüklerini ve Türkiye’nin “meşru” güvenlik kaygılarına cevap verecek bir “güvenlik bölgesi” kurmanın bir yolunu bulunacağını umduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, Afrin başta olmak üzere güvenlik konularını görüşmek üzere halen bir Amerikan savunma heyetinin Ankara’da olduğunu söyledi.

Reuters’e konuşan sözcü, “Afrin’deki silahlı teröristlerin” DEAŞ’a karşı mücadele eden koalisyona dahil olmadıklarını belirtti.

ABD’NİN BAHANESİ DEAŞ

Rankine-Galloway, “Afrin’de şiddetin artması, DEAŞ’ın kalıcı bir yenilgiye uğratılması çabalarını zayıflatır.” dedi.

Düşünce kuruluşu Middle East Institute’ın Türkiye Bölümü Müdürü Gönül Tol, Erdoğan’ı Münbiç’e yönelmekten vazgeçirmenin çok güç olacağını söyledi.

ABD’nin, DEAŞ’ın kalıntılarının temizlenmesi ve Cenevre barış görüşmelerinin canlandırılmasına dayanan Suriye stratejisi neredeyse tümüyle, 30 bin kişilik YPG teröristlere bağlı.

Tol, “ABD’nin stratejisi tamamen YPG’ye dayalı. Türkiye Münbiç’e saldırmasa bile, Afrin’in düşüşü YPG’yi zayıflatacak ve bu da ABD’nin teröristler üzerindeki etkisini zayıflatacak.” dedi.

“ABD’nin (Suriye’de) oynayabileceği tek kart, YPG”

“ABD ÇOK YARATICI OLMAK ZORUNDA”

Tol, şöyle konuştu: “Münbiç düşerse Rakka da tehdit altına girer ve burası ABD için çok büyük önem taşıyor. ABD Türkiye ile arasındaki gerginliği yumuşatmak için elinden gelen her şeyi yapacak. Ama bunun için (nasıl bir neden) bulacaklar, bilemiyorum. Çok yaratıcı olmak zorundalar.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA