Alucra Demirözü Köyü

Çin medyası ve yatırımcıların gündemi “Kanal İstanbul” oldu

Çin medyası ve yatırımcıların gündemi “Kanal İstanbul” oldu
Bu haber 06 Ocak 2020 - 13:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çin medyası ve yatırımcıların gündemi “Kanal İstanbul” oldu

ÇİN MEDYASI VE YATIRIMCILARIN GÜNDEMİ KANAL İSTANBUL OLDU

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un cumartesi günü Çince olarak paylaştığı “Kanal İstanbul” videosu, Çin medyasında geniş yer bulurken, yatırımcıların da dikkatini çekti.

Cumartesi günü İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Çince olarak paylaştığı “Kanal İstanbul” videosu Çin’in en büyük gazetelerinden People’s Daily, China Daily gazetesi, ekonomi portalı Hexun ve Çin’in en büyük haber sitesi olan china.com.cn’de yayımlandı.

PEOPLE’S DAİLY: DAHA HIZLI VE EKONOMİK BİR TİCARET KANALI HALİNE GELECEK

Çin’in en büyük gazetelerinden People’s Daily, “Türk hükümeti Kanal İstanbul projesinin uygulanmasını hızlandırdı” başlığıyla yaptığı haberinde, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 4 Ocak’ta sosyal medya aracılığıyla Çinli izleyicilerle paylaştığı Kanal İstanbul projesi ile ilgili Çince videoda, dünya deniz ticaretinin en önemli merkezi olan İstanbul’un, İstanbul Kanal Projesi ile daha hızlı ve daha ekonomik bir ticaret kanalı haline geleceğini söyledi” dedi.

ÇİNLİ YATIRIMCILARIN PROJEYE KATILMAYA İLGİ DUYUYOR
Başkan Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesinin yapılması için gerekli talimatları verdiğini belirten gazete, haberinde ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye     ‘nin yüzyıl projesi Kanal İstanbul, uygulama aşamasına girmek üzere. Yerel yetkililere göre, Çinli yatırımcılar büyük ölçekli projeye katılmaya ilgi duyduklarını belirttiler. Erdoğan, Kanal İstanbul Projesini ilk kez 2011 yılında başbakan olduğu dönemde duyurdu. Bu kanal, İstanbul Boğazı üzerindeki ulaşım baskısını hafifletecek, İstanbul’un kentsel manzarasını değiştirecek ve tüm dünyanın odaklanacağı bir proje olacak.”

CHİNA DAİLY: HEM TÜRKİ HEM DE DÜNYA DENİZ TİCARETİ İÇİN KAZANIM

China Daily gazetesi de, Kanal İstanbul projesinden övgü ile bahsederek, Çinli yatırımcıların süreci yakından takip ettikleri vurgulandı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un paylaşımına yer verilen haberde, Kanal İstanbul’un hem Türkiye hem de dünya deniz ticareti için kazanım olduğunun altı çizildi.

HEXUN: KANAL İSTANBUL RİSKLERİ ORTADAN KALDIRILACAK

Çin’in önemli ekonomi portalı Hexun ise, İstanbul’un dünya deniz ticaretindeki yerini ve önemini anlattığı haberinde, “İstanbul Kanal Projesi, dünyadaki diğer benzer projeler gibi ekonomik kalkınmaya da yardımcı olacak ve İstanbul’un denizcilik tarihindeki ticaret merkezi konumunu güçlendirecek” şeklinde ifadelere yer verdi.

İstanbul Boğazı’nda daha önce meydana gelen kazalara yer verilen haberde, “Kanal İstanbul tüm denizcilik risklerini ortadan kaldıracak, can ve mal güvenliği sağlayacak, 10 bin yeni iş imkanı yaratacak. İstanbul Kanal Projesi, dünyadaki diğer benzer projeler gibi ekonomik kalkınmaya da yardımcı olacak ve İstanbul’un denizcilik tarihindeki ticaret merkezi konumunu güçlendirecek” denildi.

ÇİNCE VE İNGİLİZCE YAYIN

Çin’in en büyük haber sitesi olan china.com.cn de İletişim Başkanı Altun’un yaptığı paylaşımı Çince ve İngilizce yayımladı. “Kanal İstanbul Projesi Nedir?” başlığıyla iletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan videoya yer verdi.

Hafta sonu Altun, Kanal İstanbul projesine ilişkin Twitter hesabından yaptığı Çince paylaşımda, “Dünya deniz ticaretinin en önemli merkezlerinden biri olan İstanbul, İstanbul Kanal Projesi ile daha hızlı ve daha ekonomik bir ticaret kanalı haline gelecek” demişti. Altun, paylaşımında İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan Kanal İstanbul’un anlatıldığı videoya da yer vermişti.

Kanal İstanbul güzergahı havadan görüntülendi

Kanal İstanbul projesinin en önemli kısımlarından olan Küçükçekmece gölü ile Sazlıdere Barajı arasındaki güzergah havadan görüntülendi. Güzergahta bulunan Sazlıdere barajını balçıktan temizleme çalışmaları yaptığı görüldü.

Kanal İstanbul güzergahı havadan görüntülendi
İstanbul için hayati öneme sahip olan Kanal İstanbul Projesinin yapılacağı olan Küçükçekmece gölü ile Sazlıdere Barajı arasındaki güzergahın tümü havadan görüntülendi.

Kanal İstanbul güzergahı havadan görüntülendi
Havadan çekilen görüntülerde güzergah üzerinden Sazlıdere’nin kepçeler tarafından balçıktan temizlendiği görülüyor.

Kanal İstanbul güzergahı havadan görüntülendi
Küçükçekmece gölü bitimi ile Sazlıdere Barajı arasındaki yaklaşık 6 kilometre olan kısmı projenin en önemli kısımlarından.
Kanal İstanbul güzergahı havadan görüntülendi
Kanalın geçeceği güzergahta tır garajları, gecekondular bulunurken bir çok alanda sazlıkların içerisinde yer alıyor.
Projenin toplam uzunluğu 40- 45 kilometre olması bekleniyor.

Kanal İstanbul güzergahı havadan görüntülendi
İstanbul Boğazından geçen tankerlerin oluşturduğu riskin, proje sayesinde ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Başkan Erdoğan’dan Kanal İstanbul açıklaması: Montrö sadece Boğaz’ı bağlar

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Kanal İstanbul hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, karalama kampanyası ile muhalefetin kasıtlı çıkarttığı haberleri yalanladı. Tehlikenin farkında olduğunu belirten Erdoğan, “Benim Asya ve Avrupa yakamı tehdit eden bir konuda gereğini yaparız” dedi. Montrö konusuna da değinen Erdoğan, “Montrö sadece Boğaz’ı bağlar. Bizim Kanal İstanbul’umuz ise yeniden inşa ettiğimiz bir projedir.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Boğazı’ndaki tehlikeye değinen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Biz romen tankeriyle bir facia yaşadık. 7 ay o tanker burada yandı.” dedi.

Boğaz’daki sıkıntılardan dolayı kimsenin bu projeyi engelleyemeyeceğini belirten Başkan Erdoğan, Montrö hakkında da net konuştu.

ERDOĞAN: “GEREĞİNİ YAPARIZ”

“Burada önemli iki faktör var.” diyen Başkan Erdoğan, “Bunlardan bir tanesi bu işin planlaması yapılmıştır. Bunun en önemli şeyi bu plan, proje. Burada biz yap işlet devret ile yapabiliriz. İki, milli bütçeyle yaparız. Neler söylemiyorlar ki, burada su sıkıntısı olacak. Açık açık bunu anlatmaya devam ediyoruz ve en sonunda gerekirse sadece bu konuyu ele alan bir sunumu yapacağım. ” ifadelerini kullandı.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti;

Arkadaşlarım bu konulara cesaret edip söylemiyorlar ama ben cesaret ederek söylüyorum. Benim Asya ve Avrupa yakamı tehdit eden bir konuda gereğini yaparız. Çünkü biz romen tankeriyle bir facia yaşadık. 7 ay o tanker burada yandı. Eğer biz bunlara engel olmazsak yarın daha büyük bir facianın gelmeyeceğini kim tahmin edebilir.

“MONTRÖ SADECE BOĞAZ’I BAĞLAR”

Kanal İstanbul’da böyle bir sıkıntı söz konusu olmayacağı gibi biz adeta biz yeniden İstanbul’u çevrecilik ve şehircilik projesi olarak inşaa edeceğiz. Boğaz farklılık arz ediyor. Yeni inşaa edeceğimiz yerde ise tedbirlerimizi biz bütün olumsuzluklara karşı alıyoruz. Boğaz’dan sadece hafif kuru yük gemileri geçecek. Can ve mal güvenliği sağlanmış olacak. Yeni bir uluslararası su yolu sağlanmış olacak.

Montrö sadece Boğaz’ı bağlar. Montrö bir tarihtir. Bizim Kanal İstanbul’umuz ise yeniden inşa ettiğimiz bir projedir. Montrö kapsamında değildir.

apu ve Kadastro’dan Kanal İstanbul açıklaması

TAPU VE KADASTRO'DAN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Kanal İstanbul için tapu sorgulama işlemine kısıtlama getirildiği yönünde çıkan haberler sonrası açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Ocak ayı sonrası tüm belediyelerin yeni uygulamaya geçeceği belirtildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, iki gündür Kanal İstanbul tartışmaları sürerken “kısıtlamalara açıklama getiriliyor” haberlere cevap verdi. Böylece “Kanal İstanbul güzergahındaki mülkiyet değişiklikleri, bakanlık imkân verirse öğrenilebilecek” şeklinde gündeme getirilen iddialara ve haberlere karşılık açıklama geldi.

İşte yapılan o açıklama;

Kamuoyunun Bilgisine;

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 2015 yılından bu güne kadar belediyeler ile yaptığı protokoller kapsamında yetkilendirilen personellerle sınırlı olmak üzere ve bir takım ara yüz yazılımlar desteğe ile veri paylaşımını kısa adı “Takpaş” olan Tapu ve Kadastro paylaşım sistemi uygulaması ile yapmaktaydı. Genel Müdürlüğün 2019 yılında uygulamaya koyduğu “e haciz” uygulaması ile haciz işlemlerinin ilgili kurum tarafından tesisi ya da terkin edilmesi işlemlerinin ve belediyeler ile TKGM birimleri arasındaki evrak akşının Bilgi Sistemi üzerinden sağlanması için “Web Tapu” uygulaması hayata geçirilmiştir. Bu uygulama ile belediyelerin, hiç ara yazılıma gerek olmadan Takpas uygulamasındaki tüm veri paylaşımına ulaşmalarının yanısıra haci ve evrak akışı ile ilgili işlemleri sistem üzerinden yapmaları sağlanmıştı. Veri paylaşımında bir kısıtlama getirilmediği gibi bilakis belediyelerin yetkileri genişletilerek ilave işlem yapma yetkisi ve TKGM birimleri ile yürüttükleri faaliyetler açısından bürokrasiyi azaltma imkanı sağlanmıştır. Bu çerçevede başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 230 belediye yeni uygulama (Web Tapu) ile hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan eskiden olduğu gibi genişletilmiş yetkilerle veri paylaşımı yapmaya başlamıştır. Ocak ayı sonunda tüm belediyelerin bu uygulamaya geçmesi hedeflenmektedir.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA