Alucra Demirözü Köyü

Çavuşoğlu ile Pompeo Singapur’da görüşecek.

Çavuşoğlu ile Pompeo Singapur’da görüşecek.
Bu haber 30 Temmuz 2018 - 18:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÇAVUŞOĞLU İLE POMPEO SİNGAPUR'DA GÖRÜŞECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Singapur’da bir araya gelmesi bekleniyor. Çavuşoğlu ve Pompeo geçtiğimiz günlerde telefonda görüşmüşlerdi. Singapur’daki görüşme gerçekleşirse, Rahip Brunson olayının ardından iki bakan ilk kez yüz yüze görüşmüş olacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Singapur’da bir araya gelmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rahip Brunson gerilimine ilişkin ABD’li mevkidaşı Pompeo ile geçtiğimiz günlerde telefonla birden fazla kez görüşmüştü.

ABD’den yapılan yazılı açıklamada “Rahip Brunson konusunun çözümü için girişimler devam edecek. İki tarafın ortak kaygıları dile getirildi” ifadesi kullanılmıştı.

İKİNCİ GÖRÜŞME
İki bakan, Rahip Brunson’ın ev hapsine alınması sonrasında, ABD’den gelen “yaptırım” mesajlarının ardından bir görüşme yapmışlardı.

Bakan Çavuşoğlu o görüşmede Pompeo’ya hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğunu ve Türkiye’nin kimseni tehdidine boyun eğmeyeceğini söylemişti. İki bakanın bugünkü görüşmesi gerilim sürerken kurulan ikinci temas niteliğinde.

.

ABD’den skandal sözler: Yaptırım uygulamaya hazırız

DÜNYA
Giriş Tarihi: 29.07.2018 Güncelleme Tarihi: 29.07.2018 
ABD'DEN SKANDAL SÖZLER: YAPTIRIM UYGULAMAYA HAZIRIZ

ABD Başkan Yardımcısı Pence: Rahip Brunson serbest bırakılıncaya kadar yaptırım uygulamaya hazırız.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan, ABD ve Türkiye arasında krize yol açan rahip Andrew Brunson hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Yardımcısı Pence, Brunson’un suçlu olmadığını savunarak ”20 yıldır Türkiye’de görev alıyor. 2016 yılında gerçekleşen darbe girişiminde onu da aldılar. Öte yandan ellerinde güvenilir bir kanıt yok” ifadelerini kullandı.

Brunson’un yaklaşık bir senedir suçsuz yere hapis yattığını ileri süren Pence, ”Başkan Trump ve ben Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Brunson’un serbest bırakılıp eve dönmesi için doğrudan iletişim kurduk. Görüşmelerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

”SERBEST KALANA KADAR…”

Brunson’un ev hapsine alındığını ve onunla görüştüğünü söyleyen Pence, bunun yeterli olmadığı ve Brunson’un ABD’ye dönmek istediğini bildirdi. Brunson’un kesinlikle serbest kalıp ABD’ye dönmesi gerektiğini vurgulayan Pence, ”Rahip Brunson serbest kalana kadar ABD Türkiye’ye yaptırım uygulamaya hazırlanıyor” dedi.

Mike Pence, ev hapsine alınan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın derhal serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulamaya hazır olduklarını duyurdu. Pence açıklamasında, ”Rahip serbest bırakılana kadar yaptırım uygulamaya hazırız” dedi.

Türkiye’den “Andrew Brunson anlaşması” iddiasına yalanlama

GÜNDEM
Giriş Tarihi: 27.07.2018 Güncelleme Tarihi: 27.07.2018 
TÜRKİYE'DEN BRUNSON ANLAŞMASI İDDİASINA YALANLAMA

AA’nın geçtiği son dakika haberine göre Türk yetkili, “İsrail’de düzmece terör suçlamalarıyla gözaltına alınan Ebru Özkan’ın salıverilmesi karşılığında Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasına yönelik Türkiye ile ABD arasında anlaşma yapıldığına yönelik haberler tamamen asılsızdır.” dedi.

Türkiye’den üst düzey bir yetkili, İsrail’de gözaltına alınan Ebru Özkan’ın serbest bırakılması karşılığında ABD’li rahip Andrew Brunson’ın salıverilmesi için ABD ile Türkiye arasında bir anlaşma yapıldığına yönelik haberleri yalanladı.Yetkili, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “İsrail’de düzmece terör suçlamalarıyla gözaltına alınan Ebru Özkan’ın salıverilmesi karşılığında Andrew Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye ile ABD arasında anlaşma yapıldığına yönelik haberler olduğunu gördük.” ifadelerini kullandı.

“HABERLER ASILSIZ”

“Bu haberler tamamen asılsızdır.” diyen yetkili, Türk hükümetinin, ülkenin bağımsız yargısının işlerine karışma gibi bir niyetinin olmadığını vurguladı.

ABD BASININDAN ÇİRKİN İDDİALAR

ABD basınında, Özkan’ın İsrail tarafından serbest bırakılması için ABD’nin devreye girmesi karşılığında rahip Brunson’ın salıverilmesi için Türkiye ile ABD’nin anlaşmaya vardığı iddiaları yer almıştı.

Kudüs’e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran’da Türkiye’ye gitmek için geldiği Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda gözaltına alınan Özkan, İsrail askeri mahkemesinin şartlı tahliye kararı sonrası tutuksuz yargılanmak üzere 11 Temmuz gecesi serbest bırakılmıştı.

İzmir’de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen papaz Brunson’ın tutukluğu “sağlık sorunları” dikkate alınarak ev hapsine çevrilmişti. Kaynak: AA

.

.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA